Gallup-kysely: Missä vaiheessa laitatte koirillenne "talvivaatteet", mikä lämpöraja? Mitä vaatteita teillä on koirillenne?
Kääpiöpinserin omistajat!
5
482
Vastaukset
- buffy
silloin käytetään vaatetta kun sataa ja on todella tuulista, kylmää. ja sitten kun koirilla on kylmä. meillä on sadetakki, kurahaalari, fleesehaalari, huppari, pari manttelia, villapaidat ja pipot. lämpörajaa ei ole, se on vähän päivästä ilmoista kiinni ja siitä mitä ollaan menossa tekemään.
- Hiipeli
Meidän poika ei halua pitää vaatteita. Pipo laitetaan päähän jossain 15 pakkasasteen hujakoilla. Jos menee vielä kylmemmäksi, niin sitten tapauskohtaisesti muuta vaatetta.
Katsotaan nyt miten se pakkasessa oleminen alkaa sujua ja vaatehditaan tarpeen mukaan. Jos menee kuten viime talvi, joka oli pojan ensimmäinen, ei vaatetta oikeastaan tarvita pipoa lukuunottamatta.
Meidän koiran isukki on samanlainen, eli ei oikeastaan muuta vaatetta kuin pipo kovilla pakkasilla.
Aika yksilöllistä tuo kääpiöpinserin vaatteiden tarvis. Osa tarvitsee vaatetta jo pienilläkin pakkasilla ja osa ei pitä ollenkaan vaatetta, paitsi korvien paleltumisen takia jotain suojaa.- Käppä
Vaatteita on haalarista(toppa ja fleece), muutamaan viittaan(sade, fleece ja villa) sekä pipoon. Noin 10 plus astetta on sellainen raja, eli jos tuulista vaatetta päälle jo siinä mittarilukemassa, muutoin noin plus 2. Pakkaskelillä joko fleece- tai toppahaalari sen mukaan onko pakkasta alle vai yli 10 astetta.
- tyttö
Ei vielä ole vaatteita tarvinnut, vesisateella ei ulos halua vaikka olisi mitkä kuosit päällä :) Nirppa nokka kun on. Pakkasta ei pelkää, mutta ei tykkääkkään jos on kamalan kylmä. Nyt on ollut yli -5 ja ei vaatteita ole vielä pidetty, hyvin porskuttaa...Kannattaa se totuttaa kylmäänkin, mutta ei sitä saa kylmättääkkään, riippu varmasti koirasta, miten se tykkää, ihan sama ihmisillä :) Kokeilkaa miten se menee kun on vähän pakkasta, jos viluttaa kovasti, kannattaa laittaa jotain pientä.
- Crisuliini
Meillä on pienemmällä kääkällä toppahaalari(vilukoira) ja sitten fleecetakit.
Rjana on ollut se -5 astetta. Tai jos on oikein tuiskuista ja hyistä niin fleecehaalarit jo silloin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361705Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81332Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241155Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591153Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60933
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57922