Moi! nyt tarvisin apua, mulla on fujitsun kone jossa 3 kovoa joista yhdelle olen asentamassa linuxia. Asennus ei kuitenkaan ota tuulta purjeisiin, Ubuntua asentaessa asennus jumiutuu eikä mene loppuun ja kone ei vastaa mihinkään komentoon ainoa keino on virtojen katkaisu. Xandros taasen suorittaa asennuksen hienosti loppuun ja käynnistää koneen uudelleen mutta uudelleen käynnistyksessä lähtee aina XP pyörimään eikä tule valikkoa josta sais linuxin valittua.Ubuntun olen ladannut kolmesta eripaikasta ja kaikilla on yritetty asentaa mutta aina sama lopputulos. Lisätietona vielä että nyt käytössä on winxp home.
Linuxin asennus
5
763
Vastaukset
- Mandrivaa
jos ei toimi niin kokeile sitten kaikki muutkin tuhannet distrot.
- uusyrittäjä
voipi olla kivuttominta heittää PCLinuxOS 9.1 esimerkiksi siihen rinnalle. Itse yllätyin erittäin positiivisesti ko.distrosta ja uskallan suositella sitä erääksi vaihtoehdoksi :)
Linkki--> http://iso.linuxquestions.org/download/http/pclinuxos.ethz.ch/pclinuxos-p91.iso
tai
http://iso.linuxquestions.org/download/http/distro.ibiblio.org/pclinuxos-p91.iso - JMT§
Oletko varma että annoit asentaa MBR:ään esim. Grubin? Jos annoit niin sillojn pitäisi olla vaihtoehtona automaattisesti Windows ja Linux, joista valita. Varmista vielä että se menee hda1:n MBR:ään eikä esim hdb1:lle.
- tarkennusta
"Varmista vielä että se menee hda1:n MBR:ään eikä esim hdb1:lle."
Senverran tarkennusta, että tuo mbr sijaitsee (jos esimmäinen kovalevy on hda) /dev/hda eli MBR (MasterBootRecord eli käynnistyslohko).
Tuo mainittu /dev/hda1 /dev/hda-levyn ensimmäinen primääriosio.
- ja bios
Pitää biossista säätää nyt, että kone boottaa juuri siltä levyltä, mihin linux-jakelu asensi bootloaderin. Sieltä se valikkokin aukeaa. Nyt se ilmeisesti käynnistää edelleen ensimmäiseltä kovolta (Windows) ja kun siihen ei ole muutoksia tehty, niin tietysti käynnistää windowsin.
Kai seurasit asennusta sen verran, että katsoit mihin linux bootloader (grub?) asennettiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 493807
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h613724Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062851Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv522589Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541973Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211739Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151639- 321503
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061317- 1801261