Vanhin tanskandogginne?
Entä keskimääräiset iät?
veteraanit?
3
505
Vastaukset
- Äippä
Vanhin omista dogeista kuoli kuukautta ennen kuin olis täyttäny 13 vuotta.
Nuorimpana kuollut oli 9,5 vuotias. - ~hannah~
Meidän paappa eli 9½ vuotiaaksi, eutanasia kiertymän vuoksi. Paapalla oli useita veljiä ja siskoja, sekä sisarpuolia, jotka elivät myös yli 9-vuotiaiksi. Tällä hetkellä meidän vanhin on reilu 7-vuotias, ja loistokunnossa. Doggien keskimääräinen elinikä huitelee siinä 6,5-7 vuoden kieppeillä, yleisimmät kuolinsyyt sydänviat ja syöpä.
Suvulla näyttäisi olevan suuri merkitys eliniän ennusteeseen, pitkäikäisistä suvuista näyttäisi tulevan pitkäikäisiä doggeja. Eli uutta pentua hankkiessa kannattaa syynätä tarkoin sukutaulu vähintään 3 sukupolvea taaksepäin, ja selvittää lähisukulaisten kuolinsyyt, myös vanhempien sisarusten terveydestä kannattaa kysellä paljon. Jos kasvattaja ei tiedä tai ei halua puhua asiasta, etsi toinen kasvattaja!
Tanskandoggien jalostuksen tavoiteohjelmassa on aika hyvin tiivistettynä olennaisimmat asiat doggien terveyden osilta:
http://www.greatdane.fi/ajankohtaista/JTO_std_ry1.pdf- Anne&Doggi
Kiitos, tuo laittamasi linkki oli tosi hyvä ja kattava!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1675784
- 2653344
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423314Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?442748- 361874
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?291648Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411606- 161477
- 231457
- 241357