Liikanen: Ei asuntokuplaa näkyvissä

Alla pari otetetta kirjoituksesta
Satakunnan kansassa 19.10.2005:
"Suomen Pankin pääjohtaja
Erkki Liikanen on sitä mieltä,
ettei asuntoluottojen määrällinen
kasvu ja korkopuskurien
puuttuminen usealta velalliselta
vielä anna aihetta huoleen.
– Vaikka monet nuoret ottavat
kerralla isoja lainoja, on monen
taustalla esimerkiksi vanhemmilta
saatua apua. Korkojen
nousua ei myöskään ole näköpiirissä."
71209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ja tämä puhe oli siis Nordean palkansaajaseminaarissa Porissa tiistaina 18.10.2005.

Jännä nähdä miten tuhnut yrittävät vääntää nyt sitten tämänkin edukseen, ovathan he koko ajan vedonneet rommausviesteissään Liikasen mielipiteisiin:)

Äänestä

Huomioikaa muuten kirjoituksessa oleva Liikasen viimeinen lause:
"Korkojen nousua ei myöskään ole näköpiirissä."

Äänestä

Sama kaveri leikkaa varsin reippaalla kädellä Liikasen puheita ja vastaa heti perään omaan avaukseen. Mahdoitko poju lukea koko juttua?

Äänestä
  • No sähän nyt nero olet kun päättelit, että mä laitoin jatkon tohon viestiini. Ehkäpä tuhnun valtavalla neroudella jopa tuo jatkoa-otsikko kertoi jotain? Toinen vastaus ei kyllä ollut mun laittama, ehkä tällä palstalla on joku muukin, hmm?

    Ja luin kyllä koko artikkelin, laitoin vastaväitteet tuhnujen Liikaseen vetoamiselle rommausväitteissään.

    Menepä sinä vanha pieru takaisin hoitokotiin, kun ei oikein tunnu enää sullakaan leikkaavan. Mieti ennen kuin kirjoitat tai puhut, pätee muuten elämään muutenkin, kuten olet varmaan huomannut.

    Äänestä

Nuorilla sukupolvilla on puskuriomaisuutta taustalla. Korkokanta on ollut yli kaksi vuotta tasaisen 2-2.5 välissä. Ainoa mikä voi uhata on oman työpaikan katoaminen. Minun osaltani se tarkoittaisi muuttoa muualle. Ehkä halvemmalle paikkakunnalle!

Äänestä

Erkki on demari ja demarit tietaa raha-asiat. Ovat pystyneet kuppaamaan veronmaksajiltakin yli 50% rahoista jo vuosikymmenia ilman etta kukaan ei ole viela niita ampunut. Se on ihme se.

Äänestä
  • Kokoomuksen pojjaat ne estävät kaavoituksen ja haluavat oman hyvä veli -kerhonsa tonttien hintojen nousevan. Ihme, ettei kansa ole vielä hermostunut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oiausdflkj kirjoitti:

Alla pari otetetta kirjoituksesta
Satakunnan kansassa 19.10.2005:
"Suomen Pankin pääjohtaja
Erkki Liikanen on sitä mieltä,
ettei asuntoluottojen määrällinen
kasvu ja korkopuskurien
puuttuminen usealta velalliselta
vielä anna aihetta huoleen.
– Vaikka monet nuoret ottavat
kerralla isoja lainoja, on monen
taustalla esimerkiksi vanhemmilta
saatua apua. Korkojen
nousua ei myöskään ole näköpiirissä."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu