"Uudet rakennusmääräykset"

Linkki Mogalle

7

3039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linkki Mogalle
    • Linkki Mogalle

      Näköjään linkin teko ei onnistu noille sivuille.

      Mutta tässä juttu sellaisenaan:

      "Muutimme viime vuoden loppupuolella (2004) uuteen kolmikerroksiseen luhtilaloon. Asuntomme sijaitsee talon alimmaisessa kerroksessa. Asuntoa ostaessani luulin, että uusien asuntojen äänieristys olisi kehittynyt vanhoihin verrattuna, mutta luulo oli täysin väärä. Samassa tasossa olevista asunnoista ei kuulu juuri mitään, mutta yläkerran asunnosta kuuluu sitäkin enemmän. Askeläänet(Yleensäkin kaikki lattialla taphtuva toiminta), pyykkikone, imuri, vessaäänet(jopa kitisevä paperiteline) jne. jne. Odotan ny jo v..........a, että yläkerran parille syntyy esikoinen- Onko tämä nyt ihan normaalia, sillä minusta tuntuu että ei ole. Onko muilla kokemuksia eritoten uusien asuntojen äänierityksestä?? "

      • sit saanut?

        Maksoit nylkyhinnan paskasta, moni muukin. Saithan, kumminkin raskaan asuntovelan harteillesi. Sisällön elämääsi. Hölmö!


      • Mielikuvitusta Riittää

        Kallion miehellä riittää mielikuvitusta, laittoi oman juttunsa linkiksi!

        Juuri tuonkaltaisia ongelmia oli ennen uusia rakennusmääräyksiä olevissa asunnoissa!

        Vo olla joissakin vuokrataloissa vieläkin, jos on fuskattu ja halvalla tehty, ainakin uusissa kovan rahan omistusasunnoissa on erittäin hyvä äänieristys, sen takaavat entistä paksummat välipohjat ym.

        Hyvä yritys taas Kallion Mieheltä ,minkä itse tekemäsi linkin laitrat seuraavaksi?

        Kateutesi uusia asuntoja kohtaan on pohjaton, mutta ymmätäähän se, kun asuu vanhasa rotiskossa!


    • Jugenttiäkö

      Olen saneerannut ns. jugent talojen huoneistoja jonkin verran. Eivät varmaan asukkaat tiedä aina niissäkään taloissa mitä pitävät sisällään. Ongelmat huomattavasti vaikeampia korjata kuin pientaloissa.Mm asbesti, 70-80 luvun rempat(aivan katastrofaalisia mokia), vesiputket,ilmanvaihto jne jne.

      • Kulutuspinta

        Nykyinen rakentamistapa:
        - kaivetaan monttu
        - täytetään sepelillä
        - valetaan antura
        - rakennetaan talo
        - laitetaan salaoja parinkymmenen sentin syvyydelle sepelikköön seinän viereen ja huomaatko että talosi on vesimontun päällä. - Vähät välittävät ajatella kun ei ole oma jos sittenkään.


      • Remonttimies
        Kulutuspinta kirjoitti:

        Nykyinen rakentamistapa:
        - kaivetaan monttu
        - täytetään sepelillä
        - valetaan antura
        - rakennetaan talo
        - laitetaan salaoja parinkymmenen sentin syvyydelle sepelikköön seinän viereen ja huomaatko että talosi on vesimontun päällä. - Vähät välittävät ajatella kun ei ole oma jos sittenkään.

        Tuota voi vilkaista: http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2011/02/19/kohu-paisuu-salliiko-suomi-myrkkyasunnot/20112485/139

        Kosteus jätetään tahallaan jo rakennusvaiheessa. On kiire seuraavaan kohteeseen ja sitten ehkä jo pääsee purkamaan sen edellisen ja rakentamaan samanlaisen uuden... "Ikuinen työ, ikuinen nälkä", sanoi rakennusmies.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3799
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1845
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      754
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      698
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      56
      697
    Aihe