mustalaiset
Kirjoittanut: kaalo 17.10.2005 klo 21.11
kirjoitan niin kuin valtaväestöön kuuluva
Valtaosa mustalaisista ovat epäilemättä salaperäisiä ihmisiä. He ovat eläneet Eroopassa 1000-luvulta lähtien, josta alkaen on koetettu saada selville, keitä he ovat ja mistä he tulevat. Tämä tuntuisi varsin helpolta tehtävältä, mutta mustalaisten kohdalla se osoittautuu lähes mahdottomaksi tehtäväksi. Joitakin syitä mainittakseni:
Valtaosa mustalaisista on lukutaidottomia, eivätkä he tallena kirjoitettua muistitietoja pitäen sitä osana Jumalan kirousta.
He välittävät tuleville sukupolville vain vähän historiastaan, koska se on usein niin kammottavaa, mutta myös siksi, että se ei paremmin kiinnosta heitä. He eivät halua elää sen paremmin menneessä kuin tulevassakaan, ainoastaan tätä päivää.
He suhtauituvat hyvin epäluuloisesti ei-mustalaisiin ja antavat usein väärää tietoa suojellaseen itseään.
He pitävät kielensä ja tapansa hyvin salaisina eivätkä opeta niitä ulkopuolisille.
mutta näistä syistä huolimatta ulkopuoliset oppivat heidän kielensä ja nykyaikaisen kielitieteen metodeja käyttäen löysivät alkukielen juontavan juurensa muinaissta indoarjalaisesta, Pohjois-Intian alkukielen juontavan sanskriitista. Muita kielellisiä vaikkutteita on löydetty persiasta ja kreikasta. Näiden perusteella on tultu siihen lopputulokseen, että mustalaiset ovat alkujaan Intiasta, josta ovat vaeltaneet satojen vuosien kuluessa Persian ja Kreikan kautta Eurooppaan 1000-luvulla.
Mustalaisten itsensä suosima nimitys itsestään on "romani". Jossain vaiheessa mustalaiset hajosivat kolmeen osaan: romaneihin, jotka muuttivat Eurooppaan ja länsimaihin;domaneihin, jotka levisivät Lähi-Idän alueelle ja lomaneihin, jotka levittäytyivät Itä-Turkin ja Armenian alueelle.
On mielen kiintoista havaita, että kun israelilaiset vietiin pakkosiirtolaisuuteen, heidät sijoitetiin kolmeen eri paikkaan:
"Assyrian kuningas ... siirsi israelilaiset Assyriaan ja sijoitti heidät Halahiin, Gosaniin Haburin varsille sekä Meedian kaupunkeihin"
Joten heidätkin jaettiin todennäköisesti kolmeen osaan. Siksi on madollista, että mustalaisten kolme pääryhmää edustaa näiden kolmen alkuperäisasutuksen
jälkeläisiä. Ehkäpä jokainen ryhmä vapautui orjuudesta eri aikaan, eikä siitä syystä tiennyt kahden muun ryhmän kohtalosta.
Nämä mustalaisten kolme ryhmää on edelleen jaettu heimoihin. Mustalaiset ovat yleensä tummaihoisia ja heillä on ruskeat silmät ja mustat hiuset, vaikka joukossa on
tiki joitakin vaaleampi- ihoisikin. m
Missä tahansa he ovatkaan eläneet, he ovat aina pysyneet sosiaalisesti erillään valtaväestöstä. Tämä on omalta osaltaansuojannut heitä sulautumisesta vieraisiin kansoihin. Romanit ovat erittäin ylpeitä siitä, mitä keitä he ovat, ja tuntevat usein tietynlaista ylemmyydentunnetta ympärillään eläviin ei-mustalaisiin nähden Itse asiassa perinteiset mustalaiset uskovat, että liianlinen yhteydenpito valkolaisen kanssa saastuttaa heidät.
Katsotaanpa, minkä ominaisuuksien perusteella näitä ihmisiä voidaan pitää kymmenen kadotetun heimon jälkeläisinä ja juutalaisten veljinä. Tässä yhteydessä kannattaa muistuttaa mieliin mitä Raamattu sanoo tapahtuvan Jumalan kansalle, jos se jatkaa niskurointia ja verrata sitä mustalaisten historiaan
Perustavaa laatua oleva kuvaus löytyy 5. Mooseksen kirjan luvun 28 jakeissa 15-68 ,jossa Mooses varoittaa Israelin lapsia tottelemattomuudestaJumalaa kotaan.
Otetaanpa siitä erilleen muutamia tärkeimpiä piirteitä: kirottuja kaikkialla, kirotut viljakorit ja taikinakaukalot, kirotut lapset, kirottuja työssä, sairaidessa ,sodassa
kuolemassa sekasorsorrossa, kirottuna karkotetaanJumalan maasta ja hajotetaan ympäri maailmaa jne.
Palatuaan Babylonian pakkosiirtolaisuudesta juutalaiset saivat kokea vielä toisen pakkosiirtolaisuuden ,Jerusalemin ja temppelin tuhon jälkeen vuonna 70j.Kr. joten tämä tarkoittaa sitä, että sekä juutalaisten että mustalaisten historian tulisiiheijastella noita Mooseksen kirjassa kuvattuja kirousia. Toisaalta heidän historiansa sekä muun maailma kohtelu pitäisi olla hyvin samankaltaisia, mikäli mustalaiset todellakin ovat Israelin kadotettujen heimojen jälkeläisiä.
Mikäli tässä ei ole mielestänne tarpeeksi todisteita mustalaisten kuulumiseta noihin kaun kadoksissa olleisiin heimoihin, koetapa löytää toinen ihmisryhmä tämän päivän maailömasta, johon viittukset sopivat paremmin. Enpä usko että löydät. Joten millä tavalla mustalaiset juutalaiset ovat samanlaisia, ja miten niiden kummankin historia kuvastaa näitä kammottavia kirouksia?
1.VÄESTÖ
Maailmaassa on pyöreästi 12 miljoona mustalaista ja noin 13 miljoona juutalaista.
2.ULKONÄKÖ
Kummatkin on pääsääntöisesti tummaihoisia muutamaa poikeusta lukuunottamatta. Ian Fraser kirjoittaa kirjassaan"The Gypsies":" Lyhyesti sanottuna ,fyysinen antropolilogia jagenetiikka antavat nykytasolla pikemminkin suuntaa-antavia kuin täydellisiä todisteita. Ne kuitenkin johdattavat meidät meidät vähemmän kauas kuin historiaallinen kielitiede". Mutta en suikaan kiellä madollisuutta että, mustalaiset olisivat voineet elää orjuudesta päästyään Indiassa paimentolaisina ennen siirtymistään länteen.
3.HAJAANTUMINEN
Kummatkin ihmisryhmät ovat hajonneet alkuperäisestä kotimaastaan kaikkiin maailman neljään kolkaan. Historia myös osoittaa, että niin mustalaisten kuin juutalaisten
kohdalla lähes kaikki suuremmat siirtolaisuudet olivat vainojen aiheuttamia, eivät vapaaehtoisia.
4 .ERISTÄYTYMINEN
Kummatkin ovat pitäneet itsensä erillään ympäröivistä yhteiskunnista ja ovat säilyttäneet hyvin vahvan erillesen identiteetin. Ja tosiasia, että sinua ei hyväksytä, vain vahvistaa laajaa eristäytymisen halua.
5. VÄLINPITÄÄMÄTTÖMYYS
Kummatkin ovat taipuvaisia pitämään itseään naapureitaan parempina ja pitäytyvät tästä syystä näistä erillään.
6.MUSIIKKI JA VIIHDE
Kummallakin on vahvat musiikkilliset perinteet, ja ovat myö vaikuttaneet tuntuvasti länsimaiseen musikkielämään.
7. RAKKAUS KULTAAN
Kummatkin säilyttävät varansa kultaan; mustalaiset kultaharkoihin ja jalokiviin. Juutalaisista on usein tullut kultaseppiä ammatiltaan
8.MORAALINEN SÄÄDÖSTÖ TAI LAKI ELÄMÄN OHJEENA
Kummankin elämää säätelevät varsin tiukat säännöt. (Tämä tietenkin pitää paikkansa enemmän ortodoksi-juutalaisten kuin muiden juutalaisten kohdalla).Nämä säännöt
koskevat peseytymistä puhtautta, ruoan valmstamista( ja paljon muuta jota en voi kertoa tässä, muuta Mooseksen kirjoissa nämä muutkin on). Mustalaisten lait periytyvät Mooseksen laeista, mutta ne on muuttuneet vuosituhansien kuluessa, koska mustalaiset eivät harrasta kirjallisuutta ja kirjoitettuja lakeja.
9 EN VOI KERTOA TÄSSÄ
10. TUNNE-ELÄMÄ
Kummatkin ovat hyvin tunteellisia ihmisiä, ja heillä on vahvat siteet esimerkiksi lapsiinsa. he myös osoitavat tunteita yhteisön toiminnoissa kuten esimerkiksi hautajaisissa.
11. VAINOT
Kumpiakin on vainottu täällä Euroopassa: heidä on ajettu takaa, heitä on hyljeksitty ja jopa teloitettu pelkästään siittä syystä että, ovat juutalaisia, tai mustalaisia.
Vakavien lakien puristuksessa mustalaisilla ei ollut muuta madollisuutta kuin tulla "KANSOJEN SEASSA KIERTELIJÖISI (.HOOSEA 9:17).Juutalaisia on kohdeltu länsimaissa nykyään paremmin, varsinkin laajan USA:han suuntautuneen siirtolaisuuden jälkeen. Tässä suhteessa uskon mustalaisten saaneen kokea kiroukset voimakkaammin.
12.JOUKKOTUHO
Natsi-Saksassa kummatkin joutuivat osallistumaan" lopulliseen ratkaisuun" keskitysleireillä. Itseasiassa suurempi osuus Eroopan mustalaisista kuoli noilla leirillä kuin juutalaisista. Mustalainen Karoly Lendvaiding "hän muistelee kokemuksiaan Kirjassa "Bury Me Standing. Mätäne senkin juutalais-mustalainen" Lendvai muistaa vartijan huutaneen hänelle tyrkiessään häntä junavaunuun.
13. KIELI.
Ennen 1800-luvun loppua, hepreankieli oli säilynyt ainoastaan juutalaisten pyhien kirjoitusten ja traditioiden kielenä. Mutta sitten sionistit elvyttävivät sen takaisin puhekieleksi. Joten Israelissa asuvien juutalaisten lisäksi useimmat muut juutalaisett eivät vieläkään pysty keskustelemaan hebreaksi. Mutta ei tämä tee yhtään heistä
yhtään vähemmän juutalaisia. Mustalaiset eivät puhu hepreaa vaan omaa romani tsibiksi kutsumaansa sanskritin sukuista kieltä. Mutta miksi, sen haluaisin tietää.
Miksi mustalaiset puhuvat täysin eri kieliperheeseen kuuluvaa kieltä kuin juutalaiset?
Johtava mustalaisia tutkinut kirjailija angus Fraser toteaa kirjassaan ." The Gypsies" että historialliiset kielitielijät eivät ole päässeet yksimielisyyteen varhaisten romanien kieltä puhuvien ihmisten rodullisesta tai etnisestä alkuperästä. Hänen mukaansa on todisteita, että monien etnisten ryhmien on todettu vaihtaneen kieltä aikojen saatossa. Joten millään varmuudella ei voida todistaa sukulaiskieltä puhuvien ihmisryhmien olevan sukua keskenään. Tätä taustaa vastaan voimme todeta, että kielten ero ei estä meitä uskomasta, että romani tsibiä puhuvat mustalaiset puhuvat mustalaiset olisivat pohjoisten israelilaisten jälkeläisiä.
Voimme myös olettaa, että romani tsib ei vältämättä ole mustalaisten alkuperäinen kieli. Eli jos kielitieteilijät eivät pysty todistamaan mustalaisten rodullista ja etnistä alkuperää, niin on ainakin madollista heidän puhuneen hepreaa tai vaihtaneen sen joskus sanskritin sukuiseen kieleen paettuaan Israelista.
Meidän pitäisi kuitenkin vielä selittää, miksi muinaiset pohjoisisraelilaiset alkoivat puhua Assyriaansiirtonsa jälkeen indialaista kieltä. Selailessani Werner Kellerin kirjaa
"The Bible as History". kirjaa Selailessani pysähdyin kohtaan, joka kertoi nimittäin israelilaisten vietämistä 40 vuodesta eramaassa. mutta juuri silloin löysin hämmästytävän asian. Luin Suwardata-nimisen prinssin kuninkaalleen kirjoittamasta kirjeestä. "MIELENKIINTOISIN ASIA TÄSSÄ KIRJEESSSÄ OLI TYYLIN JA SEN SISÄLLÖN LISÄKSI SEN KIRJOITAJA, PRINSI SUWARDATA. HÄNEN NIMENSÄ OSOITTAA SELVÄSTI HÄNEN OLLEEN INDOARJALAISTEN JÄLKELÄISIÄ. PRINSSI kIRJEESSÄ OLI TYYLIN JA INDARUTA, JONKA HÄN MYÖS MAINITSEE KIRJEESSÄÄN OLI SAMATEN INDOARJALAINEN. VAIKKA SAATTAA KUULOSTAA OMITUISELTA, KOLMANNEKSELLA KIRJEENVAIHTOA HARRASTANEISTA KANAANIN PRINSSEISTÄ ON INDOARJALAINEN".
Mitäpä muutakaan tämä voisi merkitä kuin, että muinaiset kanaanilaiset puhuivat sanskritin sukuista kieltä.
Tuo tieto ei olisi muuten merkinyt mitään minulle mitään, mutta olin lukenenut jakeita Jesajan kirjan 19, luvusta. " SINÄ PÄIVÄNÄ ON VIISI KAUPUNKIA EGYPTIN
MAASSA PUHUVA KANAANIN KIELTÄ JA VANNOVA VALAN HERRA SEBAOTILLE" (Jes. 19:18, vanha käänös)
(4. Sillä kauan aikaa saavat israelilaiset olla ilman kuningasta ja ruhtinasta, ilman uhria ja patsasta, ilman kasukkaa ja kotijumalia.)
Vastaa tähän viestiin
Kerro kaverille tästä viestistä Ilmoita asiattomasta viestistä
Keskustelun kulku:
mustalaiset kaalo 17.10
JATKUU TÄSSÄ KAALO 17.10
no tekeekö mä vaan 17.10
toduus on hyvä tietää kaalo
eihän tämä näin ole, asia on irr... voi sentään
ei tarvitse tuohon mitä kirjoiti... seuraan nyt...
juutalaiset eivät pidä itseään m... sanon vain
jatkuu vielä, joskus toiste kaalo
selvä, tarkoitin ihan ystävällis... sanoin vain
ei ollut mitään pahaa sun kirjoi... kaalo
hyvä, säikähdin varmaan turhaan seuraan nyt...
olet oikeassa käymässä
näin on, ja juutalaiset vielä ih... jos tulee t.
jatkuu tässä kaalo
mustalaiset kaalo
mustalaiset jatkuu kaalo
tietosanakirja kaalo
tässä vielä kaalo
ihan vain pieni ajatus mikä tästä nousi mieleen
sama aihe kaalo
sama aihe mutta lisää kaaolo
itä-euroopan romanit 15-18 vuo... kaalo
romanit 15--18 vuosisadalla sa... kaalo
Mustalaiskysymyksen lopulline... kaalo
ruotsi--suomi kaalo
SUOMEN MU.. KAALO
ROMANIKULTUURI KAALO
Kaalolle Eräs myös m...
mitähän ihmettä tämä tarkoittaa
se on sama mitä sinä ajattelet. ... kaalo
*nostaa peukkua* kiinnostunut..
Kainin merkki oli Jumalan varjel... merkki!
se oli juutalaisten murhaamisen ... tulkinta
heh, kiva kun laitoit tämän kert... mutta nyt
ei pilkka paljon enää pure kaalo
historian hymyilyttäviä yksityis... 'mustalaisi...
Kohtaan 7, rakkaudesta kultaan oikaisuyritys eilen
Hehehe Oise eilen
LEIJONA ÄRJYY KAALO eilen
on täysin käymässä
kohtaan 8 pakko sanoa sanoja
KUKA ANTOI LUVATUN MAAN JUUTALAI... KAALO
PANEN TÄMÄN TÄNNE YLÖS
18
481
Vastaukset
- luetaan
ja kenellä on oikeus tietää ja vakuuttaa toiset siitä mikä tulkinta on se 'oikea', mitä täällä tai missä tahansa pitäisi todistella, että tätä Jumala tarkoittaa.
Karataanko nyt ulos palstan alueesta? Eivät kai romanitkaan ole yksimielisiä näistä asioista.- jaa nytki olis tiettävä,mitä
tekis,hmm tilaisko betoni-auton maanantaiksi et sais autotalliin betonilattian vai ostaisko paremman auton,joo en tiiä kai betonilattia joo t:timantti
- alhaalta
tänne alkamaan uudelleen ja samalla aivan kuin pyyhit pois virheet, joita siinä ON! Mistä tässä on kysymys? pitääkö käydä sama keskustelu uudestaan, alusta asti?
- miksi,,,
tehkää niinku tahotte:timantti
- tsigaN
Tän vois lukita tähän ylös mutta tuolta alemmasta oli vielä enemmän asiaa jota kerroit joita ihmiset sais lukee vaikka tiijetäähä se mite mieltä kaajit on asiasta :))
- heitän
kupperikeikkaa pirtin lattiala, voi etä olis aina näin ihanaa
tv: timantti - tilulii!
heitän kirjoitti:
kupperikeikkaa pirtin lattiala, voi etä olis aina näin ihanaa
tv: timanttimitäs saisi olla?
- timantista
tv:timantti
- paitsi jos pyörremyrsky
heitän kirjoitti:
kupperikeikkaa pirtin lattiala, voi etä olis aina näin ihanaa
tv: timanttitulis
- timantti
timantista kirjoitti:
tv:timantti
hui hai
- vois munansa
tilulii! kirjoitti:
mitäs saisi olla?
laskee tv:lehtopöllö härmästä
- lakkaa timantti
timantti kirjoitti:
hui hai
olemasta joo sit muut on kopioita,ajan koneeni tyhjäksi
- tsigan
timantista kirjoitti:
tv:timantti
en enää oikeen mitään mieltä,jossain vaiheessa vaikutti iha rennolta tyypiltä mutta näytti sitte todellisen puolensa ja nyt näyttää aika epätoivoselta..
- paljokoha ny on tuvas lämmintä
tsigan kirjoitti:
en enää oikeen mitään mieltä,jossain vaiheessa vaikutti iha rennolta tyypiltä mutta näytti sitte todellisen puolensa ja nyt näyttää aika epätoivoselta..
14,5 joo puita pesään joo saa nukuttua lämpimästi t:timantti
- joooo
paljokoha ny on tuvas lämmintä kirjoitti:
14,5 joo puita pesään joo saa nukuttua lämpimästi t:timantti
jooooooo
- joista et
selvästikään itse tiedä yhtään mitään.
TARKENNUS kohtaan 1
Tämä on spekulaatiota, sinänsä tietenkin sallittua. Mutta mikään tieteellisen tutkimuksen tulos se ei ole.
KOHTAAN 2
sanot: "Kummatkin on pääsääntöisesti tummaihoisia muutamaa poikeusta lukuunottamatta." Juutalaiset ovat erittäin heterogeeninen kansa, heitä on erittäin vaaleita ja aivan mustia, punatukkaisia ja tummia. Tällä ulkonäköasialla ei juutalaisille itselleen ole mitään merktiystä. Joten tämäkään 'tutkimustulos' ei ole paljon arvoinen, se on spekulaatiota.
KOHTAAN 3
Tarkennan sen verran, että valtaosa Amerikkaan lähteneistä euroopplaisista oli kristittyjä, jotka edustivat vähemmistöön jääneitä uskonnollisia lahkoja, joitten elämä tuntui ikävältä Euroopassa, missä uskonpuhdistus muodosti heille ongelman, he kokivat olevansa vainottuja. On tuskin ainoatakaan kansaa, joka asuisi yhä juuri siellä missä joskus hamassa menneisyydessä asuivat. Suomalaisten en ole kuullut haaveksivan palaamisesta Volgan mutkaan.
KOHTAAN 4, ERISTÄYTYMISESTÄ Korjaan sen verran että juutalaiset nyt ainakaan ole itse vapaaehtoisesti eristäytyvää kansaa, eivät missään mielessä. Romanit sanokoot itse haluavat olla 'eristäytyviä' vai siellä missä ihmiset nyt yleensä ovat kun elävät, keskenään erilaiset kulttuurit. Kuka sillä nyt haluaisi perustella 'eristäytymishaluaan', että häntä vainotaan? Pakkohan se on jos kerran syrjitään, silloin myös syrjäytetään. Tuskin syrjäyttäminen silti mitään mistä voisi olla ylpeä. Eivätkä läheskään kaikki romanit enää ole äristaytyviä. Olenko minä 'eristäytyvä' jos en ole vuosiin ollut missään tekemisissä romanien kanssa (heit on niin harvassa).
KOHTAAN 5. VÄLINPITÄÄMÄTTÖMYYS
"Kummatkin ovat taipuvaisia pitämään itseään naapureitaan parempina ja pitäytyvät tästä syystä näistä erillään." Tätä en niele. (Kopioin tähän osan vastauksesta tuolta alhaalta, miksi jätit tämän pois?):
Juutalaisen käsityksen mukaan he ovat samalla viivalla Jumalan edessä kuin kaikki muutkin ihmiset, eivät ylempänä eivät alempana. Joka tästä asiasta sanoo muuta se valehtelee, puhuu parempaa tietoa vastaan, ja tahallaan.
Juutalaisessa kulttuurissa juutalaiset pitävät omaa kulttuuriaan heille parhaana. Vastaavasti muitten kulttuurien ihmiset pitävät omaa kulttuuriaan heille parhaana ja itselleen sopivimpana. Muutenhan he pyrkisivät pois omastaan. Kulttuurit ovat sitäpaitsi jokaikinen pohjimmiltaan 'monikulttuurisia', kaikki ovat saaneet jossain vaiheessa vaikutteita joistakin toisista. Ihmiset voivat oppia ymmärtämään hyvinkin erilaisten kulttuurien tapoja, tästä ketoo historiakin, mitä kaikkia suuria asioita on keksitty, kun eri kulttuurien parhaat puolet kukoistavat toisiaan rikastuttaen.
6 MUSIIKKI JA VIIHDE
"Kummallakin on vahvat musiikkilliset perinteet, ja ovat myö vaikuttaneet tuntuvasti länsimaiseen musikkielämään." Kummatkin ovat saaneet vaikutteita myös muista kulttuureista erittäin paljon, ihmekös tuo, koska maailma on pullollaan muskaalisia ihmisiä. Mustaihoisetkin ovat 'hyvin musikaalisia, lapsenmielisiä' ja .. jne heh..
KOhtaan 7 on jo oikaisu, laitetaan se: RAKKAUDESTA KULTAAN:
Tuntuu kyllä hirveältä nähdä tuollainen kristittyjen keksimä stereotypia, että juutalaiset ja romanit RAKASTAVAT kultaa! Juutalaiset eivät rakasta kultaa eivätkä jalokiviä. Juutalaiset rakastavat Jlaa yli kaiken, mutta he eivät kuuluta tätä asiaa. Heiltä on kautta aikojen kielletty ammatit, joilla muut ihmiset ansaitsivat elantona, maanomistus kielletty mm. Lisäksi heidät on milloin tahansa karkotettu mieron tielle, kuten romaneitakin, ja silloin on ollut kullanarvoista saada edes osa omaisuudestaan mukaan. Kun Espanjasta karkotettiin juutalaiset, merkitksi se sen ajan espanjalsien yhteiskuntaelämän taantumista pitkäksi aikaa, koska liian suuri osa käsityöläisistä, suutarit, sepät, satulantekijät, vaatturit, korinpunojat, astioitten tekijät, koulujen opettajat, palvelijat jne lähtivät, tai tapettiin. Juutalaisten kiinteä omaisuus ja kaikki mitä vain löydettiin otettiin takavarikkoon. Toisinaan heiltä otettiin pois heidän lapsensakin, ellei heitäkin tapettu. Ihan samaa ovat romanit kokeneet.
Juutalaisten oppineita ihmisiä käyttivät hallitsijat, kuninkaat ja pikkuruhtinaat mielellään lääkäreinä ja neuvonantajinaan, koska he osasivat kirjoittaa ja laskea, mutta juutalaisen asema oli silti lähempänä orjan asemaa. Hänet saattoi vallanpitäjä karkottaa heti, kun juutalaisesta ei ollut hänelle hyötyä, ja erittäinkin, jos ei ollut riittävästi taloudellista hyötyä heidän oppineisuudestaan.
KOHTAAN 8.MORAALINEN SÄÄDÖSTÖ TAI LAKI ELÄMÄN OHJEENA
"Kummankin elämää säätelevät varsin tiukat säännöt. " Tämä on aivan soopaa, mihin tutkimukseen tämä perustuu?? haluaisin mielläni tietää.
kopsaan tuolta alhaalta mitä tähän vastattiin:
Juutalaiset eivät missään nimessä koe itse noin kuten teet. Juutalaisille lait ovat Jlan rakkauden osoitus, ne ovat turva, ne ovat vaikuttaneet siihen, että juutalaiset ovat ajatelleet VAPAASTI, heidän joukostaan noussut valtava joukko visionäärejä, tiedemiehiä kirjailijoita, Nobelisteja, heitä ei ole kyetty kahlitsemaan ekä heidän vapauttaan elää uskontonsa ja kulttuurinsa mukaan ole voitu tuhota. Nuo lait joihin viittaat ja säännöt, ovat vapaan mielen turvatakuu.
Mutta jotakin samaa voi sanoa myös romaneista, eivät hekään ole antautuneet ympäröivien kulttuurien paineisiin, vaikka ovat maksaneet siitä kovan hinnan, ovat kuin kulkeneet 'vastavirtaan', ei ketään 'vastaan' vaan rauhantahtoisina syvimmältänsä, säilyttäen sen mikä omassa heimossa on kestävintä, en osaa enkä yritä sanoa mikä se on, mutta eivätpä ole sulautuneet romanit kaikista sulauttamsiyrityksistä huolimatta.
ja toinenkin kommentti kohtaan 8 oikaisuksi: juutalaisten ruoka -ja puhtaussääntöjen pohjana on temppelikultti, jossa oli omat säännöt rituaalisesti epäpuhtaalle ja rituaalisesti puhtaalle. Temppeliuhrilla tai mikva-veteen upottautumalla päästiin epäpuhtaudesta puhtauteen.
Muut paitsi kiellettyjä eläimiä koskevat ruokasäännökset ovat varsin myöhäisiä, nehän ovat rabbinistista perua ja pohjautuvat yhteen Toran jakeeseen "älä keitä vohlaa emänsä maidossa". Tämän takia on eri astiat maidolle ja lihalle eikä niitä syödä tai valmisteta samaan aikaan.
En ymmärrä mitä muita peseytymistä koskevia lakeja on paitsi juuri mikva, käsien rituaalinen pesu siunauksen kera tietyissä tilanteissa. Yksikään juutalainen tapa ei ole salainen tai hävettävä, ne sopii kaikkien muidenkin tuntea, niihin, niiden alkuperään ja kehitykseen tutustua.
Helsingissä oli n 20 v sitten näyttelykin jossa esiteltiin juutalaisuutta ja sen tapoja. Kaikkiin kysymyksiin sai vastauksen ja saa juutalaisilta yhä. Samoin oli hiljattain avointen ovien päivä synagoogassa, vierailijoita oli jonoiksi asti. Kaikkea sai kysyä ja kaikkeen vastattiin. Varmaan synagoogan korjauksen valmistuttua järjestetään jälleen uusi tutustumispäivä seurakuntaan ja sen hyvin monipuoliseen toimintaan ja yhteiskunnassamme monella sektorilla vaikuttaviin jäseniin.
- Voiko asiaa selvemmin sanoa? Aivan kuin ei muilla ihmisillä olisi tapojaan ja erilaisia käytäntöjä. Suomen lakikirjatkin ovat kai puoli metriä paksut yhteensä, ja nekin ovat tavallaan vain raami. Onhan meilläkin laki, että ei saa tappaa, ei saa varastaa, ei saa tehdä vaikka mitä..
KOHTAAN 9 et voi keroa, miksi vihjaistko edes! :D
vaikea kommentoida.
KOHTAAN 10 TUNNE-ELÄMÄ
"Kummatkin ovat hyvin tunteellisia ihmisiä, ja heillä on vahvat siteet esimerkiksi lapsiinsa. he myös osoitavat tunteita yhteisön toiminnoissa kuten esimerkiksi hautajaisissa." Täh? Missä on kulttuuri jossa ei ole tunnesiteitä lapsiin, missä on tunteettomien ihmisten kulttuuri? Kaikki maailman ihmiset osaavat itkeä ja itkevät varmasti joskus hautajaisssakin. Tiedän että natsit eivät itkeneet romanien ja juutalaisten 'hautajaisissa', siinäpä hyvä esimerkki! vai mitä.
KOHTAAN 11 VAINOT
Sanot näin"Kumpiakin on vainottu täällä Euroopassa: heidä on ajettu takaa, heitä on hyljeksitty ja jopa teloitettu pelkästään siittä syystä että, ovat juutalaisia, tai mustalaisia.
-Vakavien lakien_ puristuksessa mustalaisilla ei ollut muuta madollisuutta kuin tulla "KANSOJEN SEASSA KIERTELIJÖISI (.HOOSEA 9:17).Juutalaisia on kohdeltu länsimaissa nykyään paremmin, varsinkin laajan USA:han suuntautuneen siirtolaisuuden jälkeen. Tässä suhteessa uskon mustalaisten saaneen kokea kiroukset voimakkaammin. "
Ihan roskaa suoraan sanoen. Mitä tarkoittavat VAKAVAT LAIT?? Natsien lait olivat sellaisia, että heidän EI TARVINNUT ENÄÄ NOUDATTAA MITÄÄN LAKEJA, TÄMÄ ON TUTKITTU ASIA! Se on niin päivänselvä asia, että en ymmärrä tuota ilmaisua 'vakava laki'. Pöh.
Sinähän taidatkin puhua ROTULAEISTA, ne olivat RIKOLLISIA, NE POLKIVAT AIVAN KAIKKIA ihmisoikeuslakeja. No olivathan ne tavallaan 'vakava asia'. Hoosean vetäminen tähän soppaan on kyllä tutkimusmenetelmänä samaa luokkaa kuin muutkin natsien tutkimukset.
Mihin tutkimukseen tuo edellinen perustuu? Onko se löydetty natsien sivustolta?
KOhtaan kielet 13: sait kai yhden kysymysken johon et vastannut. Kannattaakohan enempää kyselläkään, soopaa, kopsattua, kipsattua, ties mistä.
No aletaanko keskustella? voi *purskahtaa nauruun*
KOHTAAN 10 Sanot johonkin tutkimukseen perustuen: "Natsi-Saksassa kummatkin joutuivat osallistumaan" lopulliseen ratkaisuun" keskitysleireillä. Itseasiassa suurempi osuus Eroopan mustalaisista kuoli noilla leirillä kuin juutalaisista. Mustalainen Karoly Lendvaiding "hän muistelee kokemuksiaan Kirjassa "Bury Me Standing. Mätäne senkin juutalais-mustalainen" Lendvai muistaa vartijan huutaneen hänelle tyrkiessään häntä junavaunuun."
Mitä ihmeen merkitystä sillä on että eräitä ihmisiä murhattiin suhteellisesta laskien enemmän tai vähemmän? Eräälle sosiaalipsykologille joka juutalainen eräs uusnatsi huusi: Saatana, senkin somali! Tuo kertoo rasistien logiilasta ja sinunkin logiikasta kertoo sinun esimerkkisi.
KOHTAAN 11- .........'''
Joku irrottelee erillisiä lauseita keskeltä jotakin kertomusta. Menisiköhän ja hirttäisi itsensä, jos avaisi Raamatun ja sieltä osousi silmiin kohta: Pietari meni ja hirtti itsensä. Sitten hän avaisi toisesta kohdasta ja laittaisi sokkona sormensa jollekin riville ja siinä lukisi: Mene, ja te sinäkin niin.
Hooseasta. Hoosea oli kotoisin pohjoisvaltakunnasta, hän oli profeetta Amokin nuorempi aikalainen. Hooseaa on sanottu rakkauden profeetaksi. Osaksi avioelämästä otetuin vertauskuvin Hoosea moittii Israelia uskottomuudesta Jahvea kohtaan. Jahve oli vapauttanut Israelin Egyptin orjuudesta ja hoitanut sitä rakkaudella, mutta kansa oli luopunut hänestä ja antautunut kanaanilaisiin hedelmällisyyskultteihin. Rangaistukseksi kansaa uhkasi tuho. Jahven viimeinen sana ei kuitenkaan ole viha, vaan rakkaus. Vaikka kansa ei ole ansainnut rakkautta, Jahve aloittaa kaiken alusta ja "kihlaa" Israelin uudelleen omakseen. Hoosea julisti Jahven rakkautta uskotonta kansaa kohtaan myös omalla elämällään. Aviolittoo uskottoman vaimon kanssa ja tälle osoitettu rakkaus sai kuvata Jahven suhdetta Israeliin.
Millainen ihminen hakee toiveajatuksiaan ja pelkojaan Raamatusta kuin valitsi arpalippuja silinterihatusta itselleen ja muille, tai kuin katsoisi ennustajaeukon kristallipalloon ja luettelisi satunnaisia kappaleenpätkiä sitten 'todisteena" päähänpälkähdyksilleen?
- tuodaan Lähi-Idän
kysymys. "KUKA ANTOI LUVATUN MAAN JUUTALAI..."sinu kysymys tuolla jossakin) se ei kuulu tänne. Siitä on niin monta mieltä kuin miestäkin. Mutta kerronpa vain, että siellä, myös Israelin sisällä siis, on arabeja, jotka väittävät kiven kovaan, että oikeasti 'palestiinalaiset' ovatkin alkuperäisiä 'juutalaisia', että juutalaiset ovat huijareita kuten heidän mielestään muuten kristitytkin, että ovat väärentäneet alkuperäiset heidän (!), siis muinaisten Islamin arabien kirjoitukset, että Jeesus oli palestiinalainen vapauttajasankari ja profeetta, joka halusi vapauttaa 'palestiinalaiset' juutalaisilta valoittajilta - jotka siis eivät olleetkaan juutalaisia. Niin että jos nyt romanit ovat juutalaisia, ja palestiinalaiset ovat juutalaisia, niin romanit ja palestiinalaiset ovat sama asia? heh hehe heee.
Kun peräsit sitä, että israel on väärin tehnyt siellä, niin mieti nyt uudelleen mihin tämä asia ja kaikki nämä kiistat, että kuka on alkuperäinen ja mitä, niin ne palaavat kaikki aina siihen, että juutalaiset ovat tehneet 'jotakin väärin', niin pakanoitten kuin kristittyjen kuin islamilaistenkin mielestä. ja kuitenkin se on vanhin kulttuuri mistä tiedetään enemmän kuin monesta muusta. Miksei voi olla että romani on romani? Ei kukaan kiellä etsimästä historiasta mitä vain.. mutta tekee pahaa, jos heidän kirjoituksiaan tulkitaan heitä vastaan, niin että rasistit saavat siitä ilon aihetta.
Ja se 'olla valittu', sekin käsite seikkailee aina uudelleen ympäriinsä, ja aina tulkittuna toisin kuin juutalaiset itse (se on velvoite, ei ansio, kaiki ihmiset ovat samalla viivalla, mutta juutalaiset tarkemman syynin alla, Jlan silmätikku). Kristityt tekivät teemasta joskus 1500-luvulla 'predestinaatio-opin', ennaltamääräämisopin, kalvinistit. Oli turha kuvitella mitään koko asiasta, onko valittu vai ei, koska 'kaikki on ennalta määrättyä, Heidän mukaansa jos elämässä menestyy, ja saa vaikka paljon mammonaa kokoon, niin se menestys on näille Calvinin perillisille 'merkki' siitä että on valittu! (Tämä eiole luterilaisten näkymys) Tälläkään ei ole mitään tekemistä juutalaisuuden kanssa.
Tuli vain mieleen, jäi aikaisemmin sanomatta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762005Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361706Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81345Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241164Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591161Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60940
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57926