voiko 1v lapinkoira/norjanharmaa (aika lyhyt turkki) olla vuorokauden ympäri ulkona sateessa?koiralla on koppi mutta koira on silti aina märkä.oon kuullu jostai märkäruvesta(vai mikä se oli) pitääkö koira ottaa sisälle välillä "kuivamaan" ettei sille tuu sitä"märkärupee"
haittaako
ulkona asuva
1238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Märkärupi l. hotspot esiintyy yleensä kesällä, kuumalla ja kosteallailmoilla.
Kyllähän koiralle on ulos järjestettävä sellaiset oltavat, että sen on mahdollisuus pysytellä kuivana.Muutoinhan se sairastuu, ei mikään koira pärjää pihalla, jos se on koko ajan märkä.
Ko. koira pärjää kyllä ulkona, mutta olosuhteiden on oltava hyvät. Sadekatosta kopin päälle ja kuivia olkia/heiniä koppiin. Niitä vaihdetaan aina välillä.
Kannattaa koiraa pitää myös sisällä. Ulkokoiran turkista on eritysesti huolehdittava ja sitä on ur harjattava säännöllisesti. Turkki on eristys kylmää ja kuumaa vastaan. Märän koiran turkin harjaaminen perinpohjin ei onnistu