Vanhat koneet

Amiga ja Commodore 64

Hei, kyselisin vähän missä kannattais kaupata vanhoja pelikoneita. Meillä on commodore 64 ja Amiga ja molemmat toimivia kokonaisuuksia .Olemme suunnitelleet myydä ne mutta mietityttää mikä hinta olisi sopiva. Mitä kannattais pyytää.Näppäimistöja ehjiä ja epäkuntoisia sekä levyasemia, kasettiasemia ja pelejä hirmuiset määrät. Siinä olisi tee-se-itse miehelle hommaa kasata koska itse emme viitsi ruveta testaamaan mitkä niistä toimii ja mitkä ei mutta kummastakin tulee toimivat paketit kun löytää ehjät osaset.Näyttöä ei koneisiin ole molemmissa kaikenlaisia piuhoja ja joystickejä joista osa toimii osa ei.Kirjallisuuttakin on jonkun verran molemmissa mukana. Seurailen palstaa ja tsekkaan ja ilmoittelen sitten lähemmin.
Asumme Jyväskylän seudulla.

9

2032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiertelijä

      siis,laita ne konevanhuksesi,Huuto-nettiin kaupattavaksi,sieltä ehkä joku nevoisi ostaa,sekä sivuilta saat mitä hintoja vastaavista pyydettty.

    • KimmoK

      Myöskin suomen Amigakäyttäjien yhdistyksellä on tori osasto:

      foorumi.amigafin.org

      • miksuh.

        Siitä sivusta kannattaa kyllä pysyä mahdollisimman kaukana.


      • KimmoK
        miksuh. kirjoitti:

        Siitä sivusta kannattaa kyllä pysyä mahdollisimman kaukana.

        Suvaitsevaisuutta, suvaitsevaisuutta please.

        Meitä on niiiiin moneen junaan.


      • antipasma
        miksuh. kirjoitti:

        Siitä sivusta kannattaa kyllä pysyä mahdollisimman kaukana.

        Kasva miksuh jo aikuiseksi, jos nyt edes olit oikea. Paras suomalainen informaatiolähde amigisteille.


      • miksuh.
        antipasma kirjoitti:

        Kasva miksuh jo aikuiseksi, jos nyt edes olit oikea. Paras suomalainen informaatiolähde amigisteille.

        Ja hitot, se ei ole mitään muuita kuin muiden haukkumista koko sivu. Siksi mä sieltä lähdin vajaa vuosi sitten.


      • miksuh.
        KimmoK kirjoitti:

        Suvaitsevaisuutta, suvaitsevaisuutta please.

        Meitä on niiiiin moneen junaan.

        No sä olet niitä joista mulla ei ole mitään pahaa sanottavaa.

        En tiedä miksi meno on muuttunut sakufoorumissa helmikuun jälkeen, mutta se ilmapiiri mikä siellä oli joulu-helmikuussa sai ainakin mut menettään kiinnostuksen ihan täysin. Tuntu, että koko harrastuksesta meni hauskuus ihan täysin sen jatkuvan sanailun takia.

        Pakko sanoa, että on ollut kyllä HUOMATTAVASTI mukavampi olla näin. Sakufoorumista lähtö oli oikea päätös. Ennemmin mä seuraan yhtä ainoaa sivua (AW.net) ja kattelen kaikessa rauhassa mitä tuleman pitää, kuin luen montaa sivua joilla jokapäivä saa lukea kirjotuksia jotka negatiivisuudellaan vaan pilaa koko päivän. Samalla tuli lähdettyä myös ANN:sta, rekisteröidyin sinne vain että nick olisi mun hallussani.

        Se hyvä puoli tässä on myös ollut, että aikaa jää nyt paljon enemmän muullekin kuin Amigajutuille. Siltä osin tärkeysjärjestys pistetty uusiksi.

        Mielenkiinto Amigaa kohtaa on tosin ollut kyllä sen verta vähissä, että A1200T on jäänyt pölyttyyn aika suurelta osin, en sentään myynyt sitä pois vaikka helmikuussa se tipalla olikin. Mut eipä tolla ole enää oikeen mitään tullut tehtyä, Nytkin tää postaus tulee Debianista.

        Mut nyt hiljenen taas, ei ole aikomusta alkaa aktiivisesti osallistumaan Amiga keskusteluihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      19
      6055
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      89
      5682
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3679
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3664
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      126
      1434
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1367
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1292
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1089
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1083
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      26
      1059
    Aihe