Talvikollani on sellainen muovinen "riittävän iso" duna (jos se nyt on oikea sana?), mutta ajattelin rakentaa siihen dunan luukkuun pienemmän luukun, jonka voi avata ja laittaa sen tilalle jonkinsortin putken, josta se pääsisi avarammille metsästysmaille... Siis jonkin näköiseen puuhailupaikkaan.
Puuhailupaikan pitäisi olla aidattu alue, jos ei ihan kokonaan umpinainen hökkeli. Puuhailupaikkaan voisi laittaa kaikenlaisia virikkeitä: kiipeilyä, kaivamista, piiloitettuja herkkuja, jne.
Ongelmana onkin nyt siis se, mitä kaikkea sinne laittaisin ja miten ne tehdään? Saan kyllä tehtyä hamsulle ulospääsyn kodistaan, mutta sen jälkeen olisikin neuvot tarpeen. Ja miten siihen kannattaa tehdä pohja? Siis mistä aineesta, ettei se ala haista, ja että sen voi pestä. Ja pesua varten se pitäisi saada irtikin...
Osina käyttäisin mielelläni vain jotain tavallisia, ts. ei kalliita, aineksia. Jonkun isomman lasin voi toki ostaa katoksi, jos nyt kattoa tarvitsee; luulisi tarpeeksi korkeiden sisäänpäin vinojen lautaseinien estävän hamsterin pakoaikeet... =) Mikä sitten on sellainen korkeus, ettei se tule siitä yli, olisi kiva tietää, nähtyäni sen pääsevän melkein minne tahansa tarpeeksi yritettyään. =)
Siis ainakin lasia, puuta ja pahvia voin käyttää, mitäs muuta? Millä osat kannattaisi kiinnittää? puuosat naulataan? eikö hamsu voi kuitenkin jyrsiä vähän puuta ja osua terävään naulaan? miten pahvirakennelmat pysyisivät koossa? kun liimaa ei kuitenkaan pitäisi käyttää, ettei hamsu syö sitä.
tee-se-itse-ohjeita?
guu
1
222
Vastaukset
- hamsuu lovee
en suosittelisi, vaiikkka omalla nikin on ja on karannut, JA EI LIIMAA JOS SE SYÖ SITÄ SE VOI HEI KUOLLA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73893
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104768- 54713
- 41684
- 49644
- 44640
- 31629
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50570
- 38516