ostin eilen emman matkasängyn, nyt on ongelma etten saa sitä kasaan (siis sain hyvin auki). onko teillä jotain niksejä miten onnistun kasaamaan sen pieneksi taas? siinä on neljässä kohtaa kohta mistä kuuluu painaa, mutta ei vaan onnistu :(
matkasänky
äippä
2363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
en tiedä tuosta emman matkasängystä, mutta meillä on carenan matkasänky, siis sellainen, joka paketissa ollessaan on reilu metrin pitkä, neliskanttinen paketti, luulen että se on saman kaltainen, joka teilläkin on.
carenassa on hyvin tarkkaa, että sänky puretaan oikeassa järjestyksessä: ensin pohja ylös ja päätyjen alalukitukset auki. sitten päätyjen ylälukitukset auki ja lopuksi laitojen ylälukitukset auki ja sänky on kasassa.
carenassa sama toimii myös toisin päin, eli jos sänkyä yrittää avata väärässä järjestyksessä, sen laidat eivät lukitu lainkaan.
sängyn mukana on tulleet ohjeet kannattaa lukea alkuperäiskielellä (jos ko. kieltä ymmärtää), sillä ainakin carenan ohjeet oli suomennettu englannista jollain automaattiohjelmalla, joka oli tehnyt sellaisia käännösvirheitä, ettei ohjeesta saanut mitään tolkkua. luettuani englannin kielisen ohjeen hoksasin tuon sängyn kasaamisen järjestyksen tärkeydenkin.
toivottavasti olin yhtään avuksi :-)
meillä on emman matkasänky ja tottumattomalla voi todellakin olla vähän ongelmia siinä kasauksessa :) eli aina ensin pohja ylös, sitten avaat ensin joko pitkien sivujen tai päätyjen lukot...eli samalla kuin painat sitä lukkopainiketta, niin ensin vedät hieman ylöspäin ja sitten vasta painat alaspäin...näin sen mekanismin pitäisi vapautua. sitten vain toistat saman muille lukoille. toivottavasti tuosta sai jotain selvää...ilmoittelehan onnistuiko kasaus :)