Onko Nissan Almerassa -96 vanteen koko 13" vakio vai 14" tuumaa, ja onko saatavilla peltivanteita 14" kokosana.
Mulla on 13" ja on niin pienen näköset että on karseen näkönen ku jää lokarin ja renkaan väliin iso rako.
Vanne koko
5
810
Vastaukset
- konkari..
Vanhemmassa Almerassa vakiokoko on 13 tuumaa, facelift-mallissa isompien jarrujen takia 14 tuumaa. Tietenkin niitä 14 tuumaisia saa.
- Nissani
Kurkkaapa autosi rekisteriotteesta, mitä kokoja siellä on lueteltu.
- datsunisti
Ainakin 98:ssa on 14" eli ne vanteet passannee hyvin. Onhan siihen joku köyhä voinut laittaa pienemmät vanteet.
- konkari..
Facelift-Almeroihin ei mahdu 13" vaikka kuinka yrittäisi tunkea, tämä tiedoksi, nythän oli kyse vanhemmasta mallista.
Sanon edelleen, että se 13" on vanhemmissa vakiokoko, mutta ei ole mikään ongelma vaihtaa niitä 14 tuumaisiin, koska sellaisia on saatavilla. - Näin on!
konkari.. kirjoitti:
Facelift-Almeroihin ei mahdu 13" vaikka kuinka yrittäisi tunkea, tämä tiedoksi, nythän oli kyse vanhemmasta mallista.
Sanon edelleen, että se 13" on vanhemmissa vakiokoko, mutta ei ole mikään ongelma vaihtaa niitä 14 tuumaisiin, koska sellaisia on saatavilla.Asiahan on kyllä niin, että 1.4l almeroissa on vuodesta -95 vakiona tehtaalta 13" vanne. Muissa malleissa 1.6, dsl ja GTi väh. 14". Gti:ssä jopa 15" (en muista varmaksi).
Ja tähän 1,4l "karvalakkiin" voi laittaa 14" vanteen ja esim. 175/70 pyörät ja mahtuu siellä vielä pyörimäänkin. Vannekokoahan saa lain mukaan muuttaa tuumalla ilman muutoskatsastusta.
Oliskohan asia näin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996043
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282843Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262105Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774