Kynttilöistä...

***

Minkä värisiä kynttilöitä kannattaisi ostaa, että ne saisivat kodista rauhaisan. Siis ihan tälläistä koti magiaa ajatttelin ;) siis minkä värisiä kynttilöitä kannattaisi ostaa?

Toivoisin hyviä vastauksia enkä mitään haukkumisia, mutta kiitos niille jotka vastaavat ilman haukkumisia! :)

6

628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silja

      Mulla on kotonani peltinen tarjotin, johon olen asetellut kaiken värisiä eri kokoisia kynttilöitä. Kynttilät ovat halkaisijaltaan niin paksuja, että pysyvät pystyssä ilman jalkaa. Polttelen niitä, kun tuntuu siltä... Omasta mielestäni ne ovat kivat ja tulee lämmin olo.

    • Noita-Nainen

      Mieti mieluummin, mika vari rauhoittaa SINUA?

      Olennaista on se, minka itse koet kotoisaksi.

      Mutta yleisella tasolla tulee mieleen punainen/keltainen...ainakin ne ovat lampimia vareja.:)

      • Rhiannon

        Yleisesti kai vaalean- ja etenkin tummansinistä pidetään rauhoittavina väreinä, itselle toimivat myös tummanvihreä ja laventelinvioletti, mutta niin kuin edellisessä viestissä; mikä sinua rauhoittaa? Voisit koittaa myös tuoksulyhtyjä (tuoksuksi esim. laventeli), ellet ole herkkä hajuille. myös astmaatikot voivat saada tuoksulyhdyistä ja etenkin suitsukkeista astmaattisia reaktioita.


    • kielipoliisi

      Äidinkielentunnit jääneet väliin? Kotimagia on yhdyssana.

    • Wicca-nainen

      Kynttilöiden käytöstä magiassa ja värien merkityksistä on tietoa mm. täällä:
      http//www.geocities.com/harakkatar/kynttilat.htm#kaytto

    • Cyberanimal

      näihin voi uskoa tai olla uskomatta, nämä ovat suuntaa-antavia, ei itse totuus ja kaikkein tärkeintä on, jos vain polttelee kynttilöitä eikä tee "taikoja", se väri mistä itse tykkäät, kynttilänliekki kun itsessään lämmittää pimeitä ilmoja =).

      PUNAINEN - rakkaus, intohimo, seksi/erotiikka
      ORANSSI - rakkaus, ilo, onni, tuuri, juhlat
      VIHREÄ - rahaa, työtä, kasvu, mahdollisuus
      KELTAINEN - henkinen/fyysinen rikkaus, sydämen asiat, selkeyttä
      VAALEANPUNAINEN - hellyys, kärsivällisyys, ilo
      RUSKEA - kohottaa itsetuntoa ja pitää jalat maassa
      SININEN - keskittyminen, kauneus, itsekuri, rauha, armollisuus
      PURPPURA - viisaus, kuninkuus, erotiikka
      LILA - meditaatio, yhteys sisempään minään, mietiskely
      MUSTA - suojelus ja käytetään myös negatiivisissä riiteissä
      VALKOINEN - kaikkeen käyttöön, voimistaa toista värikynttilää, puhtaus, valo, rauha

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      49
      3295
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      34
      2945
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2751
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      40
      2491
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      51
      1945
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1589
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1297
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1231
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1070
    Aihe