Kun on kuukautiset, voiko mennä uimaan? Esim. uimahalliin. Entä jos ei ole tamppooneita, voiko käydä silti uimahallissa? Huomaako joku jos menen uimaan, että mulla on kuukautiset? Ja kertokaa kaikkea muutakin uimisesta kuukautisten aikaan. Kiitos!
Kuukautiset&uimaan
3
676
Vastaukset
- täti
Ilman tamponia muut uimarit kyllä luultavasti huomaavat, että sinulla on kuukautiset. Se voi olla heistä aika epämiellyttävää, jos perässäsi kulkee punainen vana.
Tamponi on hyvä suoja kun on kuukautiset ja vaikkapa koulussa uimapäivä.
Muutoin kuukautiset eivät uimiseen vaikuta, paitsi että ainahan alapään hygienia on tärkeää, ja etenkin kuukautisten aikaan, käyt sitten uimassa tai et. - äiti
Tamponin lisäksi on olemassa toinenkin uimisen mahdollistava kuukautissuoja. Se on se maanmainio kuukautiskuppi. Tosin sen kanssa ei kannata mennä uimaan ihan ensimmäisellä kokeilukerralla eikä silloin jos vuoto on ihan kamalan runsasta.
- täti
K-kuppi on mainio keksintö. Ei kuitenkaan ehkä kätevin suoja nuorelle tytölle, joka ei vielä ole käyttänyt tamponejakaan. Kupin käyttö jos mikä vaatii jonkin verran harjoittelua ja oman anatomian tuntemusta. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762066Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361728Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101402Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291200Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591198Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161041- 60959
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58957