Kysymys koskettaisi lähinnä, kuinka ajaa 120 cc raketilla, ts. autoilla, joilla ajetaan eurokartingia Suomessa. Itse olen käyttänyt kaasun kanssa on/off tyyliä, mikä kellon mukaan on toiminut kohtalaisen hyvin. Eli kun tulen mutkaan, niin jarrutuksen jälkeen käännän ja kaasu on kokonaan pois päältä. Useimmiten jossain mutkan keskivaiheilla tai vähän ennen painan kaasun pohjaan ja pidän sen siellä.
Radalla tuli kuitenkin evästystä, että kaasua pitäisi käyttää myös mutkaan sisäänajettaessa ja jotkut ainakin niin tekevät, eli painavat kevyesti kaasua mutkaan käännettäessä sisään, nostavat sitten pois mutkan keskellä ja painavat taas kaasua uudelleen mutkasta kiihdytettäessä.
Toisaalta, kun olen ajanut Hyvinkäällä vuokrattavilla supercup-luokkaan kelpaavilla autoilla, niin silloin mielestäni pidän usein (joissain mutkissa) pintakaasulla pientä vetoa, jottei vauhti kuole kokonaan pois. Raketeilla sama asia ei jotenkin tule luonnostaan, vaan kaasu tuntuisi olevan joko täysin päällä tai kokonaan pois.
Kommentteja? Mikä on milläkin vehkeellä se oikeaoppinen ja siten nopein ajotapa???
ajotekniikka - guruille kysymys
3
3230
Vastaukset
- perussääntönä...
voi pitää että koko ajan joko jarrutat tai kaasutat, mutta et yhtäaikaa molempia. Eikä siis mitään "rullaamista" missään tilanteessa jolloin ei kaasutettaisi tai jarrutettaisi.
- Finni
Kiitos vastauksesta..
Ilmeisesti tuo pitää siis ymmärtää, niin että jarrutuksen jälkeen mutkaan käännettäessä mennään pienellä vedolla?
Joissain nopeissa kaarteissa kyllä käsittääkseni on pakko antaa rullata hieman, kun kaasu pohjassa ei pääse ja jarrutus tuntuu liioittelulta. - häkkisen
Finni kirjoitti:
Kiitos vastauksesta..
Ilmeisesti tuo pitää siis ymmärtää, niin että jarrutuksen jälkeen mutkaan käännettäessä mennään pienellä vedolla?
Joissain nopeissa kaarteissa kyllä käsittääkseni on pakko antaa rullata hieman, kun kaasu pohjassa ei pääse ja jarrutus tuntuu liioittelulta.seurasin häkkisen ajoa töysässä 2004 ,
tietyissä mutkissa rullauksestakin näytti
olevan apua , varsinkin mutkat jossa on jo
seuraava mutka odottamassa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762099Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361741Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101441Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2311228Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601212Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161060Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58972- 60969