Jos koiralla on hammaspuutoksia, onko kasvattaja velvollinen korvaamaan? ( vrt. urosten kivekset )
Täytyykö asiasta olla erillinen maininta kauppakirjassa?
Täytyykö asiasta olla erillinen maininta kauppakirjassa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kasvattaja ei ole velvollinen korvaamaan koirallasi mahdollisesti olevia hammaspuutoksia.
Kyllä ostajalla on oikeus vaatia myyjältä hinnan alennusta mikäli hammaspuutoksia esiintyy(kts.kuluttajasuojalaki).Kohtuullinen korvaus on 1/3 myyntihinnasta tai kaupan purku.Kasvattaja voi myös tarjota tilalle uuden pennun joka on priima.
Kunnon kasvattajalla on varmasti ollut tieto mahdollisista periytyvistä virheistä ja jos ei ole niin kyseessä ei ole kunnon kasvattaja ja jos on niin kasvattaja on moraaliton ja vastuuntunnoton.
Tällaiset virheet tulevat yleensä useammalle kuin yhdelle pennulle.
Valitettavasti lähes kaikille kasvattajille raha on tärkeintä.
Premolaarivajeita ilmenee ihan joka pentueessa, vaikka molemmilla vanhemmilla olisi kaikki hampaat. Yhden tai kahden premolaarin puutos ei oikeuta hinnan alennukseen!
Jos taas on laaja hammaspuutos, joka mahdollisesti vaikeuttaa koiran elämää ja estää näytön ja käytön, voi alennus olla paikallaan.
Muutaman välihampaan puutos näyttelyissä ei vaikuta suurimmalla osalla rotuja puoleen tai toiseen. Saksalaiset tuomarit ovat tarkempia, mutta korkeintaa pudottavat yhden pykälän.
Purentavika on taas ihan toinen juttu, siitä alennus jo tuleekin. Kasvattaja myöskin on velvollinen osallistumaan mahdollisten maitohampaiden poistoon, jos tarvis.