Sokeritoukat!

Karo

Meillä näkyy silloibtällöin sokeritoukkia (pari kertaa kuukaudessa).
Ne tulevat lattialistojen välistä (enimmäkseen WC:n kynnyksen alta)
Olen tässä vuoden päivät niitä tappanut, aluksi niitä näkyi viikoittain pari, nykyään vain pari kuukaudessa. Johtuu varmaan siitä että olen tappanut niitä niin paljon?
Meillä tehtiin vuosi sitten putkiremontti, että viemärissä niitä ei ole (ei ole ikinä sinne yksikään mennyt eikä ole sieltä tullut).
Sitä vain ihmettelen myös miten niitä joillakin voi mennä myös seinillä ja sängyssäkin??
Minä en ole ikinä toukkia missään muualla kuin lattialla vain nähnyt.. ehkä niitä on meillä sitten aina ollut niin vähän?
Olisiko mahdollista, että olen oman kerroksemme (viides) kaikki sokeritoukat tappanut koska niitä ei nykyään tosiaankaan enää usein näe??

3

1180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta niistä ötököistä

      Itsellä kävi vuokra-asunnossa niin että piti nakata roskiin lähes kaikki kuiva-aineet. Senkin jälkeen niitä näkyi. Ota listat irti ja desinfioi kaikki nurkat ja hyllyt. Ne nimittäin piiloituvat kaikkiin mahd. koloihin. Niitä on tosi vaikea saada pois. Kokeile laittaa siirappia johonkin paikkaan, sinne ne sitten kerääntyy ja jäävät jumiin, tykkäävät sokerista. Ne saattavat myös naapurista tulla.

      • Rinnakkaiselo

        Olen kuullut, että sokeritoukista ei pääse millään eroon. Vähentää niitä voi melko hyvällä menestyksellä, mutta täydellinen häätö onnistuu perin harvoin. On vain opittava elämään niiden kanssa. Sinäänsä harmittomia otuksia, jotka eivät tuhoa elintarvikkeita tai aiheuta tuhoa rakennukselle. Syövät lähinnä likaa. Inhottaviahan ne tietenkin ovat.


    • sokrut

      voi olla myös seinillä. Meillä on ollut sokeritoukkia mm. kattovalaisimessa ja seinällä olevassa kynttilän jalassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      92
      5951
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      95
      3017
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2790
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2065
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe