Meidän poika on semmoinen sukt iso kokoinen tav. maatiais poika.Leikattu.
Ongelmana on että ukko saa toisinaan hepulin ja sitten mentiin...
Eli spurtti asunnon toisesta päästä toiseen samalla kynsien lattiat ja seinän mennessään..
ja se jälki näkyy!!
Nyt sitten ollaan muuttamassa ja ensin asunto remontoidaan.. eli laminaatit ja tapetit/maali
En usko että mies katsoo hyvällä jos katti repii seinät ekan viikon aikana?!?!
Eli millä sais asiaan apua??
Kynsien leikkuu (en tiedä auttaako)
Riittääkö iso kiipely puu kun on tuollainen juoksia..???
Vinkkejä!!!!
Ongelmana on että ukko saa toisinaan hepulin ja sitten mentiin...
Eli spurtti asunnon toisesta päästä toiseen samalla kynsien lattiat ja seinän mennessään..
ja se jälki näkyy!!
Nyt sitten ollaan muuttamassa ja ensin asunto remontoidaan.. eli laminaatit ja tapetit/maali
En usko että mies katsoo hyvällä jos katti repii seinät ekan viikon aikana?!?!
Eli millä sais asiaan apua??
Kynsien leikkuu (en tiedä auttaako)
Riittääkö iso kiipely puu kun on tuollainen juoksia..???
Vinkkejä!!!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eikö kissallanne ole nyt mitään kiipeilymahdollisuuksia? Jos ei ole, niin ei ihme, että se tuntuu riehuvan.
Jos muutatte omaan taloon, niin sinne voisitte rakentaa oikean kiipeilyverkoston. Seinille voi asetella eri korkeuksille tasoja ja antaa kissan kulkea ylähyllyilläkin. Ihan kunnon jämäkkä kiipeilyteline lattiasta kattoon myös hankintalistalle.
Kissakaveri on yleensä hyvä konsti saada kissa vähän rauhoittumaan. Spurtit luultavasti jatkuvat yhä ja jopa kahden kissan voimin, mutta muuten kissa viihtyy kaksistaan huomattavasti paremmin kuin yksin. Monet huutaja-kissatkin ovat hiljentyneen kissakaverin myötä.
Eli aluksi on ollut 3 kissa ja miehen takia 2 annoin uuteen kotii (allergiaa/ tähän yhteen siedätys hoito tehonnut 3 olisi liikaa)
tarkoitus onkin laittaa kiipeily puu (puhuttu puolikkaasta puusta) eli meinasin että auttaako tuhon seinillä hyppelyyn ja lattioiden tuhoamiseen mikään?
Kisuillehan on nykyään kynsisuojiakin myytävänä:) Kannattaa netistä esim niistä etsiä tietoa :)
kiitos! juuri tällaisia neuvoja kaipasin
en vain löytänyt netistä mitään asiasta
jos löytyy niin ilmoitathan minulle =)
Meillä on kutsuttu noita "hepuleita" höhliksi.
Silloin ns kisulla irtoaa eli sisäkissa toteuttaa viettejään ja on onnellinen.
Hiekkalaatikko istunnon jälkeen moni kissa ottaa spurtit huoneiden poikki - kova vatsa? - silkkaa helpotusta - lastin kevennys rituaali?
Itse jaksan aina vaan nauraa noille spurteille ;o)
Laminaatti kestää hienosti spurtit, parketti ei.
Pehmeät muovimatot ei, mutta kovat muovimatot kyllä. "Korkkikorkki" matto ei, mutta muovipinnoitettu korkkimatto kyllä.
Tapetit ovat aina vaarassa.
Meillä on kaksi kiipeily puuta ja osa spurteista päätyy kiieilypuun kynsimiseen, toisaalta osa ei.
Kissojen ehdoilla kun eletään, niin rakennus/remonttimateriaalit valitaan kissojen ehdoilla.
Kynsien leikkaus pakollinen kaikille kuudelle meillä asuvalle kissalle kerran kuussa vähintään.
onko tuosta kynsien leikkaukseta sitten hyötyä?
meillä kun saa maali pinta myös aika kovaa kohtelua
Kynsien leikkauksesta on paljonkin hyötyä: eivät enää tapetit ja maalipinta kärsi. Nuo kynsisuojat taas ovat silkkaa huuhaata, Suomessa niitä ei myydä lainkaan. Itseasiassa en ole kuullut niitä myytävän muualla kuin Amerikassa. Kynsisuojat siis eivät tosiaankaan ole hyvä ratkaisu: kissa ei pysty edes vetämään kynsiään luonnollisesti sisään. Onhan kissalla raapimapuu? Se on toinen välttämätön kiipeilypuun lisäksi. Vaikka jos meinaat leikata kissasi kynsiä, se ei täysin välttämätön ole. Kissa kuitenkin nauttii suuresti, kun saa kynsiään siihen teroitella. Suosittelisinkin hankkimaan kiipeily-ja raapimapuun samassa. Eläinkaupoissa ainakin myydään. No, enpä tässä tämän enempää jaarittele..:)