Kahdeks viikkoa olemme menossa, eli mitä tekemistä siellä on noin pitkäksi aikaa, muuta kuin shoppailua ja biitsillä löhöömistä? Voiko vuokrata auton ja käydä jossain? Harmi, kun Rioon on niin pitkä matka... Siis: Mitä erikoista näkemistä 100 km säteellä Fortalezasta? Muuta mainittavaa mielenkiintoista?
About Fortaleza
5
1665
Vastaukset
- hohhoi
Jos ei miljoonakaupungista löydä itselleen tekemistä kahdeksi viikoksi niin on aika ihmeellistä... Mene hyvä ihminen vaikka lähimpään kirjastoon etsimään kirjallisuutta tai sitten vaan surffaa netissä...kyllä varmasti tietoa ja tekemistä löytyy jos viitsii vähän nähdä vaivaa. Itse ainakin mietin miten kaksi viikkoa riittää kaikkeen siihen, mitä haluaa tehdä.
- tiinavirtan
Ja mun mielestä kannattaisi selvittää nämä asiat ennen lomapaikan valintaa. Siis jos asia noin huolestuttaa.
Sen verran voisin sanoa, että rantaelämä on kuitenkin keskeinen osa Cearan/brasilialaisten elämää. Cearan osavaltion matkailusivuilta saat ehkö jotain kuvaa lähialueista (tai rantakylistä...), www.ceara.com.br. - Tupu
tiinavirtan kirjoitti:
Ja mun mielestä kannattaisi selvittää nämä asiat ennen lomapaikan valintaa. Siis jos asia noin huolestuttaa.
Sen verran voisin sanoa, että rantaelämä on kuitenkin keskeinen osa Cearan/brasilialaisten elämää. Cearan osavaltion matkailusivuilta saat ehkö jotain kuvaa lähialueista (tai rantakylistä...), www.ceara.com.br.Minä ja mieheni olemme lähdössä Fortalezzaan joulukuun alussa ja olemme perillä 3 viikkoa. Uskon että aika kuluu. Kuseessä on ensimmäinen Brasilian matka.
- Ninniliina
Jericoacoarassa. Matkaa sinne on Fortalezasta n.350 km. suosittelen jotain retkibussia, sillä Hippikyläänhän ei pääse omalla autolla. Itse menimme perheellisenä Aurinkomatkojen kanssa retki oli kyllä vähän hinnakas, mutta hintansa väärti.3 pv:n retki kruunasi kyllä koko 2 viikon lomareissun. Jerin kylä on kyllä vielä paikka tämän maailman ulkopuolelta ja on äänestetty maailman 10:ksi kauneimman paikan joukkoon..
Paikalliset järjestää sinne omia retkiään ovat edullisempia ja hyvin ilmastoitu bussi kulkee yleensä yö aikaan.
Matkaan meiltä meni ruoka ja pissi taukoineen n.7 h. Jeriin pitää vielä joskus päästä pidemmäksikin aikaa...- Kunkku
http://www.tamairlines.com/
Taalta loytyy ratkaisu, menkaa sinne Rioon ja vaikka Foz Iguacuun (Putoukset Argentiinan rajalla)
US 399, 4 maan sisaista lentoa. Esimerkkeja loytyy ko. saitilta.
Ei tarvitse kykkia Fortalezassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762087Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361737Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101426Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291219Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591209Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161055- 60966
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58965