Moi. Mulla on tuollaiset autot. Nuorenpaan tulee kilometreja n.14 tkm/vuosi ja vanhenpaan 5 tkm/vuosi. Olen molemmissa pitänyt osakaskoa (hirvi, varkaus ja mitä siinä nyt onkaan). Hinta n.50-60 e/vuosi per auto. Rupesin tässä räknäämään että kun autot on jo noin iäkkäitä niin onko tuo enää taloudellisesti järkevää pitää kuin pakollinen liikennevakuutus? Korvaako lopulta mitään? Tiedän että jokainen harkitsee tietenkin tarpeensa vakuutuksiin itse, mutta tekis mieli jo säästää moinen summa.
Mitä vakuutukisa pidätte tuon ikäisissä autoissa?
Carina II -90 ja Carina E -92
1
403
Vastaukset
- TC-94
Siellä pyydetään -89 Carinoista 1000-1500€ ja -92 Carinoista 2500-5900€ riippuen kilometreistä.
Mä pitäisin osakaskon molemmissa. Eihän tolla hinnalla saa kuin tankin bensaa, jos siihen vertaa, niin hinta on aika marginaalinen. Ei ole kuin yksi kaunis aamu niin autosi saattaa olla pöllitty ja sitten ottaa päähän, jos ei ole vakuutusta.
Ton hinnan säästää helposti, jos kilpailutat vakuutuksesi. (Voihan olla, että olet jo tehnyt niin) Esim. Turva ja Pohjantähti ovat aika paljon halvempia, kuin esim. If. Ei muuta kuin sähköpostilla tarjouspyyntöjä eri yhtiöihin, niin katso, mistä kannattaa maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564244SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2894127Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1653650Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky923545Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä853111Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312477Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv361875Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681773Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161763- 371680