Hei1 Olen menossa playa del inglesiin jo kolmen viikon kuluttua ja olisi mukava kuulla millaista siellä on?:) Onko siellä paljon huumeita niinkun huhutaan? Mikä hotelli on hyvä tai paras? Minkähän moiset ikärajat ovat baareihin ja ravintoloihin? Kiitos jo etukäteen!:D
Millainen paikka playa del ingles on?
11
3339
Vastaukset
- bruneth
siellä on kivaa..aivan mahtavaa:)
- GeniusB
Ehdottomasti heikoin Kanarian paikoista. Pelkkä turistirysä jossa huojuvat muutkin kuin palmut. Sikamaisen paljon keski-ikäisiä saksalaisia ja porsastelevia englantilaisia. Jos saat vaihdetuksi pilettisi toiseen kohteeseen niin vaihda esim. Teneriffan puolelle joka on paljon fiksumpi paikka. Huumeita saat sieltäkin.
- riia
GeniusB kirjoitti:
Ehdottomasti heikoin Kanarian paikoista. Pelkkä turistirysä jossa huojuvat muutkin kuin palmut. Sikamaisen paljon keski-ikäisiä saksalaisia ja porsastelevia englantilaisia. Jos saat vaihdetuksi pilettisi toiseen kohteeseen niin vaihda esim. Teneriffan puolelle joka on paljon fiksumpi paikka. Huumeita saat sieltäkin.
olen käynyt molemmissa. Minun silmiini kävi Teneriffalla se porsastelevien englantilaisten lauma. Americas on varsinainen brittinuorten juottola tyyliin "vetelehtijät". Pto la Cruz on varmaankin "fiksumpi", mutta ei lainkaan niin aurinkovarma ja siellähän ei ole rantaa, vaan merivesialtaat. Ingelsiin mennään pian 11.kertaa. Voihan toki sielläkin hakeutua huojuvaan seuraan, mutta itse olen kokenut sen varsin siistiksi paikaksi, riippuu varmaan siitä missä liikuskelee. Vaikea ymmärtää, miksi Inglesiä mollataan niin kovasti, siellähän on aivan ylivertainen ranta, joka sopii myös patikointiin.
- Ei enää koskaan
Ingles on pahimpia turistihelvettipaikkoja joita tiedän.
Koko alue on täynnä hotelleja, eikä sieltä löydy paikallista asutusta. Voit viettää lomasi muiden turistien kanssa ja kävellä ihanalla rannalla tuhansien ihmisten seurassa, siis turistien.
Löydät ravintoloista suomea puhuvia tarjoilijoita sekä sisäänheittäjiä, jotka tarjoavat sinulle mielellään perunamuusia nakeilla tai ranskanperunoita ala-arvoisella pihvillä, muutaman kasviskänttyreen kera.
Ja jos olet kiinnostunut suomalaisesta musiikista ja onni on sinulle myötä, voit tavata siellä suomalaisia artisteja musiikkiesityksineen.
Turistiliikkeiden palvelu ostoskeskuksissa on törkeää ja ala-arvoista. Suuri osa myyjistä on tullut alueelle Intiasta sekä Pakistanista. Heidän käytös on törkeää ja jopa loukkaavaa.
Lomaosakkeiden myyjät saattavat olla kimpussasi, eikä heidänkään käytöstavoissa ole kehumista.
Jos haluat hieman tutustua paikalliseen elämänmenoon, valitse toinen kohde. Jos viihdyt muiden turistien kanssa ja ehdoton edellytys lomallasi on varmahko aurinko, on silloin paikka sinulle oivallinen.
Mutta, jos haluat hiemankin tutustua espanjalaiseen kulttuuriin ja elämänmenoon ja tuntua siitä, että todellakin olet vieraassa kulttuurissa, niin suosittelen, että vaihdat matkakohdetta.
Huumeasiasta en tiedä, mutta niitähän on joka paikassa. Hotelleja on niin paljon, että siihenkään en osaa sanoa mitään. Ravintoloihin ja baareihin pääsee alaikäisetkin. Tuskin niitä kiinnostaa onko henkilö täysiikäinen vai ei, kunhan vaan saavat rahat turisteilta.
Meitähän on moneksi ja lomaintressit ovat kaikilla erilaiset. Mukavaa lomaa kuitenkin.- kerrran käynyt
mieltä ed. kirjoittajan kanssa. Lisäksi nuo hiekkarannat ovat erittäin tuulisia alueita, ohut heikka lentää ettei ilman suojalasia hommasta tule mitään. Pakko siellä on käydä jos asuu Gran Kanarialla, on muutama hyvä ostospaikka mutta asumaan en paikkakunnalle jää, lisäksi rikollisuutta ja muutenkin liian kova meininki meikäläiselle.
- laura
kerrran käynyt kirjoitti:
mieltä ed. kirjoittajan kanssa. Lisäksi nuo hiekkarannat ovat erittäin tuulisia alueita, ohut heikka lentää ettei ilman suojalasia hommasta tule mitään. Pakko siellä on käydä jos asuu Gran Kanarialla, on muutama hyvä ostospaikka mutta asumaan en paikkakunnalle jää, lisäksi rikollisuutta ja muutenkin liian kova meininki meikäläiselle.
No on teillä kokemuksia...Itse tulin eilen Inglesistä ja oli aivan ihana paikka! Ei ollut tosiaankaan mikään turistihelvetti, oli yllättävän siistiäkin, oikein hämmästyin. Tietysti siellä oli vasta nyt alkanut lomasesonki joka kestää aina kevääseen saakka, eli siellä oli vasta alkanut se, joten ei vielä ollut paljon väkeäkään ja hyvin sai nukuttua ihan keskustassa. Vaarmasti menen vielä joskus käymään siellä, oli upeat rannat aaltoineen ja rantakatu oli myös kiva. Välimatkat ovat kyllä melko pitkiä joistain hotelleista esim. rannalle mutta ne hoituvat nopeasti taksilla. Jos haluat aurinkoa mutta myös auringossa lekottelua ja uintia niin sitten kyllä kannattaa suunnata Inglesiin! Mutta tätä paikan haukkumista ja liioiteltua kehumista kuitenkin kannattaisi välttää hyvät ihmiset, ottakaa ensin tietoa mihin vuodenaikaan se olisi hyvä paikka juuri sinulle, eikä kannata aina välittää kaikkien ihmisten terävistä kommenteista täällä. Ingles on aivan erilainen joka vuodenaikaan, nyt se oli vielä hyvin rauhallinen paikka jopa vähän liian rauhallinen, mutta ihanaa oli!
- käynyt koskaan
Mukavaa kun tyrkytetään paikallista kulttuuria kysyjälle joka tiedustelee huumeita ja ikärajoja :)
Ihan oikeaan paikkaan olet menossa, kukaan suomalainen ei onnistu niin kaapista kohteeseen matkustamaan, etteikö jo mennessään tiedä mitä vastassa on, silti hekin ovat siellä käyneet, ainakin sen kerran.
Iltaelämä on vilkasta ja discoissa kansainvälistä, pohjoismaista ja halutessasi paikallista meininkiä ihan maun mukaan, hyvä meno joka paikassa pitkälle aamuun. Kannattaa rohkeasti kysellä näiltä "epäkohteliailta tavarantyrkyttäjiltä" mikä milloinkin on in, saman tietävät lomaosake-esittelyjen "sisäänheittäjät" laillasi nuoria kun ovat.
Ostosmahdollisuudet upeat, oppaat auttavat tässä asiassa, vaikka joka hotellista löytyy myös joku paikallinen söpöliini joka neuvoo kielimuurista huolimatta sen halvimman vaihtoehdon.
Varmasti upea loma tulossa, minäkin lähdössä parin viikon päästä ja muistan paheksua olkihatussani ja kukkamekossani vastaantulevaa kevytkenkäistä suomalaistytsyä joka ottaa lomasta kaiken irti :)
PS huumeista: Oppaat kertovat missä kannattaa välttää liikkumista öiseen aikaan, ne varoitukset voi ottaa todesta, hotellien kirjo on valtava tähdet antavat suuntaa, niiden suhteen paras on aurinkomatkat, itse menossa Finnmatkalle.
HAUSKAA LOMAA !! - matkaaja
Mutta jos välttämättä sinne haluat, niin riittävän kauas rannoilta niin näkee muutakin kuin turistielämää.En toistele niitä negatiivisia asioita joita on tullut tässä ketjussa, mutta totta he puhuvat.
Itse valitsen kyllä rauhallisemmat maisemat. - käynyt koskaan
kysyisin näiltä kohdetta arvostelevilta, kuka teidän matkanne noin kurjaan paikkaan on valinnut? Tuskin Suomesta löytyy ketään, jolla joku tuttava ei olisi paikassa vieraillut.
Playassa olen matkailun aloittanut n. 30 vuotta sitten, silloin vanhempieni mukana, kohteen luonne on muuttunut vuosien varrella, mutta sehän ei pitäisi olla kellekään yllätys.
Biletysikäisenä pari matkaa sinne meni nappiin, nyt nuorimmaiseni lähdössä ekaa kertaa ko kohteeseen, muualla kyllä jo matkaillut, vanhin tyttärenikin nautti kovasti viimeksi. Paikka tarjoaa jokaiselle jotakin, on lähellä, sääolosuhteet suotuisat ja tilastoista voidaan päätellä, että muutama muukin kuin minä tykkää.
Tasokkaat hotellit omine ranta-alueineen pitävät tason riittävän korkealla vaativammallekin matkaajalle, keskustaan tai rantabulevardille ei ole pakko lähteä jollei viihdy. Itse lomailen kohteessa mielelläni, ostokset teen kuitenkin Las Palmasissa erikoisliikkeiden vuoksi.
Niin, niitä perusteluja ??- chica
Hei!
Itse olen joskus vanhempien kanssa matkustanut ko.paikkaan syystä että sinne saa talviaikaan suht edullisia matkoja ja vanhempani eivät kieri rahassa joten isomman perheen rahtaaminen etelä-amerikkaa,thaimaahaan ym. maksaa huomattavasti enemmän.olin siis 15-vuotiaana vanhempien kanssa inglesissä.silloin jo oppaat varoittelivat huumeista ja mainitsivat esim. kasbah ostoskeskuksen alueeksi johon ei iltaisin kannata mennä.19-vuotiaana oli pakko päästä ulkomaille töihin ja lähdin samaiseen paikkaan koska sain sieltä töitä.tästä on muutama vuosi aikaa ja silloin ainoa paikka missä jonkinnäköistä bilemininkiä oli, oli nimenomaan tuo kasbah,ja kyllä, huumet erittäin tyrkyllä.en tiedä kuinka paljon huumeita turisteille tyrkytetään mutta kun asuin siellä niin jatkuvasti.ja jos joku niitä haluaa niin älkää missään nimessä ostako niiltä baarien sisäänheittäjiltä jotka niitä kauppaavat,et tiedä mitä paskaa saat,et ainakaan mitään oikeeta vaan rahat vaan viedään ja parhaassa tapauksessa henki!!tuon työpätkän jälkeen tuli kyllä kammo kohdetta kohtaan,ei löydy kunnon klubeja,ei mitään ostettava (turistikrääsä ei kiinnostA) js rikollisuus on todella silmiinpistävää.jos kuitenkin olet kohteeseen menossa suosttelen käymään las palmasissa,bussilla pääsee nopeesti ja halvalla ja sieltä löytyy ostettavaa.siinä isossa tavaratalossa on paljon espanjalaisten ketjujen kauppoja ja todella kivoja vaatteita ym.ja hinnat eivät ole turistihintoja..näissä kaupoissa ei kukaan tyrkytä mitään suomeksi ja myyjät eivät kyllä välttämättä edes puhu englantia!
onhan tuo suomalsiten suosikkikohde mutta tähän aikaan vuodesta lähtisin mielummin vaikka barcelonaan, melko lämmintä.loistavat klubit,shoppailu ym. paljon halvempaa ja matkatkin saa omatoimisesti huomatavvasti edullisemmin.en kuitenkaan ota sitä linjaa että rupean haukkumaan inglesiin matkaavia, jos ei ole paljoakaan matkustanut niin kyllähän sekin suomen syksyn voittaa!!
t:espanja-expertti ja fanaattinen fani:)
- .......
meille ei tarjottu yhtään huumeita siellä, eikä kyllä nähty kenellekään kaupattavankaan :) tulin tuolta noin kolme viikkoa sitten ja voin sanoa, että ihana paikka oli. mutta jos et pidä turisti rysist nii ihan väärä paikka sulle, koska ingles on todellinen turisti rysä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762115Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361744Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101461Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2331240Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601223Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161067Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59980- 60973
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja102670