Hei!
Omistan arabian kannun, joka merkin mukaan on vuosilta 1932-1949. Merkki on painettu vihreällä, ja sen alla teksti "suomi finlandia 2". Sivussa on myös luku 34, mitä se tarkoittaa? Reunaan on myös kaiverrettu kirjaimet S.T., mitä ne tarkoittavat?
Kannu on muuten valkoinen, mutta ylhäällä on sininen raita. Osaisiko joku sanoa, mitä sarjaa kannu on?
Arabian kannu
4
1792
Vastaukset
- Aika täsmäisi
tuohon aikaan tehtiin Pekka-sarjaa, johon kuului ruokalautaset, tarjoiluvateja ym. Ehkäpä kannusi kuuluu siihen. Raita on tasainen, leveys ehkä siinä 1cm, keskisininen.
- pekka sarjaa
ST tarkoittaa kannun mallia, eikä Pekka sarja ole ST mallia. Tarkoititko että Pekassa raita olisi tasainen ja 1 cm paksu?... Ei ole. Raita on ohut ja välillä se paksunee. Sitä on muinakin väreinä.
Kannu ei niin arvokas kuin esim. Orvokki kannu joka on samaa mallia, koska koristelu on pelkistetympi. - lisään
pekka sarjaa kirjoitti:
ST tarkoittaa kannun mallia, eikä Pekka sarja ole ST mallia. Tarkoititko että Pekassa raita olisi tasainen ja 1 cm paksu?... Ei ole. Raita on ohut ja välillä se paksunee. Sitä on muinakin väreinä.
Kannu ei niin arvokas kuin esim. Orvokki kannu joka on samaa mallia, koska koristelu on pelkistetympi.Kannulla ei ole tietääkseni mitään nimeä, mikäli se on kuvitelmani mukainen. Joillakin kannuilla on vain koristeen nimi.
- arabian kerääjä
Luku 34 ei tarkoita mitään muuta kuin se on tehtaan omia merkintöjä. ST tarkoittaa siis kannun mallitunnista. Kannu ei ole niin arvokas kuin kuviollinen kannu, mutta myöskään niin halpa kuin kokonaan kuvioton kannu. Tarkaa hintaa en osaa sanoa, olen aika huono arvioinnissa, vaikka astioita keräänkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2696877SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p805471Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.1054415SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2693881Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat643619Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1463269Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2492950Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2752211SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden511731Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491615