Näin varmistat työpaikkasi

Ohjelmointia

Jos joudut ohjelmoimaan jossakin firmassa työksesi ja pelkäät että saat potkut, tee ohjelmakoodista mahdollisimman sekavaa. Näin ainoastaan sinä itse pystyt tulkitsemaan sitä helposti eikä firmalla ole varaa palkata toista tilallesi.

10

3512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perl

      vaan näin: ilmoita johdolle kaikki sählärikoodarit, jotka vääntää bullshittiä, eikä dokumentoi asianmukaisesti. Sählääjät voi pistää pihalle.

      Jos tehdään asiakaskohtaisia ratkaisuja ja asiakasta ei laatu kiinnosta ja maksuvalmiutta löytyy voi koodin toki tehdä miten sekavaksi lystää.

    • dataukko

      Vuonna miekka ja kivi olin vääntämässä Englannissa projektia ja ihmettelin miten paikalliset gurut väänsi yksikertaisistakin asioista aivan helvatan monimutkaisen toteutuksen. Mokkuloiden rajapinnat oli kuvattu hyvin, mutta sisäisestä toiminnallisuudesta ei löytynyt mitään speksiä.

      Vuosia myöhemmin olin uudestaan tekemisissä ko Englantilaisen puljun kanssa ja samat jampat tuntuivat pyörittävän edelleen samoja osa-alueita.

      • manne

        Hyvä ratkaisu on aina yksinkertainen, joten engelsmannien tyyli ei pure kovin hyvin. Itse olen joutunut pitkän atk-urani aikana räätälöimään mm. sakujen ohjelmia, eikä heidänkään tekeleet mitenkään innosta kovin paljon. Voi todella kysyä, miksi yksinkertainen asia väännetään niin vaikeasti.
        Tällä alalla on kummaa akateemista porukkaa, jotka yrittää keksiä tietokoneen uudestaan ja sotkee siihen samaan paskaan kännykät ym. viihde-elektroniikan.
        Tietokoneita on ollut jo vuosikymmeniä, miksi pitää akateemisesti yrittää kyseenalaistaa vanhoja hyviä toimintatapoja, jotka keksittiin jo ajat sitten?
        Kyllähän uudet ideat ovat tervettulleita, mutta vanhojen hyvien tapojen kyseenalaistaminen atk-alalla on vienyt rahat vain muutamien taskuihin.


    • repe

      Ennen se meni noin, mutta nykyään jätökset katselmoidaan usean hengen voimin eikä tuotantoon päästetä kaikkea skeidaa. Korvaamattomia kavereita ei enää ole eikä se sota yhtä miestä kaipaa.

      • dataukko

        Pyydetään katselmointiin koodaamisesta mitääntietämätön projektimanu ja joku koulunpenkiltä tullut jeppe. Saadaan koodista välilyönnit ja isotkirjaimet kohilleen, mutta käytännössä jätös jää orginaaliin kuntoon.;)

        Se on totta ettei korvaamattomia kavereita ole, mutta käytännössä jotkut kaverit ovat hankalammin korvattavia kuin toiset.


    • +-+-+-

      ... ainakin meidän firmassa. Mitään ei dokumentoida, kaiken tarvittavan tiedon saa "avainhenkilöiltä" nyhtää hohtimilla. Jos johonkin ongelmaan keksitään ratkaisu, ei sitä kerrota muille vaan kikkaa käytetään visusti muilta näkyvyys peittäen oraakkelimaisesti hymisten.

      • Tippa-Inssi

        Silloin kun olin töissä korjailin usein erään konsultin tekemiä bugeja. Sain itse kenkää ja konsultti sen kuin rahastaa edelleen. Kyseinen konsulttiheppu on pelkkää hymypoikaa ja nuoleskelee pomoja aina kun ehtii.

        Johtajat ja esimiehet ei lainkaan välitä työn laadusta. Tehdään sutta ja bugia, ja asiakas maksaa.


      • pakko
        Tippa-Inssi kirjoitti:

        Silloin kun olin töissä korjailin usein erään konsultin tekemiä bugeja. Sain itse kenkää ja konsultti sen kuin rahastaa edelleen. Kyseinen konsulttiheppu on pelkkää hymypoikaa ja nuoleskelee pomoja aina kun ehtii.

        Johtajat ja esimiehet ei lainkaan välitä työn laadusta. Tehdään sutta ja bugia, ja asiakas maksaa.

        Se on vähän pakko tehdä ohjelmia kiireessä. Suunnittelulle ei anneta aikaa ja sitten kun homma jotenkin toimii saa käyttää sen ajan virheiden korjaamiseen. Pomo vaatii näkyviä tuloksia ja siksi on aina tehtävä "purkkakoodia". Se on täyttä paskaa mutta ainoa vaihtoehto.


    • Kaikkea nähnyt

      Epävarmat taidoistaan ja ns. 'käsi' tyypit saattavat tuollaiseen sortua.

      Jos hallitsee hommat niin ei tarvitse varmistella selustaa onnettomilla kyhäelmillä.

      • huuhaa1

        Täyttä skekkepuhetta, että kovat koodajat olisivat jotenkin turvassa globaalilta markkinataloudelta. Siinä vaiheessa kun Janosh & kaverit Slovakiassa oppii tekemään projektitiimisi työn, lentää Suomessa koko projektipoppoo lomalle/kortistoon. Johan näitä on jo nähty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      56
      3879
    2. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      716
      3715
    3. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      398
      3501
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      81
      3327
    5. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3089
    6. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2578
    7. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      50
      2495
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      104
      2344
    9. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      14
      2109
    10. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2099
    Aihe