Kuka kirjoittaisi reseptin monivitamiinille

opales

Tarvitsisin jonkun lääkärin kirjoittamaan reseptin monivitamiinille jonka haluaisin tilata ulkomailta. Ko. tuote on todella hyvin koostettu, mutta sisältää monelta osin RDA:n ylittäviä vitamiinimääriä joten se pysähtyy tulliin. Aika pelleilyähän tämä on, samoja ainesosia saa kyllä ostaa vapaasti (paljon kalliimmalla) tullia vastapäätä olevasta luontaistuotekaupasta. Jokatapauksessa, tuote on todella hyvä ja vastaavan koostaminen itse 1)käsittämättömän työlästä ja hankalaa 2) todella paljon kalliimpaa 3) joidenkin ainesosien kohdalla jopa mahdotonta. Eli, jos joku tietää lääkärin joka suhtautuu tällaisiin asioihin yleisesti myöntävästi ja (mahdollisesti) voisi kirjoittaa reseptin minulle (keskustelun/tapaamisen jälkeen) tällaiselle tuotteelle niin postatkaa tänne, tai mielummin, lähettäkää mailia minulle osoitteeseen opales_79@yahoo.com.

PS:Jos jotakuta kiinnostaa niin haluamani tuote on AOR:n (Advanced Orthomolecular Research) Ortho-Core, varmasti maailman edistyneinen monivitamiini/mineraali/phytokemikaali(tai miten se nyt suomennetaankaan)-valmiste. Jos haluaa tietää missä suhteessa ja missä muodossa tutkimusten mukaan eri ainesosien täytyy olla, tämä tuote toimii hyvänä benchmarkkina. Suomesta saatavista monivitamiineista on todennäköisesti kokonaisuudessaan enemmän haittaa kuin hyötyä. Esimerkkejä:kaikki näkemäni monivitamiinit sisältävät vain E-vitamiinin alfatokoferoli muotoa, mikä tutkimusten mukaan LISÄÄ kuolleisuutta (todennäisesti siksi että liiallinen alfatokoferoli vähentää muiden E-vitamiinien imeytymistä). Lisäksi lähes kaikki monivitamiinit sisältävät liikaa A-vitamiinia, joka lisää osteoporoosiriskiä (ja erityisesti synteettinen beta-karoteeni yhden jos toisenkin sairauden riskiä). Lisäksi sinkki-kupari suhde on usein todella paljon suurempi kuin optimaalinen 10:1. Edellä mainitut alfatokoferoli ja beta-karoteeni (tehty Suomessa) tutkimukset ovat muuten syynä siihen että valtalääketiede on kääntänyt selkänsä vitamiineille, huolimatta siitä on selkeä näyttö että vitamiinien saanti RAVINNOSTA korreloi terveyden kanssa. Tosiasia on että yksittäisen vitamiinin liiallinen saanti on haitallista, tärkeää on saada kaikkia oikeassa suhteessa ja vieläpä oikeassa muodossa (mitä ei ole aiemmin ymmärretty). Olisin muuten todella kiitollinen jos joku urheiluravinne/luontaistuotekauppa ottaisi mainitsemani tuotteen valikoimaansa.

7

1014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoittama

      resepti EI ole pätevä muualla, eli aivan turhaan sellaista lääkäriä etsit. Ja sitä paitsi, reseptilääkkeiden tilaaminen on kuten tiedät, laitonta.
      Joten ei onnistu.

      • opales

        Kuten sanoin, kyse on vitamiineista, jotka lääkelaitos luokittelee lääkkeeksi koska päivittäiset saantisuositukset ylittyvät. Ne eivät ole lääkkeitä ostomaassa. Käsittääkseni EU:n sisältä saa lääkkeitä tilata (näin ymmärrän tullin sivuilta). Lainaus sivuilta:
        "Lääkevalmistetta henkilökohtaisesti Suomeen tuovalla tai sitä postitse Euroopan talousalueeseen kuuluvasta maasta vastaanottavalla yksityishenkilöllä tulee olla tarvittavat asiakirjat mukanaan hänen tuodessaan valmisteen Suomeen ja postitse vastaanotettaessa ennen lääkevalmisteen vastaanottamista."

        Olen ymmärtänyt että tuo tarvittava asiakirja olisi nimenomaan resepti, mutta en ole varma tarvitaanko sitä sittenkään tai riittääkö edes se? Tietääkö kukaan muu tästä asiasta tarkemmin? Tullin ja Lääkelaitoksen sivut eivät ole mielestäni keskenään johdonmukaiset ja muutenkin koko homma vaikuttaa todella monimutkaiselta.


    • asiallinen tuntija

      No et. Syö monipuolista ruokaa ja nappaile suomalaisia luontaistuotteita, niin tiedät vähän paremmin mitä saat. Jos tuotetta ei Suomessa ole kaupan se voi johtua esim. siitä, että sillä ei ole myyntilupaa (lääke) tai että täällä on niin paljon lähes vastaavia kaupan (luontaistuote) ettei tarvetta ole ollut.

      Suomalaiset monivitamiinit EIVÄT sisällä läheskään liikaa a-vitamiinia, eikä valmisteiden e-vitamiini ole vaarallista; e-vitamiinin millään versiolla ei ole todistettu olevan karsinogeenisiä vaikutuksia, ja liikasaanti erittyy vaarattomasti virtsassa pois.

      Eli ei nyt noin neuroottinen kannata olla. Sekin on totta mitä joku sanoi eli suomalainen resepti ei ihan joka maassa kelpaakaan.

      • opales

        En ehkä kuole jos en saa tuotetta, mutta ehkä elä myöskään optimaalisesti. Lähinnä haluan varmistaa ettei puutoksia varmasti esiinny. Toisaalta mainitsemasi suomalaiset luonnontuotteet ovat monesti kokonaisuudessaan mahdollisesti enemmän haitallisia kuin hyödyllisiä, johtuen muutamasta systemaattisesta formulointivirheestä. Ja mitä laatuun tulee, tiedän kyseisen tuotteen ja valmistajan täsmälleen ja se on vähintään yhtä laadukas kuin mikään Suomessa myytävä (mietipä kuule vain miten jotkut Fastinkin vitamiinit tehdään).

        Mitä noihin väitteiseesi tulee, niin vastikään vuosi sitten julkaistiin suuri meta-analyysi e-vitamiinlisien käytöstä ja tuloksena oli että yli RDA:n vitamiinia nauttivilla oli kohonnut kuolleisuusriski [1]. Tutkimuksen tulokset pääsivät kaikkiin valtalehtiinkin ja sitä pidettiin jälleen uutena todisteena "vitamiini-harharetkestä". Tutkimuksen tulokset olivat kuitenkin ristiriidassa sen tosiasian kanssa että epistemologisissa tutkimuksissa ravinnosta saatu e-vitamiini korreloi positiivisesti terveyden kanssa (ikääntymisen vapaa radikaali-teorian mukaisesti). Em. tutkimuksen tuloksia on selitetty sillä että itseasiassa meta-analyysissa tutkittiin vain e-vitamiinin alfatokoferoli muotoa, joka ylimääräinen nauttiminen aiempien tutkimusten mukaan vähentää muiden e-vitamiinin muotojen (muut tokoferolit ja tokotrineolit, erityisesti gammatokoferolia pidetään terveydelle tärkeänä [2]) imeytymistä. Luonnollinen e-vitamiini sisältää näitä kaikkia e-vitamiinin muotoja, joten meta-analyysin tulokset eivät välttämättä sittenkään ristiriidassa aiempien tulosten kanssa. Syövästä ei ollut puhetta, mutta sellaista en ole väittänytkään.

        nopealla googletuksella:
        http://www.tohtori.fi/terveysuutiset/faq.php3?uutiset=1302

        Mitä A-vitamiiniin tulee, monet ihmiset saavat sitä muutenkin paljon ravinnosta ja monessa vitamiinilisässä on juurikin tuo RDA määrä. Nämä yhdistettynä lisäävät luunmurtamariskiä huomattavasti [3]

        Ja kuten aiemmin mainittua sinkki-kupari suhde pitäisi olla n.10:1, se on monivitamiineissa usein monta kertaa suurempi, mikä lisää kuparin puutteen riskiä[4]. Tällä on moninaisia haitallisia terveysvaiktuksia.

        Nuo eivät muuten ole mitään pilipali lehtiä, vaan arvostettuja peer-reviewed journaleita. Em. syistä suosittelen kaikkia tarkkailemaan vakavasti mitä suuhunsa pistää. Jos esimerkiksi em. ehdot eivät täyty, voi olla että monivitamiinen positiiviset vaikutukset jossain asiassa kompensoituvat (esim. aika monet kärsivät b-vitamiinin puutteesta) negatiivisesti haitallisella vaikutuksella johonkin toiseen asiaan (edellä mainitut). Mainitsemani tuote on maailman paras (en ole missään tekemisissä ko. firman kanssa, muuta kuin tiedän ketkä ovat olleet formuloimassa tuotetta), vaikkakin suhteellisen kallis. Toisaalta suositeltua annosta ei tarvitse syödä, 50% suositellusta riittää oikein hyvin.

        [1]Miller E R, Pastor-Barriuso R, Dalal D, Riemersma R A, Appel L J, Guallar E. Meta-analysis: high-dosage vitamin E supplementation may increase all-cause mortality. Annals of Internal Medicine, 2005;142(1):37-46.

        http://www.annals.org/cgi/content/full/0000605-
        200501040-00110v1

        [2]"Gamma-tocopherol, the major form of vitamin E in the US diet, deserves more attention."
        Am J Clin Nutr 2001 Dec; 74(6): 714-22. Jiang Q, Christen S, Shigenaga MK, Ames BN.

        http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=11722951&dopt=Citation

        [3]"Vitamin A in dietary supplements and fortified foods: too much of a good thing?"
        Penniston KL, Tanumihardjo SA.J Am Diet Assoc. 2003 Sep;103(9):1185-7.

        http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=12963949&dopt=Abstract

        [4]"Requirements and toxicity of essential trace elements, illustrated by zinc and copper".Am J Clin Nutr. 1995 Mar; 61(3 Suppl): 621S-624S.Sandstead HH.

        http://www.ajcn.org/cgi/content/abstract/61/3/621Sb


      • jotkut
        opales kirjoitti:

        En ehkä kuole jos en saa tuotetta, mutta ehkä elä myöskään optimaalisesti. Lähinnä haluan varmistaa ettei puutoksia varmasti esiinny. Toisaalta mainitsemasi suomalaiset luonnontuotteet ovat monesti kokonaisuudessaan mahdollisesti enemmän haitallisia kuin hyödyllisiä, johtuen muutamasta systemaattisesta formulointivirheestä. Ja mitä laatuun tulee, tiedän kyseisen tuotteen ja valmistajan täsmälleen ja se on vähintään yhtä laadukas kuin mikään Suomessa myytävä (mietipä kuule vain miten jotkut Fastinkin vitamiinit tehdään).

        Mitä noihin väitteiseesi tulee, niin vastikään vuosi sitten julkaistiin suuri meta-analyysi e-vitamiinlisien käytöstä ja tuloksena oli että yli RDA:n vitamiinia nauttivilla oli kohonnut kuolleisuusriski [1]. Tutkimuksen tulokset pääsivät kaikkiin valtalehtiinkin ja sitä pidettiin jälleen uutena todisteena "vitamiini-harharetkestä". Tutkimuksen tulokset olivat kuitenkin ristiriidassa sen tosiasian kanssa että epistemologisissa tutkimuksissa ravinnosta saatu e-vitamiini korreloi positiivisesti terveyden kanssa (ikääntymisen vapaa radikaali-teorian mukaisesti). Em. tutkimuksen tuloksia on selitetty sillä että itseasiassa meta-analyysissa tutkittiin vain e-vitamiinin alfatokoferoli muotoa, joka ylimääräinen nauttiminen aiempien tutkimusten mukaan vähentää muiden e-vitamiinin muotojen (muut tokoferolit ja tokotrineolit, erityisesti gammatokoferolia pidetään terveydelle tärkeänä [2]) imeytymistä. Luonnollinen e-vitamiini sisältää näitä kaikkia e-vitamiinin muotoja, joten meta-analyysin tulokset eivät välttämättä sittenkään ristiriidassa aiempien tulosten kanssa. Syövästä ei ollut puhetta, mutta sellaista en ole väittänytkään.

        nopealla googletuksella:
        http://www.tohtori.fi/terveysuutiset/faq.php3?uutiset=1302

        Mitä A-vitamiiniin tulee, monet ihmiset saavat sitä muutenkin paljon ravinnosta ja monessa vitamiinilisässä on juurikin tuo RDA määrä. Nämä yhdistettynä lisäävät luunmurtamariskiä huomattavasti [3]

        Ja kuten aiemmin mainittua sinkki-kupari suhde pitäisi olla n.10:1, se on monivitamiineissa usein monta kertaa suurempi, mikä lisää kuparin puutteen riskiä[4]. Tällä on moninaisia haitallisia terveysvaiktuksia.

        Nuo eivät muuten ole mitään pilipali lehtiä, vaan arvostettuja peer-reviewed journaleita. Em. syistä suosittelen kaikkia tarkkailemaan vakavasti mitä suuhunsa pistää. Jos esimerkiksi em. ehdot eivät täyty, voi olla että monivitamiinen positiiviset vaikutukset jossain asiassa kompensoituvat (esim. aika monet kärsivät b-vitamiinin puutteesta) negatiivisesti haitallisella vaikutuksella johonkin toiseen asiaan (edellä mainitut). Mainitsemani tuote on maailman paras (en ole missään tekemisissä ko. firman kanssa, muuta kuin tiedän ketkä ovat olleet formuloimassa tuotetta), vaikkakin suhteellisen kallis. Toisaalta suositeltua annosta ei tarvitse syödä, 50% suositellusta riittää oikein hyvin.

        [1]Miller E R, Pastor-Barriuso R, Dalal D, Riemersma R A, Appel L J, Guallar E. Meta-analysis: high-dosage vitamin E supplementation may increase all-cause mortality. Annals of Internal Medicine, 2005;142(1):37-46.

        http://www.annals.org/cgi/content/full/0000605-
        200501040-00110v1

        [2]"Gamma-tocopherol, the major form of vitamin E in the US diet, deserves more attention."
        Am J Clin Nutr 2001 Dec; 74(6): 714-22. Jiang Q, Christen S, Shigenaga MK, Ames BN.

        http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=11722951&dopt=Citation

        [3]"Vitamin A in dietary supplements and fortified foods: too much of a good thing?"
        Penniston KL, Tanumihardjo SA.J Am Diet Assoc. 2003 Sep;103(9):1185-7.

        http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=12963949&dopt=Abstract

        [4]"Requirements and toxicity of essential trace elements, illustrated by zinc and copper".Am J Clin Nutr. 1995 Mar; 61(3 Suppl): 621S-624S.Sandstead HH.

        http://www.ajcn.org/cgi/content/abstract/61/3/621Sb

        kyllä vastaavat mutta eivät kysymykseen. Ärsyttävää, varsinkin jos kysyy vitamiinipalstalla jotain vitamiinista esim. mistä saa ja paljonko maksaa, niin joku aasiantuntija on joka on juuri nähnyt jonkun Aron tai Mustajoen mielipiteen vitamiineista yrittää pelotella yli rda:n menevistä vitamiinimääristä.


    • meneviä tuotteita

      EU:sta,eivät ne mihinkään tulliin pysähdy.

      • opales

        niin joo tällaisen vinkin minäkin sain tässä. ei RDA:n yli mielestäni saa tilata mistään (luokitellaan lääkkeeksi), mutta EU:sta tulevia lähetyksiä ei vain syynata niin tarkkaan. mistä hemmetistä tuollaista voi tietää, ärsyttää. raivostuttavaa piiloprotektionismia. olen kerran tilannut, tietysti jenkeistä kun olivat halvempia ja todellakin pysähtyivät tulliin vaikka RDA:n ylitys oli minimaalinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2087
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1737
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1426
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1219
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1209
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1055
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      966
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      965
    Aihe