Ärsyttävää, kun sain matikan ja enkun ekoista kursseista nelosen, enkä tajua miten joku voi saada enkusta nelosen! Matikan vielä ymmärtää... nyt ainakin opin sen, että alan lukemaan enemmän!
Harmittaa
6
641
Vastaukset
- mulk
Jos ensimmäisellä jaksolla on oppinut, että lukiossa on tehtävä töitä, oletkin jo oppinut tärkeimmän.
- vaaditaan
Aloitappas enkun opiskelu jo tänään!
Lue mitä tahansa englanninkielistä tekstiä vaikkapa netistä. Kirjaa joka ikinen sana ylös, jota et osaa ja opettele se.
Kokemuksella voin sanoa, että kauaa ei tarvitse päntätä, kun alkaakin jo huomaamaan sen osaamisen tunteen tekstin lukemisessa ja kielioppikin alkaa omalla painollaan kiinnostaa yhä enemmän.
Enkku on oikeasti mielenkiintoinen ja helppo kieli.- ihan kaikessa
Enkku on helppoa - etenkin vasta-alkajalle. Ihan totta on. Jatkapa pitemmälle ja itku tulee. Taidat olla ihan vaihto-oppilas...
- joo..
ihan kaikessa kirjoitti:
Enkku on helppoa - etenkin vasta-alkajalle. Ihan totta on. Jatkapa pitemmälle ja itku tulee. Taidat olla ihan vaihto-oppilas...
"Jatkapa pitemmälle ja itku tulee."
Mikä tahansa aine on vaikeaa, mikäli pitkälle jatkaa. Normaalin laajahkon englanninkielen hallinnan pystyy saavuttamaan kuka tahansa pienellä työmäärällä, enkku kun ei ole niitä vaikeimpia kieliä.
Taidat itse olla ihan kielten opiskelija, kun on pakko tulla hehkuttamaan sitä kääntämisen vaikeutta, kun mennään normaalin kommunikoinnin ulkopuolelle akateemiseen sanastoon, jota taas ei tässä peräänkuulutettukaan.
Pakko vielä mainita, että kielten opiskelijoissa on kaikkein eniten itsekeskeisyyttä kaikista opiskelijoista. - Se entinen Opettaja
joo.. kirjoitti:
"Jatkapa pitemmälle ja itku tulee."
Mikä tahansa aine on vaikeaa, mikäli pitkälle jatkaa. Normaalin laajahkon englanninkielen hallinnan pystyy saavuttamaan kuka tahansa pienellä työmäärällä, enkku kun ei ole niitä vaikeimpia kieliä.
Taidat itse olla ihan kielten opiskelija, kun on pakko tulla hehkuttamaan sitä kääntämisen vaikeutta, kun mennään normaalin kommunikoinnin ulkopuolelle akateemiseen sanastoon, jota taas ei tässä peräänkuulutettukaan.
Pakko vielä mainita, että kielten opiskelijoissa on kaikkein eniten itsekeskeisyyttä kaikista opiskelijoista.monelle oppilaalle hyvin vaikea kieli kun lukio-opinnoissa mennään pitemmälle, koska sen säännöstö ei ole niin yksiselitteinen kuin joissain muissa kielissä. Samasta syystä joidenkin mielestä se on helppo, jos he ovat sellaisia joille epämääräinen säännöstö helposti tarttuu päähän. Kumpikaan ryhmä ei oikein pysty ymmärtämään toisen ongelmia tai oppimisen helppoutta.
Kun olen joutunut vuosikymmenien mittaan opettamaan kieltä reippaasti yli tuhannelle oppilaalle, niin pientä näkemystä kielen vaikeuteen tai helppouteen on tullut. - kerääminen
Se entinen Opettaja kirjoitti:
monelle oppilaalle hyvin vaikea kieli kun lukio-opinnoissa mennään pitemmälle, koska sen säännöstö ei ole niin yksiselitteinen kuin joissain muissa kielissä. Samasta syystä joidenkin mielestä se on helppo, jos he ovat sellaisia joille epämääräinen säännöstö helposti tarttuu päähän. Kumpikaan ryhmä ei oikein pysty ymmärtämään toisen ongelmia tai oppimisen helppoutta.
Kun olen joutunut vuosikymmenien mittaan opettamaan kieltä reippaasti yli tuhannelle oppilaalle, niin pientä näkemystä kielen vaikeuteen tai helppouteen on tullut.on mielestäni englannissa paljon helpompaa, kuin vaikkapa ruotsin kielessä.
Tottakai ruotsiakin pystyisi kuuntelemaan ja lukemaan enemmän, mutta ei ole esim. hyviä ruotsalaisia tv-sarjoja...
Ruotsissa kielioppi on mielestäni paljon englantia helpompi omaksua, mutta vaikkapa aineissa sanaston suppeus on joskus lähes ylivoimainen este, tai ainakin iso hidaste.
Kyllähän molemmissa työtä riittää ja työn kautta oppii.
Hyvä tosiaan, että otit opiksesi jo alkuunsa, sitä se on. Kyllä koko ajan eteenpäin mentäessä muistelee kaiholla yläasteaikoja, kun matikastakin veti ysiä-kymppiä ilman mitään työtä.
Nyt saa sen kasinkin eteen painaa tosissaan. Kielten opetus ja oppiminen taas on parantunut omalla osallani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h72763Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062611Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv182307Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.481889Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141453- 321453
- 1771173
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201073En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.70986