Mika Kallio KAATUI! Tunari!

-:/-

MTV3:n uutisista:

"Ratamoottoripyöräilijä Mika Kallio kaatui Turkin GP:n viimeisellä kierroksella ja menetti todennäköisesti mahdollisuudet 125-kuutioisten luokan maailmanmestaruuteen. Sveitsin Thomas Lüthi ajoi viidenneksi ja johtaa MM-sarjaa nyt 23 pisteellä, kun jäljellä on yksi osakilpailu."

Miksi suomalainen ei vaan osaa voittaa maailmanmestaruutta? Ajatelkaa nyt, että kaatui viimeisellä kierroksella! Tähän meni maailmanmestaruushaaveet.

12

1387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • make

      Eihän se ollut mikään sattuma, että juuri viimeisellä kierroksella kaatui! mika yritti väkisin kärkeen, pääsikin, mutta ei pysynyt enää pyörä pystyssä ;( Eli yritys oli liian kova tällä kertaa.

    • Joppe

      Kalliohan on tehnyt rakettimaisen nousun lajin kärkeen. Mestaruutta eivät vieneet ajovirheet vaan pikemminkin tallikaverin töppäily, sääntöerikoisuudet ja niiden myötä tullut yliyrittäminen.

      Kallion tallitoveri varasti 5 pistettä, ja Lüthi sai kaaduttuaan ja aiheutettuaan kisan keskeytyksen pitää toisen sijan tuomat pisteet, vaikkei todellakaan olisi niitä ansainnut. Ilman näitä juttuja Kallio olisi varmistanut mestaruuden jo ajat sitten.

      Kauden 2005 paras piikkiluokan kuljettaja on Mika Kallio.

      • zaorish

        Kallio on ehdottomasti piikkiluokan parhaimmistoa. Kaatuminen johtui yksinkertaisesti liiasta yrittämisestä. Tilannehan oli sellainen että oli viimeinen kierros menossa ja kallio yritti päästä takaisin kärkeen ottamalla riskin.


      • konditionaali kunniaan

        Olisi ja olisi... Ja jos tädillä _olisi_ munat se olisi setä. Niinpä niin. Tosi tekijämies olisi hoitanut homman kotiin niin hyvissä ajoin, ettei tarvitsisi enää spekuloida tuurilla eikä toisten "lahja"pisteillä. Mutta ei se mitään, hoppee ei oo häppee ja onhan se ihan jees että pääsee edes toiseksi niinkin arvostetussa moottoriurheilulajissa kuin 125-kuutioisten luokassa! Kalliohan pistää ihan tosissaan kampoihin monta vuotta nuoremmille kavereille, että ei ihan turha jätkä ;)


      • miaaa

        kyllähän mikalla on vielä mahdollisuuksia...
        renkaat oli vähän kuluneet... siitä se kaatuminen!! ja olihan siinä vähän liikaa yritystä!!


    • yhtään

      että kallio ei voita mestaruutta. Luthi on todistanut olevansa parempi kuljettaja kuin Kallio.

      ja se on jo paljon

      kun ajatellaan niin

      Formula ykkösissä Alonso ei todistanut mitään muuta kuin että hänen Renaultinsa on luotettavampi kuin Räikkösen Mclaren, kuljettajien paremmuutta ei saatu selville.

      • TKD

        Joku tuossa aikasemmin jo totesikin et jos Kalliolla olisi ollut tuuria mukana tällä kaudella niin meillä olisi jo maailmanmestari.
        Kallio ei ole huono kuski missään nimessä.
        Tuollaiset vastoinkäymiset syövät henkistä kanttia paljon. Siitä hyvä esimerkki on Sete, nopea kuski mutta mikään ei ole onnistunut tällä kaudella...

        Ja mitä F1:siin tulee niin siinä on niin turha laji ettei pysty edes puhumaan samana päivänä kaksipyöräisten kanssa!


    • Turo--Inkeri

      "Ajatelkaa nyt, että kaatui viimeisellä kierroksella" - niin, ajatellaanpa monestiko RR:ssä käy niin, että kun ajetaan aivan äärirajoilla, joskus menee yli. Aivan yhtä hyvin kaatuja olisi voinut olla kuka tahansa kärkiryhmästä, esimerkiksi Luthi. Ihmettelin vain, että kaikki pysyivät noinkin hyvin pystyssä, niin tiukkaa oli taistelu. Harmi, että sen piti olla Kallio tällä(kin) kertaa. TUNARIA se ei kenestäkään tee, riskirajoilla joutuu tässä lajissa ajamaan ja se joka ei yritä 100%:sti, ei voi koskaan mitään voittaakaan.

      Luthi on ajanut hyvin, mutta on silti saanut kauden mittaan 20 pistettä lahjaksi (Motegi) sekä vielä 5 pistettä (Qatar).. ja eroa nyt 23 pointsia. Entäs näittekö, miten Luthi pelastui menemästä itsekin hiekalle, n.2cm välin ansiosta, kun Kallio kaatui aivan hänen edestään? Hyvällä kuljettajalla pitää olla myös onnea, Luthin olen valmis julistamaan kohta paitsi maailmanmestariksi, myös 125cc Hannu Hanheksi.

      Eipä sitäpaitsi julisteta vielä mitään, mahdollisuudet ovat minimaalisen pienet, mutta ne on silti vielä olemassa.

    • harmaa ihminen

      lytti voitti maailmanmestaruuden noin helposti.
      ajeli viidenneksi ja johtaa 23p ennen paskatehdaslaista. eiks voitost saa vain 10p?

      buhaahahahah...
      suomalaiset on kunnostautunut tällä kaudella
      napsimaan näitä kakkossijoja.
      räikkönen,kovalainen,kallio ja grönholm.

      paskapäitä ja luusereita koko valtio täynnä.
      MILLOIN ON MEIÄN VUORO????!!!!!!!!!!!!!!!!

      • rakentava asenne

        jos on luuseri ja paskapää niin ei kai sitten suomalaiset voita enää koskaan mitään missään

        jos suomalaiset ei voita mitään urheilussa niin suurin osa suomalaisista ei sitten seuraa urheilua koska mitä suotta

        jos voitetaan niin hurrataan

        jos hävitään niin kiinnostus lakkaa ja unohdetaan

        paitsi et sää saat varmaan orkut kun pääset ilmoittamaan että suomalaiset on luusereita.


      • Turo--Inkeri

        voitosta saa 25p. Eroa on 23p.


      • juissi

        KALLIO on huippu kuski 125cc luokasa ja se vain niin hitusen pienestä kinni kun ajetaa ääri rajoilla.jos ei ole kanttia ei pärjää.no ensi kausi piikissä ja sitten pari puolikkaisiin.ONNEA MIKALLE.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      99
      2906
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      81
      2380
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1916
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1490
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1460
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1335
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      882
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      867
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      816
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      729
    Aihe