Syksy saa

Nyt näyttää "syksy tulleen voimaan". Ihanan kuulaat syysilmat ovat tältä vuodelta förbii.

Oletteko huomanneet kuinka sininen taivas on syksyllä? Runsaan vesihöyryn vaikutuksesta taivas näyttää tosi kauniin siniseltä kesäisen harmauden sijaan.

"Hyppy etelän aurinkoon" tekisi poikaa, miksei muuten tyttöä?
8667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ja tervetuloa palstoille.
Kurkkasin ensimäisenä profiiliisi, huomasin että aivan uusi olet täällä, siksi halusin moikata.
Kiva kun tulee uusia kirjoittajia, uusia juttuja toivossa.

Syksy todella on,räntää sataa ja olis kiva olla lämpimässä, mutta kivalta tuntuu myös katsella oman kodin ikkunoista ja nauttia olostaan, ei ole pakko lähteä sateeseen.

Hyvää jatkoa vain, Sinullekin!!!

Äänestä
  • Mukavaa tällainen ystävällisyys.

    Minulla on samanlainen kummallinen tunne syksyisin, kodin lämmön ja turvallisuuden kokee paljon voimakkaammin.

    Hyvää syys-sunnuntaita muillekin kurkkijoille!

    Äänestä

Päivälenkillä käydessä tuntui niin kylmältä, että ajattelin lumentulon olevan lähellä. Ja nyt ensimmäiset hiutaleet leijuvat ikkunan takana! Tai räntää tuo taitaa vielä olla, mutta tekee mieli laittaa kynttilä palamaan ensilumen kunniaksi. Ei ole juuri mitään kauniimpaa kuin marras-joulukuun sinertävä iltapäivän hämärä ja ikkunalyhdyssä kynttilän liekki.

Äänestä

Hypätään lauantaina.

Äänestä
  • Teneriffan koneeseenko?

    Äänestä

  • Carolus kirjoitti:

    Teneriffan koneeseenko?

    Murcian, 29.10. Paluu huhtikuun lopulla.
    Alunpitäen tarkoitin vanhaa typerää sanaleikkiä: Syksy saa, vaan minä en. Ei ollut hauska!

    Äänestä

  • saan minäkin kirjoitti:

    Murcian, 29.10. Paluu huhtikuun lopulla.
    Alunpitäen tarkoitin vanhaa typerää sanaleikkiä: Syksy saa, vaan minä en. Ei ollut hauska!

    Hienot lomat sinulle. Lämpöön, lämpöön. Pois sadetta ja kylmää.

    Äänestä

Syksy on tuonut ensimmäisen lumen maahan.
Kynnetty pihan viereinen peltokin on täysin valkoinen ja takapihan juhannusruususta on syntynyt komea veistos.

Taivas on harmaan sininen, mäen taakse laskeutuva aurinko on kullannut taivaan rannan keltaisen ja punaisen kauniiksi loimotukseksi johon sekoittuu monia värien sävyjä.

Hiljalleen hämärä hiipii pirttiin ja harmaa hiljaisuus ympäröi minut ajatuksieni nauhaan.
Nyt en kaipaa mitään, ihailen vain hiljaa laskeutuvaa aurinkoa ja taivasta vasten tummina varjoina kuultavien puiden profiilien yhtymistä illan pimeisiin varjoihin.... ja yöhön.
Pimenevät illat ja palava kynttilä hämärässä huoneessa, kuin eläisi sadun keskellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Carolus kirjoitti:

Nyt näyttää "syksy tulleen voimaan". Ihanan kuulaat syysilmat ovat tältä vuodelta förbii.

Oletteko huomanneet kuinka sininen taivas on syksyllä? Runsaan vesihöyryn vaikutuksesta taivas näyttää tosi kauniin siniseltä kesäisen harmauden sijaan.

"Hyppy etelän aurinkoon" tekisi poikaa, miksei muuten tyttöä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu