Mitähän kissojen pitäjät sanoo tästä ajatuksesta?
Kun lintuinfluenssan leviämistä pidetään jo aivan varmana, lintuja alkaa kuolla luonnossa siihen. Kissat päästetään tässäkin talossa vapaasti kuljeskelemaan metsiin. Minun yläpuolellani on asunnossa 5 kissaa ja 2 käy usein minunkin asunnossani. Mukaviahan ne on. Kuitenkin kun kissa löytää metsässä kuolleen linnun, se melko varmasti alkaa sitä tutkimaan ja ehkä pureskelemaan. Sitten se tulee sisälle kaikkien virusten kanssa.
Eiköhän ole aika suuri vaara, että vapaana kulkevat kissat saattavat olla lintuinfluenssan levittäjiä?
onkohan vaaraa?
osku
2
223
Vastaukset
- Tipu
Ei suomessa ole yhtää luonnonvaraita lintua sairastunut, eikä kissaa saa päästää yksin ulos.
- osku
Mitä haaveilet? Löytyyhän kuolleita lintuja aivan pihastakin. Tottakai linnut kuolevat. Ja lintuinfluenssa on vasta tulossa, mutta sitä pidetään varmana.
Meidän talon ympärillä kulkee noin 10 kissaa aivan vapaana. Kyllä ne metsässäkin kulkee, mutta nuoret kissat ei kai osaa liikkua pitkiä matkoja.
En nyt kirjoita Suomesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762134Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361756Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111479Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341253Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611234Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161072Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59993- 60975
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103675