Auton ostoa suunnittelen ja pienellä budjetilla. Primera kiinnostaisi kovasti ja kysyisin muutamaa juttua kokeneilta.
Kuulin, että Primeran tullessa markkinoille niitä moitittiin heti uutena kylmiksi talvella. Tehtiinkö jopa jotain muutoksia maahantuojan toimesta? Kun on pieni lapsi niin tuo tarkeneminenkin olisi mukava tietää. Mukavempi matkustaakkin ilman toppahaalareita:) Mitäs sanotte?
Mitä asioita kehottaisitte tarkistamaan Primeraa ostettaessa? Onko jotain mallikohtaisia "herkkiä" kohtia? Mitenkähän tuo ruosteherkkyys verrattuna samanikäisiin muihin Japanilaisiin? Käsittääkseni Nissaneissa ainakin on kestävät moottorit.
Kiitoksia vastanneille t. neito pohjoisesta:)
Tarkeneeko vanhassa
6
1112
Vastaukset
- asentelija
Lämmityslaitteen kenno on isompi -92 lähtien.
- Kyllä
Ei ole lämmöstä puutetta, mutta omistamistani autoista on p11 primera ollut pahin keräämään höyryä ikkunoihin! Kesällä vesisateella, syksyllä / keväällä vähänkin kosteammalla ilmalla. Ja talvisin varsinkin, jos pääsee vähänkin lunta tulemaan kengissä sisälle.
Ei auta vaikka raitisilmasuodattimen repisit hemmettiin jne. Sen kuitenkin joku valopää olisi avuksi/korjaukseksi tarjonnut.
Muuten ollut hyvä talviauto. Suhtkoht vakaa ajettava sopivilla renkailla. Lämpenee ihan ok ja nopsaan.
Tarkista koeajaessa mm. pakin päälle meno, multilinkit (eli jos kuuluu keulan puolelta kovaa "napsuvaa" ääntä pienissäkin montuissa, niin multilinkit vaihtokunnossa), pyyhkijät - varsinkin kuskin puolen pyyhkijä koska pivot-kytkin menee noista ajanmyötä paskaksi ja jos vaihto ei itsellä suju, niin liike perii hyvin hintaa helposta työstä. Penkinlämmittimet menevät p10:stä pimeäksi ajan myötä jne. Mene ajankuluksesi www.dnsf.org ja keskusteluun, sieltä GT Primera ja alkupäässä keskustelua pitäisi olla Primeroiden vikalista. Nämä samat viat pätevät pitkälti myös normaali Primeroihin.
Toivottavasti tuosta oli vähän apua.- nissanisti
mulla on -97 p11 primera kyllä siinä tarkenee..mutta -96vm corolla oli kuitenkin lämpimämpi...
- Hyvä talviauto
Kun termostaatti on toimiva niin kyllä tarkenee.
-93, 2.0 oli ainakin hyvä talviauto normaali pakkaslukemilla. -35 pisti helposti käyntiin lämmittämättä ja välille ei koskaan jättänyt. Toki -35 ei autossa kyllä kuuma tullut, vaan tuleeko enää missään autossa?
Mutta normaali pakkasilla 0- -25 ihan riittävän lämmin.
Ensimmäisissä vm:ssa oli ilmeisesti heikompitehoiset lämmittimet, mutta korjattu puute melko pian ilmeisesti -92. - nykyinen ei
-91 jonka omistin oli ainakin kylmä auto. Kyllähän sillä matka-ajossa jotenkin tarkeni mutta lämpeni tosi hitaasti. Ero on kuin yöllä ja päivällä jos vertaa vaikka tähän uuteen P12-malliin : lämpenee salamana ja lämpöä riittää kaikkiin olosuhteisiin.
- porolla
Mulla oli aiemmin vuoronperään 2 P10 Primeraa. Molemmissa samanlainen lämmityslaite, joka siis ei ole siitä tehokkaammasta päästä. Auto oli muuten ihan kiva ja ajo-olosuhteet olivat erittäin hyvät. Primerat kuten muutkin japsiautot ovat alttiita ruostumaan, eli kannattaa kurkistaa pohjan alle kun ostaa.
Pari niksiä lämmityksestä ankarian talvipäivien varalle:
1) Pistä auto aina aina kun on mahdollista kiinni tolppaan ja lämmitä riittävän kauan sisätilalämmittimellä
2) Liikkeelle lähdettäessä säädä puhallin huurteenpoisto-asentoon eli puhaltamaan vain tuulilasiin ja etusivuikkunoihin
3) Kun tuulilasi ja etuikkunat ovat kirkastuneet, säädä puhallin puhaltamaan vain sisään matkustamoon ja avaa kojetaulun keskellä olevat suuttimet ja suuntaa ne puhaltamaan etupenkkien välistä matkustamon takaosaan. Nyt alkaa auto lämpiämään tosissaan ja takaikkunakin kirkastua
4) jos tuulilasi alkaa toimenpide 3) aikana uudelleen huurtumaan, säädä puhallin uudestaan huurteenpoistoasentoon. Kun ovat kirkastuneet, toista toimenpide 4 jne.
Jos näin teet, niin n 15 minuuttia liikkeelle lähdettyäsi auto on kuin sauna. Jos taas pidät puhallinta huurteenpoisto-asennossa koko ajan, lämpötila ei nouse jääkaappilämpötilaa korkeammaksi.
t. etelän "poro"(=toyota corolla)mies nykyään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761976Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361702Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81326Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241150Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591145Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 60931
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57914