Minulla on mieletön vauva kuume, olen kuitenkin vielä määräaikaisena,ja ennen kun saan nykyisessä työpaikassa vakipaikan ,minulle tulee 4kk koeaika.. Voikohan työnantaja laittaa koeaikana pihalle jos ilmoittaisi iloisia uutisia.. vai pitääkö tässä odotella melkein kesän alkuun, enne kuin voi alkaa yrittämäänkään edes vauva juttuja... kokemuksia?
vauvakuumetta
2
557
Vastaukset
- syrjintää
Ei voi laittaa, koska se olisi syrjintää suoraan raskauden perusteella. Ainakin saat hyvät korvaukset, jos näin pääsee käymään. ks. laki naisten ja miesten välisestä tasa-arvosta.
- työnantaja
pystyy antaa potkut ilman pätevää syytä, ja eihän sen tietenkään tarvitse kertoa syytä miksi antaisi potkut, vaikka tietenkin tuossa tilanteessa raskaus näyttäisi olevan syy. Mutta jos työnantaja kieltää että se on syy, niin sille ei voi mitään.
Koeajan aikana kumpikin osapuoli voi irtisanoa työsuhteen, ilman että kertoo syytä siihen.
Paska homma tossa tilanteessa jos niin käy, ja silloin tietenkin kannattaa esim soittaa liittoon ja kysyä, miten asiaan pitäisi suhtautua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761976Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361702Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81326Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241150Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591145Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 60931
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57914