ostin 32 " laajakuva tv millä asetuksilla pitää katsoa kun tv löytyy 14;9 16:9 4:3 full ideal automaatti ja oma eli mikä olisi paras vaihtoehto
laajakuva
4
668
Vastaukset
- poju
Eli laajakuvalla tarkoitetaan just tota 16:9 ja se toimii parhaiten kun katot esim leffoja dvd:ltä.
Riippu tv:stäsi, mutta full, ideal tai automaattikin voivat toimia hyvin joissain lähetyksissä, jolloin kuvaa venytetään tarpeen mukaan siten, että koko näyttö tulee käyttöön.
Kokeile itse mikä miellyttää silmää eniten... - merkkisi
Tavallinen 4:3-kuva katsotaan 4:3-asetuksella, letterbox-lähetykset katsotaan zoomilla (noista kai 16:9 tai full) ja anamorfinen kuva widellä (noista kai 16:9 tai full).
Nämä asetusten nimet vaihtelee TVn valmistaja mukaan, joten kannattaisi kertoa oman telsun merkki. Esim. Panasonicilla (ja muistaakseni Philipsilläkin) telkkari tunnistaa letterbox-lähetyksen kuvasuhteen automaattisesti mustien palkkien mukaan, joten jos sinulla Panasonic (tai Philips) niin silloin kannattaa valita automaatti.- Okaro
Panasonicissa ei kannata valita automaattia, koska se venyttää kuvan pilalle. Ilman automaattiakin ainakin mulla on tietynlaista automatiikkaa, toisinaan TV:sanoo "LAAJA" ja kuva leviää. Näin käy sekä diginä, että analogilähetyksissä.
Ko. laite ei ollut Panasonic, eikä Philips.
- Okaro
Tuntematta TV:täsi tarkemmin, ilmeisestikin:
4:3 perusmoodi normaalien lähetysten katsomiseen
14:9: Zoomaa kuvaa hieman, jotta palkit poistuvat/pienenevät
16:9 Zoomaa letterboxattu 16:9 kuva niin, että palkit poistuvat
Ideal: Venytä 4:3 kuvaa reunoilta niin, että se täyttää ruudun. Mahdollisesti leikkaa pois päältä kuvaa. Varsin turha moodi.
Full: 16:9 anamorfisten kuvien katseluun.
Auto: Valitse moodi jonkin logiikan mukaan automaattisesti.
Full moodi on käytännössä mielekäs vain ulkoisesta lähteestä (DVD, Digiboksi) ja tällöin ko. laite panee TV:n automaattisesti 16:9 moodiin, joten ko. valintaa harvoin tarvitsee explisiittisesti valita. Tätä voi myös käyttää, jos katsoo TV:tä pienestä kulmasta.
Käytännössä aseta 4:3 moodi normaalisti päälle ja sitten tarvittaessa valitse 14:9 tai 16:9. Suomessa tosin tekstitys tekee usein näiden moodien käytön hankalaksi. Varsinkin YLE panee tekstityksen palkkiin. Maikkari ja Nelonen ovat yleensä oppineet. TV:ssä voi olla tapa säätää kuvaa niin, että teksti näkyy. Toisaalta, jos auto toimii hyvin, niin voit käyttää sitä. Minulla Panasonicissa se venyttää kuvan pilalle.
Ja jos et ole hankkinut vielä digiboksia, niin juokse hakemaan. Nimenomaan digiboksi antaa oikeutuksen 16:9 TV:lle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361705Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81332Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241155Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591153Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60933
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57922