Olen aikeissa ostaa kyseisen auton ja nyt tarvitsen kullanarvoisia tietoja arvoisat dieselin omistajat.Ensinnäkin paljonko on vääntöä ja millä kierroksilla,riittääkö ohituskiihtyvyys?Millasilla kulutuksilla olette päässeet?Jakohihnan vaihtoväli?Moottorin kestävyys ja kuluttaako öljyä niiku bensakoneet?Kaikki muukin tieto autosta kiinnostaa joten kiitos avusta jo etukäteen.
Astra 2,0dti -98
7
1019
Vastaukset
- 17dti
Voin tietysti olla väärässä, mutta tietääkseni 2.0dti:ssä on ketju eikä hihnaa? Itselläni 1.7dti ja siinä on hihna. Voin puhua ainoastaan 1.7:n puolesta ja siihen olen ollut erittäin tyytyväinen(-01). Jopa 1.7.ssa on mielestäni hyvin vääntöä ja kulutus pientä.
Vikoja ei muutamaa relettä ja lamppujen vaihtoja lukkunottamatta ole ollut. Olen siis todella tyytyväinen. - vee-pee
2.0DTI:ssä on 74kw, DI:ssä 60kw.
Pienellä viitseliäisyydellä löydät koko illaksi käyttäjäkokemuksia tältä palstalta ja Opel Club Finlandin sivuilta.
Tekniset tiedot esim Autotalli.comista ja sieltä automalleista.- 60kw
Auto on todellakin rekisteriotteen mukaan dti ja teho 60kw.Liekö termit muuttunut vuoden -98
- vee-pee
60kw kirjoitti:
Auto on todellakin rekisteriotteen mukaan dti ja teho 60kw.Liekö termit muuttunut vuoden -98
F-astrassa oli ainakin 60kw, mutta se oli 1,7-litrainen.
Mitäs siellä takaluukussa lukee? G-Astran 60kw:ssa pitäisi lukea 2.0DI-16V ja 74kw:ssa 2.0DTI-16V. - vee-pee
vee-pee kirjoitti:
F-astrassa oli ainakin 60kw, mutta se oli 1,7-litrainen.
Mitäs siellä takaluukussa lukee? G-Astran 60kw:ssa pitäisi lukea 2.0DI-16V ja 74kw:ssa 2.0DTI-16V.näin vaivaa ja tarkistin asian autotalli.comista.
- astra caravan
Itselleni on ainakin riittänyt moottorin teho ja vääntö. Auto on ohituskiihtyvyydeltään hyvä, kiitos turbon. Turbo tuntuu liittyvän mukaan n. 2000 kierroksen kohdalla.
Autossa on siis ketju, joten ei tarvitse miettiä vaihtoja.
Kulutus on itselläni ollut n. 6,2 litraa/100 km. Ajo on puoliksi kaupunkiajoa ja moottoritieajoa (n.130 km/h).
Muutenkin olen yllättynyt positiivisesti Opelin ajettavuuteen.- astra caravan
öljyn kulutus on ohjekirjan mukaan 0,06 litraa/100 km. Tuon verran on itsellänikin kuluttanut..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762040Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361716Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi91375Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591180Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241173Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161026- 60950
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58942