mietiskelin vain

Lorelai

onko teistä kokeneemmista wiccoista väärin että 14 vuotias lapsi opiskelee wiccaa?? coveneihin en tietenkään vielä voi osallistua,mutta aiheesta olen kovin kiinnostunut,kirjoja olen jo muutaman lukenut.. :)

6

566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luminara

      Ei siinä ainakaan minun mielestäni ole mitään pahaa jos tosiaan haluaa ottaa selvää ja opiskella asiaa... jatka vain opiskelua jos todella asia kiinnostaa :)Mielestyäni wiccalaisuus (tai mikään muukaan uskonnon harjoittaminen/opiskelu) ei saisi olla iästä kiinni kunhan ei vain vahingoita muita teoillaan tai sanoillaan...

    • vaan

      Ei sinun tarvitse itseäsi enää lapseksi kutsua, alta 13 vuotiaat ovat lapsia. Sinä olet teini, nuori.

      Kristityt manipuloivat jo lapsia omaan uskoonsa siitä asti kun he [lapset] puhetta alkavat ymmärtämään, viimeistään kun aloittavat koulun.

    • Niihin aikoihin olen itsekin alkanut kiinnostumaan wiccasta, joten siitä vaan ota asiasta tietoa! ;)

    • Surreal

      Ei ole olemassa sellaista asiaa kuin turha tieto. Enemmän pelottaa nuo ikäisesi jotka suhtautuvat kaikkeen paitsi omaan napaan asenteella EVVK.

      • ....

        Itse aloin jo 11 vuotiaana tutkimaan uskontoja... :D aloitin kyklläkin islamista, mutta se tuntu liian "ahdistavalta" :) sitten tulin miettineeksi mihin minun sukuni ennen uskoi... (saamelaisia) ja aloin tutkimaan luonnon uskoja... nyt olen 14 ja 3 vuotta Luonnonuskonnoista lukenut, enkä ole tietääkseni mitään tyhmää mennyt tekemään :) Lue vain ihan rauhassa! Kuhan et tee mitään tyhmää! Muista myös se, että wicca ei ole ainoa polku... ;D Korjatka jos olen sanonut jotain "väärää"


    • Black-Dagger

      minäkin olen nuori (en sinua paljoakaan vanhempi :) ) ja luen hyvin paljon kirjoja wiccalaisuudesta ja olen huomannut (taikka tajunnut) että olen hyvin paljon ajatusmaailmani mukaisesti wiccalainen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      107
      4691
    2. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      146
      4529
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      4512
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      2954
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      29
      2508
    6. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2184
    7. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      2118
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1819
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      73
      1380
    10. Onko oikein että

      Melkein puolen vuoden tutustumisen ja tiiviin yhteydenpidon jälkeen toinen katoaa selittämättä, kuin pieru Saharaan? No
      Ikävä
      176
      1221
    Aihe