ELi joku ukko maksaa 170 000 euroa siitä että pääsee maksamaan 20 vuoden päästä yhtiövastiketta ja tämä ruletti rullaa...entäs jos joku ketjusta pistää pelin poikki eli ei maksa siitä kusenvärjäämästä osakekirjast enää mitään???
Ees niiden seinien rakennusmateriaali ei oo sun..
Mihin tämä yhtälö perustuu
3
497
Vastaukset
- verot
valtion maksettaviksi ja kaikkea hyvää kaikille kaikkialla. sehän on vain siitä kiinni, että yhdessä niin päätämme.
- The Rat
> ELi joku ukko maksaa 170 000 euroa siitä että pääsee maksamaan 20 vuoden päästä yhtiövastiketta
Todella oudolta kuulostaa. Jos viittaat asunnon ostoon, niin yhtiövastiketta "pääsee" maksamaan ihan heti kun asunto nimiin siirtyy. Ei tarvitse odotella.
Jos taas tarkoituksesi oli ottaa kantaa 20 vuoden lainoihin, niin harvapa aloittaa lainalyhennystä 170 000 eurolla.
> entäs jos joku ketjusta pistää pelin poikki eli ei maksa siitä
> kusenvärjäämästä osakekirjast enää mitään???
Ei haittaa, myydään jollekulle toiselle. Itse asiassa suomessa on lähes kuusi miljoonaa ihmistä jotka eivät tule ikinä maksamaan mitään minun asuntoni osakekirjasta, kusenvärjäämänä tai muuten.
> Ees niiden seinien rakennusmateriaali ei oo sun..
Ei, vaan taloyhtiön, josta omistan osuuden. Itse asiassa, omistan seinien rakennusmateriaalista aika tarkalleen samanmoisen osuuden kuin asuntoni kuluttaa... Outoa, eikö totta?
Miten se muuten mihinkään vaikuttaa? Onko sinulla varaa ostaa kokonainen kerrostalo? Vai ostatko omakotitalon? Siinä on sitten vähän korkeammat kustannukset helposti, mutta muuten toki ihan ok. - ratkaisu?
mäki maksan 100 000 euroa siitä että pääsen 20 vuoden päästä maksamaan pelkkää yhtiövastiketta. Olen silloin n.45 vuotias. Toki asunto välillä vaihtuu. Voin sitten 45 vuotiaana elää asumiskustannuksilla n. 200 egee/kk.. Ihan sama vaikka kukaan ei maksa enää siitä asunnosta niin paljoa, ei oo pakko myydä. Voi vaikka vaan asua halvalla. Ku oot vuokralla et koskaan nää niitä vuokrarahoja enään. Ostat asunnon niin osan niistä rahoista joskus ehkä näet.
Yhtälö:
Vuokra: -500e/kk * 20 * 12kk = -120 000 e
Laina 550e/kk *20 * 12 = 132 000 e
(asunnon hinta n. 100 000 e)
eli korkoja maksanu 32 000 egee.
100 000 jää itelle (riippuen asunnonarvosta tieten sillä hetkellä 60 000 - 70 000 e).
Eli suurinpiirtein nuin paljon rikkaampi oot sitten 20 vuoden päästä jos on oma ku se että oot vuokralla.
Ja nämä ovat vain n. arviota, korkojen nousua ym. en ole laskenu matkaan. Ja jos maksaa enemmän korkoja saa ne verovähennyksinä -> isompi nettopalkka kuussa =)
Ainakin näin olen asian ajatellut. Toki eriäviä mielipiteitä löytyy vaikka kuinka paljon.
Ja niiden seinien rakennusmateriaalista, jos ne ei oo sun niin ei sun niistä tartte huolehtiakkaan, ainakaan yksin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762074Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361733Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101412Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291213Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591203Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161048- 60962
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58961