vaikuttaako

sandra

mulla oli pari kuukautta sitten oikeudenkäynti.sain sakkorangaistuksen teräaseella uhkailusta ja teräaseen laittomasta hallussapidosta julkisella paikalla. onko mulla enää tämän takia ikinä mahdollisuutta päästä hoitoalalle? tarkistaako ne rikosrekisterin siellä ja vaikuttaako tällainen merkintä hoitoalan kouluun pääsemiseen?

1

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • caveat.emptor

      "onko mulla enää tämän takia ikinä mahdollisuutta päästä hoitoalalle?"
      On koska A, ellet saanut sakkoa jonkin nuorisorangaistuksen sijaan tai vastaava erityistapaus, vaan kyse oli ihan normaalista sakosta, niin sinulla ei ensinnäkään ole rikosrekisteriä, siis tätä oikeusministeriön ylläpitämää.

      B, Joten vaikka hoitoalan koulu vaatisikin rikosrekisteriotteen, niin siinä ei ole mitään merkintöjä. Koska mahdollisista väkivaltarikoksista siihen merkitään vain seuraavat:
      "3. Väkivaltarikokset

      * tappo
      * murha
      * surma
      * törkeä pahoinpitely
      * törkeä ryöstö"

      ja C, Sinusta on kyllä jäänyt merkintä poliisien rekistereihin, mutta niitä ei käytetä kuin poliisien omiin tutkinnallisiin tarkoituksiin ja joihinkin turvallisuusselvityksiin. Joten voi olla että poliisikouluun ei ole pääsyä, mutta muihin oppilaitoksiin kylläkin.

      " tarkistaako ne rikosrekisterin siellä ja vaikuttaako tällainen merkintä hoitoalan kouluun pääsemiseen?"
      Vain tietyt viranomaiset, ja henkilö itse voi tarkistaa rikosrekisterin tietoja. Eli rikostaustaotteenkin, joka lasten ja nuorten kanssa työskenteleviltä vaaditaan tilaa aina jokainen itse, ja esittää sen sitten työnantajalle.

      Tietenkin myös rikosrekisterin tiedot vanhenevat, jolloin ne poistuvat sieltä.

      Tuolta voit lukea rikosrekisteristä itsekin:
      http://www.oikeus.fi/oikeusrekisterikeskus/13539.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6074
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      98
      3055
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2853
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2115
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe