Hei, vesioikeusasiaa:
olisi pikkujärvi vajaa 1 km pitkä jossa yht 7 kpl kesämökkejä kaava-alueen ulkopuolella. Meillä on metsätila ja mökki rakennettu rannalle ja tonttia ei ole erotettu tilasta. Piha-alueen reunalla on melko kostea ryteikkö alavalla paikalla. Olisiko ilman lupia mahdollista kaivaa leveä "venevalkama" tai oja (leveys jotain 5 - 7 m, pituutta ehkä 30 m) järveen. Järveä ei ruopattaisi.
Tämä voisi myös mennä metsänhoitona (ojitus) kun ranta on tuossa kohdin suomaista. Tästä kun ottaisi jonkun avustusrahankin vielä!
Muistelen tässä Fryckmanin Kulosaaren rantatöitä mutta onhan se eri asia. Hän täytti merenrantaa ja sai siten lisää tonttimaata. Sakkoja tuli ja määrättiin kai palauttamaan ranta.
Venevalkaman teko
assss
2
310
Vastaukset
- helsingissä
Frykman toimi helsingissä, ei tuolla maalla kukaan kiinnitä huomiota tuohon pikku juttuun.
- Kuniz
Et ainoa ketä kiinnostaa onko tehty luvilla vai ei, on maanomistaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762074Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361733Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101412Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291213Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591203Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161048- 60962
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58961