Olen aikoinani saanut isoäidiltäni perinnöksi taulun, jossa on putousmaisema. Taiteilijan nimi on minulle epäselvä, ja ajattelin josko täällä joku tunnistaisi kuka on kyseessä.
Signeeraus on epäselvähkö, siinä näyttäisi lukevan A. Jamppa tai A. Jomppa..? Ensimmäinen kirjain voi kyllä olla myös H tai M. Taulu on vuodelta 1979.
Epätoivoista tämä on, mutta mikäli joku tunnistaa taiteilijan, olen siitä suunnattoman kiitollinen!
Taiteentuntijat, auttakaa!
12
4853
Vastaukset
- että on
Voisi teoksesi olla vaikka OK taikka AE. Eräs mahdollisuus voisi olla KK.
Hinnaksi voisin asiantuntijana sanoa sellaisen 500 euroa. Voisi se kyllä olla 1000 euroakin, mutta ei kuitenkaan alle 1 euroa.
Jos sinulle jäi jotakin epäselvää, niin tarkennatko vielä kysymystäsi?- PeePee
Jäi tuosta ensimmäisestä viestistä puuttumaan: Asiallisia vastauksia, kiitos!
- tarkennus
Ei noin epämääräiseen voi mitään kunnollista
vastata. Laita edes kuva taulusta nettiin ja
linkki tänne. - Nasutintin
Epämääräinen tai ei, taisin äsken ostaa tuon kyseisen taulun :)
- risteal
Hei. Saitteko selville tekijästä jotain. Minulla on myös taulu jossa etukirjaimesta ei oikein saa selvää luultavammin A taikka H. Jomppa -88. Aiheena on tosiaan vesiputous metsän keskellä.
- meku1
Minulta löytyy taulu jossa M Jomppa-85
- risteal
onko sinulla tietoa tekijästä? minulla on taulu Jomppa-88 etukirjain on joko A tai H tai M. Aiheena vesiputous metsän keskellä
- Torparn
A. Jomppa -80 löytyy tästä , onko hintaluokka näihin myös Jossan.
- Anonyymi
Hei
Minulla on vanhempien jäämistöstä (Erämaa järvi ruska aikaan) Siinä on taiteilia H .Jomppa .Olisi mukava tietää tästä enemmän- Anonyymi
Mullakin on sellanen ruska taulu ja tekijä A Jomppa 1983. Isäni osti sen Kuopion torilta.
- Anonyymi
Jommppa nimellä taiteil pohjois pojanmaalla taiteilija en ole varma oliko kempeleessä maalasi värikkäitä suurja tauluja
- Anonyymi
Kyseessä Jorma Ritolan maalaus. Vanhemmat taulut signeerattu Jomppa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1428360Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047549Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1255782Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035678Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194840Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472690Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632519Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81505Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71474Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2221369