Miksi koulussa KANNATTAISI olla hyvä?
Niin. Miksi?
Sarjassamme tyhmät kysymykset
11
862
Vastaukset
- Nevahööd
Mitä JÄRKEÄ on olla koulussa huono, jos parempaankin pystyisi? Aika menee vain hukkaan, jos ei edes yritä oppia mitään.
Eli toisin sanoen: Jos on koulussa hyvä, se tarkoittaa sitä, että oppii paremmin. Ja oppiminen on koulussakäynnin tarkoitus.
Olipas jossittelua... - henna.
että voi tehdä edellisen koululaitoksen arvosanoilla seuraavan laitokseen pääsyn hieman helpommaksi. Sitten jos sinne yliopistoon/ muuhun korkeakouluun (myös amis) pääsee niin se hyvyys ei merkkaa vaan siellä käytetään tietoa hyväksi, ei sen takia että olisi hyvä koulun arvosteluasteikolla vaan koska siitä voi olla hyötyä työelämässä. Aina kuitenkin kannattaa muistaa että työkokemus merkitsee enemmän kuin hienot numerot todistuksessa, kunhan läpi on päässyt suhteellisin arvosanoin. Surkea ei kannatta kultaseni olla siksi, että et pakolla silloin saa ikinä lopputodistusta kätösiisi ja peruskoulu on pakollinen, turha siellä vanhana istua.
- ...
...on turha jatko-opiskelusta tai vaihto-oppilaaksi lähtemisestä haaveilla.
- Nim...
Kuka jostain vaihto-oppilaaksi lähtemisestä haaveilee?
- Nunia
Pääsee niin paljon helpommalla elämässä, kun on kerran jaksanut lukea ja miettiä asioita. Huonolla todistuksella aukenee ovi pätkätyöläisen maailmaan, jossa elät surkealla palkalla ja teet työtä, jota vihaat. Olet alinta kastia, sitä, jolle ylemmät naureskelee, et tiedä mistään mitään, etkä tule ikinä nousemaan urallasi, varsinkin jos jatkat kyseenalaistamista. Tai sitten voit hankkia sossun kultaisen asiakaskortin ja siirtyä pohjakerrokseen kodittomien juoppojen viereen.
Olemalla "hyvä" eli lukemalla saat auki pari seuraavakin ovea ja vaikka siltikin päätyisit sossuun tai pätkätöihin, voit vaarina sanoa äpäriesi äpärille, että sinä ainakin yritit. Peruskoulu on paikka, jossa jyvät erotellaan akanoista, josta ne, joilla on toivoa, pääsevät eteenpäin, ja ne, joilla ei ole, jäävät sille paikalle. Se on se paikka, jossa ensimmäisen kerran katsotaan, kuka on kukin, kuka on johtaja, kuka on asiantuntija, kuka on myyjä, kuka on autonkuljettaja ja kuka on se nimetön varastomies. Melkein kenestä tahansa tulee varmasti hyvä varastomies, mutta eiköhän jokainen varastomies haluaisi tietää, olisiko voinut olla hyvä johtaja?
Mutta niinhän se sanonta vain käy: Tyhmät ei opi, viisaiden ei tarvitse oppia, koulu on keskinkertaisille.- Kuolut lakkoon!
Joku lukiolainenhan se siinä uhoaa. Kusi noussu päähä.
Mitenköhän on noin itsestään selvää se, että huonolla todistuksella tulee pätkätyöläiseksi ja joutuu tekemään työtä, jota vihaa?
Ammattikoulussakin on linjoja, jotka ovat lukiota vaativampia. Ja jos ammatissa pärjäämisen edellytyksenä on hyvä peruskoulun todistus, niin kaikki pärjäisivät siinä ammatissa. - :)))
Kuolut lakkoon! kirjoitti:
Joku lukiolainenhan se siinä uhoaa. Kusi noussu päähä.
Mitenköhän on noin itsestään selvää se, että huonolla todistuksella tulee pätkätyöläiseksi ja joutuu tekemään työtä, jota vihaa?
Ammattikoulussakin on linjoja, jotka ovat lukiota vaativampia. Ja jos ammatissa pärjäämisen edellytyksenä on hyvä peruskoulun todistus, niin kaikki pärjäisivät siinä ammatissa.vai että sellasta, no jokainen on oman onnensa seppä.
ps. ei ollu mun kirjotus se edellinen Kuolut lakkoon! kirjoitti:
Joku lukiolainenhan se siinä uhoaa. Kusi noussu päähä.
Mitenköhän on noin itsestään selvää se, että huonolla todistuksella tulee pätkätyöläiseksi ja joutuu tekemään työtä, jota vihaa?
Ammattikoulussakin on linjoja, jotka ovat lukiota vaativampia. Ja jos ammatissa pärjäämisen edellytyksenä on hyvä peruskoulun todistus, niin kaikki pärjäisivät siinä ammatissa.Surku vaan, että sinnekin (tietääkseni) pitää hakea perskoulu-paperilla?
- Mika.
Miksi ihmeessä pitää aina olla noin laiska!?! Ainahan sitä kannattaa hyötypuoltakin ajatella mutta nyt on kyse koulutuksesta joten miksi sekin pitäisi vetää penkin alle vain siksi ettei jaksa opiskella ja käyttää aivoja!?! Keskittyisit nyt vain olennaiseen jookosta?
- niin. miksi?
Miksi katuojaan ei kannata kuolla?
Niin. Miksi? - vittuilija
niin. miksi? kirjoitti:
Miksi katuojaan ei kannata kuolla?
Niin. Miksi?kukaan ei jaksa korjata sun ruumista pois sieltä katuojasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1603566Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.512030Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281088
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381024- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872