Outo pulma

Mondeossa

onko kellään tullut vastaan ongelmaa, että kun käynnistää auton niin ajovalot syttyvät kuten pitääkin, mutta kun vääntää valokytkimestä niin mikään valo ei pala, mielessä on kysymys onko vika releessä, ajovalojen merkkilamppu ja valojen varoitussummeri kuitenkin toimii, käyttöohjekirja vaan ei kerro mikä rele on ajovaloille, sulakkeet on tarkastettu.    

7

1491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erkki

      on kytketty sillä tavalla.Voihan sen katkasijan ottaa irti ja väännellä johdot uudelleen.Olisko maahantuoja säätänyt valot noin?Aika erikoinen homma sinänsä.Valothan syttyy automaattisesti, joten vahingossa ei voi ajaa ilman valoja...

      • eki

        Todennäköisin syy on valokatkaisin. Eli siellä on vikaa, Releethän sulla toimii kun valot kerran syttyvät käynnistäessä.


      • Monteo
        eki kirjoitti:

        Todennäköisin syy on valokatkaisin. Eli siellä on vikaa, Releethän sulla toimii kun valot kerran syttyvät käynnistäessä.

        Tiedä tuosta, mutta joissain on kolme relettä lähivaloille, kaksi valoautomaatiikalle ja parkeille sekä yksi varsinaisille lähivaloille, joka voi olla pimeänä, mutta valoautomatiikka toimii! Voihan vika olla muuallakin, mutta releet kannattaa tarkistaa yleensä ennen purkamista!


    • Ave

      Hehee, hehee ! osta Mondeo ! Ei tuu aika pitkäks !

      • mondeo***

        Ei tule aika pitkäksi, kun täytyy ihailla! Ja ajettaessa varsinkaan aika ei tule pitkäksi, on se vaan sen verran hyvä auto!
        Jos teillä amiksen pojillakin olisi varaa uuden karheaan mondeoon, niin ei tarvitsisi tänne tulla herjaamaan sellaisesta, mistä ei mitään tiedä!


      • Mie2kans
        mondeo*** kirjoitti:

        Ei tule aika pitkäksi, kun täytyy ihailla! Ja ajettaessa varsinkaan aika ei tule pitkäksi, on se vaan sen verran hyvä auto!
        Jos teillä amiksen pojillakin olisi varaa uuden karheaan mondeoon, niin ei tarvitsisi tänne tulla herjaamaan sellaisesta, mistä ei mitään tiedä!

        Johan vitsin murjasit.
        Mutta melkoisen vitsinhän olet autoksi saanutkin.
        Noin monta vuotta on saanut Voortin komppania harjoitella auton valmistusta ja tuollaista jälkeä on saanut aikaan.
        Ajantuhlausta sanon minä!!


    • liitin

      Oiskohan kosteutta valokatkaisijan liittimessä. Itse joudun ruiskauttamaan kosteuden poistajaa 2 kertaa vuodessa. Muuten sammuu valot kojetaulussa ja takavaloissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6003
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3025
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2810
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe