Uutinen: http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=25009&tyyppi=1
Explorerissa taas kriittinen turva-aukko
10
741
Vastaukset
- Mikkis taas vauhdissa.
Eipä kannata käyttää internet Explorer "paska" -selainta ja Media Playeriä 10!!.
=)- HEWLETT-PACKARD
Täytynee kertoa, että käyttäkää kettua. Unohtakaa Exploreria!!!
- löytyy
HEWLETT-PACKARD kirjoitti:
Täytynee kertoa, että käyttäkää kettua. Unohtakaa Exploreria!!!
>...firefox on olemassa!
Kun tämä meni kerran mainostamiseksi niin todettakoon että paras selain tällä hetkellä on Opera. Siitä olen samaa mieltä että IE:n käyttäminen viittaa masokismiin. - ...
löytyy kirjoitti:
>...firefox on olemassa!
Kun tämä meni kerran mainostamiseksi niin todettakoon että paras selain tällä hetkellä on Opera. Siitä olen samaa mieltä että IE:n käyttäminen viittaa masokismiin.Kun tämä meni kerran mainostamiseksi niin todettakoon että paras selain tällä hetkellä on Firefox.
Käytä sinä Operaa, jos se tuntuu susta hyvältä. Itse en Operaan enään pitkällä tikullakaan koske. - Timo
HEWLETT-PACKARD kirjoitti:
Täytynee kertoa, että käyttäkää kettua. Unohtakaa Exploreria!!!
Tässä pientä teille?? Firefox, yhteys estettiin-Firefox, ei löydy-Firefox ei pääse kirjautuun. Opera ei muista-Opera lataukset ei poistu-Opera paneeli ongelma.... Ja nääkö jotain erikoisen hyviä?? noitahan ongelmia löytyy tuolta pilven pimeestikun vaan jaksaa lukea.
- Minä
..tästä" -kuvake ilmestyi outoon paikkaan
ja takuulla itsekseen äsken kun avasin kannettavani.
Siinä on IE:n pikakuvake, jossa päällä pieni
musta nuoli valkealla pohjalla ja alla
tuo otsikoksi laitamani teksti.
A) onko kyseessä joku "sivulle houkutin"?
b) vai muistanko väärin, että se on ollut
siinä pitkään mutten ole tajunnut sitä.
B-vaihtoehtoon en tahdo uskoa millään.
Ja siis:
Uskaltaako tätä kannettavaa nyt sitten käyttää?
Neuvoja, kiitos paljon!- täältä
Löytyvillä ohjelmilla koneesi...
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/
Kun koneesi on varmasti puhdas
Asenna oikeat ilmaiset selaimet kuten
Firefox ja opera..
Tän jälkeen lopetat reikäselaimen käytön...
Mikäli jollain sivulla vaihtoehtoselaimet ei toimi
lähetät sivun ylläpitäjälle negatiivista palautetta ja vaadit että sivut toimivat vastaisuudessa...
- Töppö
Kertokaa, jos IE:stä ei löydy viikkoon aukkoa. SE olisi uutinen!
- Uskomatonta touhua Microsof...
http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=14&news_id=50788
- Microsoft.Gates ja Ballmer ...
Hyökkääjät iskivät paikkaamattomaan selainaukkoon. ;)
MikroPC.net - to 1.12.2005 klo 6:21
Ohjelmistotalo Microsoft kehottaa käyttäjiä varovaisuuteen liikkuessaan tietoverkoissa, sillä tietomurtomiehet ovat ottaneet kohteekseen paikkaamattoman aukon Internet Explorer –selaimessa.
(Pahimmillaan ulkopuolinen saattaa kyetä ottamaan käyttäjän tietokoneen haltuunsa.
Haavoittuvuus koskee Internet Explorerin tapaa käsitellä javascript-kielen window()-funktiota.
(Aukko on ollut tiedossa toukokuusta lähtien, mutta uhka muuttui todelliseksi kun brittiläinen tietoturvayhtiö Computer Terrorism julkaisi hiljattain esimerkkikoodin haavoittuvuuden hyödyntämisestä).
Käyttääkseen aukkoa tietomurtomiesten täytyy ensin huijata käyttäjä klikkaamaan haittakoodia sisältävää verkkolinkkiä.
Tämän seurauksena käynnistyy tapahtumaketju, joka voi johtaa pahimmillaan käyttäjän tietokoneen joutumiseen ulkopuolisen haltuun.
Tietoturvaorganisaatio SANS suosittaa käyttäjiä suojautumaan uhalta ja ottamaan javascript-tuen toistaiseksi pois selaimen käytöstä.
(Microsoft ei ole toistaiseksi ilmoittanut, milloin korjauspaikka haavoittuvuuteen tulee saataville).
Yhtiö on kritisoinut julkisesti tietoturvayhtiö Computer Terrorismia esimerkkikoodin julkaisusta.
Seuraava Internet Explorer 7-selain kun tulee,niin EN varmasti käytä sitäkään selainta!!.
"Kyllä Microsoft osaa nämä tietoturva-aukot paikata nopeasti"!!.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751972Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361698Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81324Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241146Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59927
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57912