eli kumpaa kannattaa tankata moottoripyörään 95 vai 98?
kumpi vai kampi???
5
1141
Vastaukset
- Kentsu
Mulla on -03 mallinen Kawa GTR 1000, ja ohjekirjan mukaan suositellaan 95 E:ä. Mutta oon huomannut että 98:lla kone käy paljon siistimmin kuin 95:lla. Meikäläinen ainakin yllättyi viime kesänä kun Kawan tyypillinen karkea käyntiääni ja mekaaniset kolinat hävisi miltei kokonaan(ei vika vaan ominaisuus). Muuta en keksi kuin bensa, eli suosittelen 98:a, varsinkin jos on vanhempaa tekniikkaa edustava Kawan moottori. GTR:n konehan on kehitetty jo 80-luvun puolivälissä, ollen Kawan silloisessa sportissa GPZ 1000 RX:ssä. Muutenhan pyörä on toiminut täysin moitteettomasti. Eikä se kait muutenkaan ole haitallista ajaa 98:lla vaikka suositellaankin 95:ttä merkistä riippumatta, jos siitä on hyötyä ja kone tuntuu käyvän paremmin. Hintaero ei kuitenkaan ole kuin 2-3 centtiä/litra.
- vikke nilo
Moi Kentsu..!
Pitkästä aikaa, onko tullut ajeltua paljon tänäkesänä ja onko GTR pelannut odotustesi mukaan...!
Mulla tuli km 23500 se on mun ennätys,en olis koskaan edes kuvitellut että ajan noinkin paljon
yhdenkesän aikana.
Mun GTR on pelannut todella hyvin ei mitään ongelmia,sieltähän on tulossa nyt uusi GTR 1200
ensivuodelle, mutta en taida vaihtaan alkaan sillä
tämä on hyvä tämä vanhakin ja nytkun siihen on
tottunut ei viitsi heti uuttakaan ottaa eli ostaa,
tai vaihtaa, ja kun tämä on ainoa 04 rekisteröity
niin onhan se harvinaisuus siinämielessä.
Täytyy kuitenkin mennä messuille katsomaan millainen se uusi malli on,miten se sopii käteen
et silleen.
Kirjoittelehan kuulumisisasi...! Vikke. - Kentsu
vikke nilo kirjoitti:
Moi Kentsu..!
Pitkästä aikaa, onko tullut ajeltua paljon tänäkesänä ja onko GTR pelannut odotustesi mukaan...!
Mulla tuli km 23500 se on mun ennätys,en olis koskaan edes kuvitellut että ajan noinkin paljon
yhdenkesän aikana.
Mun GTR on pelannut todella hyvin ei mitään ongelmia,sieltähän on tulossa nyt uusi GTR 1200
ensivuodelle, mutta en taida vaihtaan alkaan sillä
tämä on hyvä tämä vanhakin ja nytkun siihen on
tottunut ei viitsi heti uuttakaan ottaa eli ostaa,
tai vaihtaa, ja kun tämä on ainoa 04 rekisteröity
niin onhan se harvinaisuus siinämielessä.
Täytyy kuitenkin mennä messuille katsomaan millainen se uusi malli on,miten se sopii käteen
et silleen.
Kirjoittelehan kuulumisisasi...! Vikke.Moikka Vikke!
Toihan on ihan tajuton määrä kilsoja kesässä, siis 23.500 km. Siinähän on meikäläisen kolmen kesän ajot tuossa määrässä! Taitaa olla Suomen ennätys. Paljoa en kerennyt itse ajelemaan ehkä n. 5.000 kilsaa, mut ehkä ens kesänä vähän enempi. Tarttee taas ens kesänä käydä moikkaamassa ja voitais tehdä pitempikin lenkki ja vaikka useammankin kerran. Pidellään yhteyttä. Mun GeeTeeÄrrä on pelannut aivan loistavasti, enkä vaihtais pois. Nyt laitoin lisäainetta bensaan ja ajoin kunnon lenkin sillä että kaasareihinkin menee sitä kamaa ennen kuin vein talliin seisontaan. Sumekon huollosta sanoivat että 98:a tankkiin ja lisäaineet joukkoon, niin ei pitäis tulla ongelmia kaasareiden kanssa. Pienkonebensaa eivät suosittele talveksi. Huomasin muuten että kannattaa ajaa muutenkin 98 oktaanisella, kone käy tosi nätisti, aivan kuin eri vehje, Kawalle tyypillinen karkea käynti on kokonaan poissa. Uskomatonta! Mut nyt täytyy lopetella et pääseee koisaamaan. Kirjoitellaan ja nähdään. Moikka! - vikke nilo
Kentsu kirjoitti:
Moikka Vikke!
Toihan on ihan tajuton määrä kilsoja kesässä, siis 23.500 km. Siinähän on meikäläisen kolmen kesän ajot tuossa määrässä! Taitaa olla Suomen ennätys. Paljoa en kerennyt itse ajelemaan ehkä n. 5.000 kilsaa, mut ehkä ens kesänä vähän enempi. Tarttee taas ens kesänä käydä moikkaamassa ja voitais tehdä pitempikin lenkki ja vaikka useammankin kerran. Pidellään yhteyttä. Mun GeeTeeÄrrä on pelannut aivan loistavasti, enkä vaihtais pois. Nyt laitoin lisäainetta bensaan ja ajoin kunnon lenkin sillä että kaasareihinkin menee sitä kamaa ennen kuin vein talliin seisontaan. Sumekon huollosta sanoivat että 98:a tankkiin ja lisäaineet joukkoon, niin ei pitäis tulla ongelmia kaasareiden kanssa. Pienkonebensaa eivät suosittele talveksi. Huomasin muuten että kannattaa ajaa muutenkin 98 oktaanisella, kone käy tosi nätisti, aivan kuin eri vehje, Kawalle tyypillinen karkea käynti on kokonaan poissa. Uskomatonta! Mut nyt täytyy lopetella et pääseee koisaamaan. Kirjoitellaan ja nähdään. Moikka!Moi Kentsu..!
Ei se nyt sentään suomen ennätys ole,sillä tiedän ainakin yhden joka on ajanut paljon enemmän kuin
minä kesän aikana,kaveri löytyy tuolta www.Ibafinland.fi nimeltään Jorma Viemerö on ajanut
silloin kun täytti 50 v 54000 km yhtenä kesänä.
Joten ei tuo mun ajo ole kuin lämmittelyä tuohon nähden,mulla on kokonais mittarin lukema nyt 38560 km, joten on sitä kyllä toisaalta tullut ajettuakin sillä otinhan pyörän käyttöön viime keväänä kuten varmaan muistat.
Hyvin on munkin pelannut ei mitään ongelmia,en
vaihda vaikka siltä onkin uusi malli tulossa.
Olen tänä kesänä vaihtanut kertaalleen öljyt perään sekä moottoriin,putsannut ilman suodattimen
niin ja renkaat oli pakko vaihtaa siinä 16000km
samoin etupään öljyt,mut sit olikin taas kuin uusi.
Olen ajellut vallan sillä 95 koska se tuntuu silläkin pelittävän,ei rapise eikä kolise.
Kyllä sitä voitais ensikesänä taas vaikka tavata vanhoissa merkeissä ja tehdä pitemmänkin lenkin.
Pidetään yhteyttä,voitais me kirjoitellä ihan
privaatistikkin jos se sulle sopii.
Vikke.
- jake
Itsellä oli aikaisemmin ysiärrä vuosimallia 1996. Huollossa sanottiin, että vain 98 on hyväksi. Sitä aina tankkasin eikä ongelmia ollut.
Nyt alla -05 mallinen GSXR600 ja siihenkin olen 98 olen lorotellut. Kai se 95 kävis kans.
Olen ymmärtänyt, että ainakin vanhempiin ehdottomasti 98. Toki monet ajaa 95 oktaanisella, mutta niinkuin tossa jo edellä todettiin ei se hinnanero ole niin suuri, että merkittävää säästöä tulis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18013608
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585493Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454940Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1543726Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402853Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201801Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721697Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525