JEESUS ON JUMALA !!!

RitariOlevainen

hEB 1: 7,8. "Ja enekeleistä hän sanoo: Hän tekee enkelinsä tuuliksi,ja palvelijansa tulen liekeiksi.
MUTTA POJASTA: JUMALA,sinun valistuimesi pysyy aina ja iankaikkisesti,ja sinun valtikka on oikeuden valtikka."
Ken uskoo,ja on nöyrä,tässä se on mitä selvemmin sanottu,kuka Jeesus on.
Epäusko alkaa selittelemään ja inttämään Raamattua vastaan muka näennäisesti Raamatulla,selittäen ja soveltaen. Unohdetaan täysin,että Jeesus on Raamatuusa ilmoitettu kolmess Persoonassa. Jumala Jumalan Poika ja Ihmisen poika.
Onko siis ihme,että Hänet löydetään Ihmisenä rukoilemassa Isää,eikä katsomut saaliikseen olla Jumalan kaltainen.
Kun on itsekkäät laput silmillä,ei oma turhamaisuus voi nöystyä SANAN alla,ja tunnustaa Jeesuksen jumaluus.
Kun on lähtenyt omille teilleen ja uskoo ommiin "tulkintoihin",ja jostain kumman syystä,ei annettaisi Jeesukselle sitä kunniaa,joka Hänelle kuuluu. MIKSI ???

Miksi on niin TÄRKEÄÄ,itselle,ja vielä opttaa muillekkin,että Jeesus ei muka olisi Jumala?

Onko vaan turhamainen "MINÄ" ego niin suuri,että menee Jumalankin ohi?
Eikö rakkauskin jo määrittele sen,että Jeesus on Jumala.
"Jumla oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa."
Kuka siis oli todella ristillä? Uskotko omia päätelmiäsi,vaiko selvää ka kirkasta SANAA.
Jumala oli Kristuksessa,Jumala kuoli ristillä.rakkaus ajoi Jumalan uhraamaan itsensä,kun ei ollut vaimoista syntyneiden joukossa kelvollista uhria,joka olisi voinut sovittaa Jumala lain pyhyyden syntiin nähden.

Joh 20:26. "Rauha teille !
Sitten hän sanoi Tuomaalle: Ojenna kätesi ja pistä se minun kylkeeni,äläkä ole epäuskoinen,vaan uskovainen.
Tuomas vastasi ja sanoi hänelle. Minun Herrani ja minun JUmalani.
Jeesus sanoi hänelle: Sentähden että näit,sinä uskot. Autuaita ne,jotka eivät näe ja kuitenkin uskovat."
Tuo Jeesuksen sana pätee edelleen,autuaita ne jotka uskovat,vaikka eivät näe."
Jeesus ei kieltänyt Tuomasta koroittamasta Jeesusta Herraksi ja Jumalaksi. Ellei jeesus olis se,miksi Tuomas Jeesusta sanoi,ei Jeesus olisi ottanut kunniiaa IOsältään,kyllä Hän olisi varmasti ojentanut Tuomasta. Mutta Jeesus tiesi, mistä oli tullut,ja kuka Hän oli,enne kuin otti orjan muodon.
Tässä olevissa Raamatun kohdissa on selvääkin selvempi Raamatun todistus ,että Jeesus on Jumala. Vain epäuskoinen alkaa tonkia muuta,ja esittämään ikään kuin syytteitä Jeesusta vastaan,ettei Hän voisi olla Jumala,kun muka siellä ja tuolla Raamatussa sanotaan niin ja sanotaan näin.
Raamattu ei kiellä missään Jeesuksen Jumaluutta,se harha on lukijan silissä,ei haluta nähdä totuutta,vaan selitetään ja selitetään,vaikka Jeesuksesta voidaan puhua kolmessa eri Persoonassa,ja jos tätä totuutta ei ymmärretä eikä nähdä,silloin mennään harhaan ja järjen selityksiin.

Vielä lopuksi Hänen,Jeesuksen oma todistus itsestään.
Ilm 1: 7,8. "Katso,hän tulee pilvissä,ja kaikki saavat nähdä hänet,niidenkin,jotka hänet lävistivät,ja kaikki maan sukukunnat vaikeroitsevat hänen tullessaan.""

Sanoisin,että on sulaa sokeutta,jos ei tästäkään ymmärretä eikä käsitetä Jeesuksen suuruutta ja Jumaluutta. Hengellinen sokeus on jo saanut viedä niin kauas evankeliumista,että olisi parasta palata ristille tutkimaan mitä on syvyys,korkeus,keveys ja pituus,kun haemme Jeesuksen syvintä olemusta,joka on ,eikä voisi ollakkaan mitään muuta,kuin JUMALA,iankaikkinen kolmiyhteinen Jumala.
Isä Poika ja Pyhä henki.
Tässä kolminaisuudessa se on hakematta,usko sen ymmärtää,epäusko selittää ja selittää,vanhan luontomme ylpeys ei hyväksy rinnalleen muita jumalia,on se niin voimakas ,ellei se saa kuolla omille päätelmilleen ja uskoa Sanaa,Jumalan sanaa.
"Anokoon viisautta ken sitä tarvitsee,ja Jumala antaa jokaiselle soimaamatta."
Nöyrille,Hän on altis antamaan, itsessän vanhurskaat ja järkeilijät saavat tyytyä omaan viisauteensa.

28

637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jukka.finland

      Lämmitti tuo Ilmestyskirjan 1:7-8 kohta ja nosti mieleeni Johanneksen sanat evankeliumista, kun hän Jeesuksesta kertoessaan sanoo:"Tämän Jesaja sanoi, kun hän näki Hänen kirkkautensa ja puhui Hänestä" (Joh. 12:41). Kohdassa viitataan Jesajan kuningas Ussian kuolinvuotena näkemään näkyyn Herra Sebaotista (Jes. 6:1-5) ja Johannes siis toteaa, että tämä kolminkertainen Pyhä-huuto kohdistui itseensä Jeesukseen.

      Jeesus Kristus on Jumala, ylistetty iankaikkisesti, aamen.

      • ekivaari

        kirjoitti:

        >"Vielä lopuksi Hänen,Jeesuksen oma todistus itsestään.
        Ilm 1: 7,8. "Katso,hän tulee pilvissä,ja kaikki saavat nähdä hänet,niidenkin,jotka hänet lävistivät,ja kaikki maan sukukunnat vaikeroitsevat hänen tullessaan.""

        *********

        Paavali on selventänyt tätä "kaikkivaltiutta, että se koskee kaiken luomakunnan yli menevää, se ei koske sitä, "joka on alistanut kaiken hänen allensa", (1.Kor.15:27) Kaiken alistaminen ei koske Isää Jumalaa, vaan: 28. "Ja kun kaikki on alistettu Pojan valtaan, silloin itse Poikakin alistetaan sen valtaan, joka on alistanut hänen valtaansa kaiken, että Jumala olisi kaikki kaikissa."

        Isän ja Pojan ero onkin juuri siinä, että Isällä ei ole alkua eikä loppua, mutta Poika on Jumalan "totinen todistaja, Jumalan luomakunnan alku, A, (Ilm.3:14) ja luomakuunan loppu, O, (1.Kor.15:28).


      • RitariOlevainen

        Ja sen myötä uusi armo jokaiselle,suokoon Jumala pojassaan armon,että käyttäisimme tämän päivän paremmin kuin eilisen,onhan meillä oikeasti vain tämä päivä,tai tämä tunti,tai tämä ainutlaatuinen NYT-hetki!
        Kiitos tuosta,mitä sanoit "eilen" !


    • ekivaari

      >"Onko vaan turhamainen "MINÄ" ego niin suuri,että menee Jumalankin ohi?"<

      Niinpä näyttää olevan ja ohi menevän, kun pitää selostaa yli sen, mitä Herra Jeesus itse on opettanut: "Isä on suurempi kaikkia", ja "Isä on minua suurempi", sekä: "Isä,...sinä yksin olet totinen Jumala."

      Kyllä kyllä, kyllä Jeesus on minunkin Herrani ja jumalani, mutta Jumalan sana todistaa, että minun Herrallani ja jumalallani on Herrana herrojen Herra, josta kaikki on, ja niin myös Jeesus Kristus on siitä YHDESTÄ ISÄSTÄ. (Hep.2:11).

      Egosi ei myönnä, että Jumala on sanonut: "Te olette jumalia ja kaikki tyynni korkeimman poikia. Jos hän sanoo jumaliksi niitä, joille Jumalan sana tuli - ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin" - , (Jh.10:34-36). Jeesus ei puhunut omaa tahtoansa eikä omaa oppiansa: "Minun oppini ei ole minun, vaan hänen, joka on minut lähettänyt", (Jh.7:16-18).

      Mutta nyt puhutaankin siitä Jumalasta "jolla ainoalla on kuolemattomuus", (1.Tim.6:16) ja joka on "ainoastaan yksi Jumala, ISÄ, josta kaikki on ja johon me olemme luodut", (1.Kor.8:5,6), niin sinun on turha puhua mitään ISÄN JUMALAN kuolemasta, koska hän on kuolematon, eikä ISÄ JUMALA ole koskaan kuollut, vaan Poika.

      Mitä Pojalla on, jota hän ei ole Isältä lahjaksi saanut? Mutta jos hän on sen Isältä saanut, voiko hän Isän tavoin kerskata siitä? (1.Kor.4:7)
      Niinpä ei edes Poika voi kerskata Jumalan edessä ja sen vuoksi hänen täytyi nöyrtyä ja nöyränä Isälle hän vieläkin rukoilee Isää meidän puolestamme, (Rm.8:34, Hep.7:25, 1.Jh.2:1,2).

      Tämä on kiistämätön totuus "totisesta Jumalasta."

      • Vakieeri

        Oletko sä jehnu? jehovan Todistajat ovat harhaoppisia!


      • RitariOlevainen

        Ja onneksi juuri sitä mitä Raamattu opettaa,en enää kiistele kanssasi,saat uskoa mitä lystää,kun et voi uskoa Raamattua,niin saati sitten minua.

        Eikö sinustakin olisi sitten kerran,kun kohtaamme Herran,mukavampi se,että olisimme vaikka sitten "yliarvioineet" Mestarimme,kuin että väenväkisn vänkäämällä yritetään alentaa Hänen persoonallisuuttaan.
        Ano Jumalalta viisautta käsittää,en minä voi sinua saada uskomaan,ennen kuin tajuat itse,missä menet !
        Siunausta ekivaari !


      • ekivaari
        RitariOlevainen kirjoitti:

        Ja onneksi juuri sitä mitä Raamattu opettaa,en enää kiistele kanssasi,saat uskoa mitä lystää,kun et voi uskoa Raamattua,niin saati sitten minua.

        Eikö sinustakin olisi sitten kerran,kun kohtaamme Herran,mukavampi se,että olisimme vaikka sitten "yliarvioineet" Mestarimme,kuin että väenväkisn vänkäämällä yritetään alentaa Hänen persoonallisuuttaan.
        Ano Jumalalta viisautta käsittää,en minä voi sinua saada uskomaan,ennen kuin tajuat itse,missä menet !
        Siunausta ekivaari !

        Kristuksen Jumala ja Isä ei vaan satu tykkäämään että hänen sanoihinsa lisätään mitään tai otetaan niistä pois. Eikä Isä Jumala tykkää siitä, että ihmiset korottavat hänen rinnalleen muita jumalia.

        Jes. 40:18 ja 25
        jakeissa kysytään: "Keneenkä te siis vertaatte Jumalan, ja minkä muotoiseksi te hänet teette?...»Keneenkä siis te vertaatte minut, jonka kaltainen minä olisin»?

        2.Ms.20:3 "Älä pidä muita jumalia minun rinnallani" ja: 5.Ms.5:7, sekä 32:39. "Katsokaa nyt, että minä, minä olen, eikä yhtäkään jumalaa ole minun rinnallani. Minä kuoletan ja minä teen eläväksi, minä lyön ja minä parannan; eikä ole sitä, joka pelastaisi minun käsistäni."

        Isä Jumala ei sanassaan anna verrata itseänsä edes Poikaansa, vaan nimittää häntä palvelijaksi, Jes.42:1. "Katso, minun palvelijani, jota minä tuen, minun valittuni, johon minun sieluni mielistyi. Minä olen pannut Henkeni häneen, hän levittää kansakuntiin oikeuden," jne.

        Jes.41:2 "Kuka herätti päivänkoiton maasta hänet, jota vanhurskaus seuraa joka askeleella? Kuka antaa kansat hänen valtaansa...? Ja jakeessa 25. "Minä herätin pohjoisesta hänet, ja hän tuli, päivänkoitosta hänet, joka rukoilee minun nimeäni", jne. Kumpi näistä on suurempi; kutsuja vai kutsuttu? Herättäjä vai herätetty?

        Jumala vertaa Poikaansa ihmisiin, kuten Moosekseen, ei koskaan itseensä,
        5.Ms.18. luku;
        18. "Profeetan minä olen herättävä heille heidän veljiensä keskuudesta, sinun kaltaisesi, ja minä panen sanani hänen suuhunsa, ja hän puhuu heille kaikki, mitä minä käsken hänen puhua.
        19. Ja joka ei kuule minun sanojani, joita hän minun nimessäni puhuu, hänet minä itse vaadin tilille.
        20. Mutta profeetta, joka julkeaa puhua minun nimessäni jotakin, jota minä en ole käskenyt hänen puhua, tahi puhuu muiden jumalien nimessä, sellainen profeetta kuolkoon."

        Minä en ota uskoni perustaksi sitä mitä ihmiset yleensä uskovat, vaan uskon siihen, mitä Jumala on sanassaan sanonut. Ihmisten tekemä kolminaisuusoppi on eksyttänyt Jumalan tuntemisesta "kristittyjen" enemmistön!

        En minäkään halua sinun kanssasi tämän enempää kiistellä, vastailin vain lonkalta avauksissasi esittämiisi mielipiteisiin.

        Siunausta kaikille! Rauha on maassa jos pysyy russian moskovassa.


      • ekivaari
        Vakieeri kirjoitti:

        Oletko sä jehnu? jehovan Todistajat ovat harhaoppisia!

        jehovalainen, vaan olen ollut vuodesta 1960 kotipaikkakuntani Helluntaiseurakunnan enemmän tai vähemman passiivinen aktiivijäsen.

        Asiallahan ei ole sinänsä mitään merkitystä, minkä seurakunnan jäsen ollaan, vaan sillä on merkitystä, onko Jumala pannut lakinsa sisimpäämme ja kirjoittanut ne mieleemme. (Jer.31:33,34).


      • jukka.finland
        ekivaari kirjoitti:

        jehovalainen, vaan olen ollut vuodesta 1960 kotipaikkakuntani Helluntaiseurakunnan enemmän tai vähemman passiivinen aktiivijäsen.

        Asiallahan ei ole sinänsä mitään merkitystä, minkä seurakunnan jäsen ollaan, vaan sillä on merkitystä, onko Jumala pannut lakinsa sisimpäämme ja kirjoittanut ne mieleemme. (Jer.31:33,34).

        No nyt Sinusta tehdään jo jehovantodistajaa. Täytyy todeta, että osalla uskovaisia ei ole juuri nimeksikään tietoa Jumalasta. Hänen sanansa on jäänyt kovin vähälle tutkimiselle ja sen sisäistäminen vielä puutteellisemmaksi.

        Meillä voi olla eriäviä näkemyksiä jossain kohden Jeesuksesta. Minua se ei kiusaa lainkaan. Olet veljeni Kristuksessa ja koen tämän sydämessäni.

        Olemme samaa mieltä raamatun opetuksen kanssa, että Jeesus on Jumalan Poika, Hän on saanut syntynsä Isästä ja alistuu Isän vallan alle pantuaan kaikki Jumalan viholliset jalkojensa alle (kukistettuaan heidät). Itse ymmärrän niin, että Jeesus on Jumala ja Hänellä on elämä Itsessään niinkuin Isälläkin ja ettei Hänellä ole ajallista alkua (niinkuin Häntä verrataankin Melkesedekiin Hebrealaiskirjeessä). Ihmisen Poikana Hänellä on synnyinhetkensä, kuolinhetkensä sekä ylösnousseitten esikkona ja uuden luomakunnan ensimmäisenä alkunsa.

        Mielestäni tuot joissain kirjoituksissasi erinomaisen hyvin esille sen tosiasian, että Jumala näki hyväksi Kristuksessa yhdistää yhdeksi kaiken mitä maan päällä on ja taivaissa. Tämä raamatun ilmoitus on suuri. Päämäärämme on valtava. Pelastus on ihmeellinen niinkuin on Pelastajammekin.

        Hänestä, Hänen kauttansa ja Häneen on kaikki, totisesti.

        Rauhaa Sinulle veljeni ja runsasta siunausta Jumalan Sanan äärellä.


      • ekivaari
        jukka.finland kirjoitti:

        No nyt Sinusta tehdään jo jehovantodistajaa. Täytyy todeta, että osalla uskovaisia ei ole juuri nimeksikään tietoa Jumalasta. Hänen sanansa on jäänyt kovin vähälle tutkimiselle ja sen sisäistäminen vielä puutteellisemmaksi.

        Meillä voi olla eriäviä näkemyksiä jossain kohden Jeesuksesta. Minua se ei kiusaa lainkaan. Olet veljeni Kristuksessa ja koen tämän sydämessäni.

        Olemme samaa mieltä raamatun opetuksen kanssa, että Jeesus on Jumalan Poika, Hän on saanut syntynsä Isästä ja alistuu Isän vallan alle pantuaan kaikki Jumalan viholliset jalkojensa alle (kukistettuaan heidät). Itse ymmärrän niin, että Jeesus on Jumala ja Hänellä on elämä Itsessään niinkuin Isälläkin ja ettei Hänellä ole ajallista alkua (niinkuin Häntä verrataankin Melkesedekiin Hebrealaiskirjeessä). Ihmisen Poikana Hänellä on synnyinhetkensä, kuolinhetkensä sekä ylösnousseitten esikkona ja uuden luomakunnan ensimmäisenä alkunsa.

        Mielestäni tuot joissain kirjoituksissasi erinomaisen hyvin esille sen tosiasian, että Jumala näki hyväksi Kristuksessa yhdistää yhdeksi kaiken mitä maan päällä on ja taivaissa. Tämä raamatun ilmoitus on suuri. Päämäärämme on valtava. Pelastus on ihmeellinen niinkuin on Pelastajammekin.

        Hänestä, Hänen kauttansa ja Häneen on kaikki, totisesti.

        Rauhaa Sinulle veljeni ja runsasta siunausta Jumalan Sanan äärellä.

        Joku Jumalan mies on näin rukoillut: "Sinun omasi minä olen, pelasta minut", ja perustellut myös näkemyksensä, miksi hän "sinun omasi" on; "sillä sinun asetuksiasi minä kysyn", (Ps.119:94.

        Jumalan sana todella vakuuttaa: Ps.9:11. "Ja sinuun turvaavat ne, jotka sinun nimesi tuntevat; sillä sinä et hylkää niitä, jotka sinua etsivät, Herra."

        Näiden kohtien perusteella Herra ei edes eksyneitä etsijöitä hylkää. Sen sijaan hän saattaa ajaksi hylätä pelastuksestaan liian varmat kerskailijat, jotka luulevat jo rikkaiksi tulleensa ja lakanneet etsimästä. Sillä Jumala on salattu Jumala.


      • RitariOlevainen
        ekivaari kirjoitti:

        Joku Jumalan mies on näin rukoillut: "Sinun omasi minä olen, pelasta minut", ja perustellut myös näkemyksensä, miksi hän "sinun omasi" on; "sillä sinun asetuksiasi minä kysyn", (Ps.119:94.

        Jumalan sana todella vakuuttaa: Ps.9:11. "Ja sinuun turvaavat ne, jotka sinun nimesi tuntevat; sillä sinä et hylkää niitä, jotka sinua etsivät, Herra."

        Näiden kohtien perusteella Herra ei edes eksyneitä etsijöitä hylkää. Sen sijaan hän saattaa ajaksi hylätä pelastuksestaan liian varmat kerskailijat, jotka luulevat jo rikkaiksi tulleensa ja lakanneet etsimästä. Sillä Jumala on salattu Jumala.

        niin on vielä otettava kantaa!

        ""Näiden kohtien perusteella Herra ei edes eksyneitä etsijöitä hylkää. Sen sijaan hän saattaa ajaksi hylätä pelastuksestaan liian varmat kerskailijat, jotka luulevat jo rikkaiksi tulleensa ja lakanneet etsimästä. Sillä Jumala on salattu Jumala.""

        on väärin,että sanot kerskailijaksi,ja jos olen,niin kerskaukseni on HERRA !

        Ei siunkaan ole kerskausta,jos tunnustaa Jeesuksen Jumalaksi,eikä sekään,jos Jumala on avannut sanansa ja sitä kautta Pyhän Hnegen opastamana on jo, löytänyt totuuden Kristuksessa Jeesuksessa,siinä ei ole Jumala enää salattu.
        Kristus on avaoin Kirja jokaiselle,joka tahtoo kuulla Häntä.
        Pitäiskö joutua eksyksiin,että saisi Herran armon ?
        Hylkääkö Jumala,jos on saanut armon tulla tuntemaan Jeesuken myös Jumalana? Hylkääkö Herra sen vuoksi,että yrittää saada muitakin uskomaan,ja sitä,että kun itse on varma,mitä puhuu,vaikka, että Jeesus on Jumala.
        Eikö Paavali sanonut,että "se joka puhuu,puhukoon kuin Jumalan sanoja."

        Ei ole ollut tarkoitus ylpeillä,mulla kun ei siihen ole mitään aihetta itsessäni,vähäisin olen veli tälläkin palstalla,johan sen olen saanut kokea monasti,toisille,olenko edes mikään veli,paremminkin pakana ja puplikaani.

        Jumalan armosta olen kuitenkin se mikä olen.

        Sanaan nähden haluaisin olla nöyrä,enkä ainakaan tieten ala vääristään Jumalan sanaa.totuudessa tahdon puhua,vaikka sitten itse joutuisin helvettiin.
        Kun vaan tiedän todeksi mistä puhun,niin se ei voi olla ylpeyttä,mutta se on,jos vääntää totuutta oman mielensä mukaiseksi,vain,että haluaa olla oikeassa.
        Siunausta sinulle ekivaari !


      • RitariOlevainen
        ekivaari kirjoitti:

        Kristuksen Jumala ja Isä ei vaan satu tykkäämään että hänen sanoihinsa lisätään mitään tai otetaan niistä pois. Eikä Isä Jumala tykkää siitä, että ihmiset korottavat hänen rinnalleen muita jumalia.

        Jes. 40:18 ja 25
        jakeissa kysytään: "Keneenkä te siis vertaatte Jumalan, ja minkä muotoiseksi te hänet teette?...»Keneenkä siis te vertaatte minut, jonka kaltainen minä olisin»?

        2.Ms.20:3 "Älä pidä muita jumalia minun rinnallani" ja: 5.Ms.5:7, sekä 32:39. "Katsokaa nyt, että minä, minä olen, eikä yhtäkään jumalaa ole minun rinnallani. Minä kuoletan ja minä teen eläväksi, minä lyön ja minä parannan; eikä ole sitä, joka pelastaisi minun käsistäni."

        Isä Jumala ei sanassaan anna verrata itseänsä edes Poikaansa, vaan nimittää häntä palvelijaksi, Jes.42:1. "Katso, minun palvelijani, jota minä tuen, minun valittuni, johon minun sieluni mielistyi. Minä olen pannut Henkeni häneen, hän levittää kansakuntiin oikeuden," jne.

        Jes.41:2 "Kuka herätti päivänkoiton maasta hänet, jota vanhurskaus seuraa joka askeleella? Kuka antaa kansat hänen valtaansa...? Ja jakeessa 25. "Minä herätin pohjoisesta hänet, ja hän tuli, päivänkoitosta hänet, joka rukoilee minun nimeäni", jne. Kumpi näistä on suurempi; kutsuja vai kutsuttu? Herättäjä vai herätetty?

        Jumala vertaa Poikaansa ihmisiin, kuten Moosekseen, ei koskaan itseensä,
        5.Ms.18. luku;
        18. "Profeetan minä olen herättävä heille heidän veljiensä keskuudesta, sinun kaltaisesi, ja minä panen sanani hänen suuhunsa, ja hän puhuu heille kaikki, mitä minä käsken hänen puhua.
        19. Ja joka ei kuule minun sanojani, joita hän minun nimessäni puhuu, hänet minä itse vaadin tilille.
        20. Mutta profeetta, joka julkeaa puhua minun nimessäni jotakin, jota minä en ole käskenyt hänen puhua, tahi puhuu muiden jumalien nimessä, sellainen profeetta kuolkoon."

        Minä en ota uskoni perustaksi sitä mitä ihmiset yleensä uskovat, vaan uskon siihen, mitä Jumala on sanassaan sanonut. Ihmisten tekemä kolminaisuusoppi on eksyttänyt Jumalan tuntemisesta "kristittyjen" enemmistön!

        En minäkään halua sinun kanssasi tämän enempää kiistellä, vastailin vain lonkalta avauksissasi esittämiisi mielipiteisiin.

        Siunausta kaikille! Rauha on maassa jos pysyy russian moskovassa.

        juurikaan kiinnostaneet,koska ne ne meni sivu asian,josta tässä on kysymys!
        Raamattu sinänsä kiinnostaa.
        Mutta et koskaan vastaa niihin Raamatun kotiin,joilla puollustan Jeesuksen jumaluutta,sensijjaan laahaat koko Raamatun läpi,jotka yhtä lailla tukevat Jeesuksen jumaluutta.

        Sanoit että minä kerskaan,kuinkas ekivaari nyt sitten vaan leuhkasti lonkalta vetelee,hyi hyi ekivaari! Ja siksi kai ne onkin harha laukauksia,eivät osu kohteeseen.Ei tässä tarvitse mitään voittajaa olla,pidetään vaan uskomme,mutta kivempi on mennä Herran luo,Häntä ylistäen ja palvoen Jumalana,kuin alentaen Häntä tavallisen luodun tasolle,mutta miten vaan halauat !


      • ekivaari
        RitariOlevainen kirjoitti:

        niin on vielä otettava kantaa!

        ""Näiden kohtien perusteella Herra ei edes eksyneitä etsijöitä hylkää. Sen sijaan hän saattaa ajaksi hylätä pelastuksestaan liian varmat kerskailijat, jotka luulevat jo rikkaiksi tulleensa ja lakanneet etsimästä. Sillä Jumala on salattu Jumala.""

        on väärin,että sanot kerskailijaksi,ja jos olen,niin kerskaukseni on HERRA !

        Ei siunkaan ole kerskausta,jos tunnustaa Jeesuksen Jumalaksi,eikä sekään,jos Jumala on avannut sanansa ja sitä kautta Pyhän Hnegen opastamana on jo, löytänyt totuuden Kristuksessa Jeesuksessa,siinä ei ole Jumala enää salattu.
        Kristus on avaoin Kirja jokaiselle,joka tahtoo kuulla Häntä.
        Pitäiskö joutua eksyksiin,että saisi Herran armon ?
        Hylkääkö Jumala,jos on saanut armon tulla tuntemaan Jeesuken myös Jumalana? Hylkääkö Herra sen vuoksi,että yrittää saada muitakin uskomaan,ja sitä,että kun itse on varma,mitä puhuu,vaikka, että Jeesus on Jumala.
        Eikö Paavali sanonut,että "se joka puhuu,puhukoon kuin Jumalan sanoja."

        Ei ole ollut tarkoitus ylpeillä,mulla kun ei siihen ole mitään aihetta itsessäni,vähäisin olen veli tälläkin palstalla,johan sen olen saanut kokea monasti,toisille,olenko edes mikään veli,paremminkin pakana ja puplikaani.

        Jumalan armosta olen kuitenkin se mikä olen.

        Sanaan nähden haluaisin olla nöyrä,enkä ainakaan tieten ala vääristään Jumalan sanaa.totuudessa tahdon puhua,vaikka sitten itse joutuisin helvettiin.
        Kun vaan tiedän todeksi mistä puhun,niin se ei voi olla ylpeyttä,mutta se on,jos vääntää totuutta oman mielensä mukaiseksi,vain,että haluaa olla oikeassa.
        Siunausta sinulle ekivaari !

        ketään palstalaista nimeltä enkä nimettömästi, vaan tarkoitin yleensä sellaista mielenlaatua mikä laodikealaisilla oli: "Minä olen rikas, minä olen rikastunut enkä mitään tarvitse, etkä tiedä, että..." (Ilm.3:17). Totuus ja Jumalan tunteminen pukeutuu ja uudistuu tietoon Luojansa kuvan mukaan, (Kol.3:10).

        Valitettavan monet uskovaiset eivät tiedä sitäkään, että jos Jumala armossaan tekee jonkun henkilön kautta hyvää; kertoo tulevista asioista, parantaa sairaita ja ulos riivaajia, niin niin nämä "parantajat" varastavat Jumalan kunnian itselleen; "emmekö me tehneet" sitä sun tätä? (Mt.7:22,23).


    • Sim-son

      Ottamatta nyt kantaa kirjoitukseesi en voi kehua sinun käyttäytymistä eräässä asiassa. Nyt kun nuo monenlaisten himojen ja halujen heiteltävät naisparat ovat joukolla hyökänneet minun kimppuun miksi et ole tullut avuksi?
      Olen aina tullut sinun rinnalle taistelemaan totuuden puolesta ja myöskin kun persoonaasi vastaan on hyökätty. En ole nyt syntiä tehnyt vaan siitä huomauttanut ja se ei naisia eikä varsinkaan heipparallaa-uskovia mielytä.

      Missä viipyy nyt sinun apu kun sitä tarvitsee?

      • Uskossa

        Rauhaa velisein, tulen jatkossa mukaan, siis totuuden puolesta! Älä heitä uskallustasi jonka palkka on suuri; Siunausta ja kestämistä Sims..tvo Ola


      • SleeplessNight

        "Ottamatta nyt kantaa kirjoitukseesi en voi kehua sinun käyttäytymistä eräässä asiassa. Nyt kun nuo monenlaisten himojen ja halujen heiteltävät naisparat ovat joukolla hyökänneet minun kimppuun miksi et ole tullut avuksi?"

        - Sim-son, mitä sinä tiedät minunkin haluistani ja himoistani?


      • Sim-son
        Uskossa kirjoitti:

        Rauhaa velisein, tulen jatkossa mukaan, siis totuuden puolesta! Älä heitä uskallustasi jonka palkka on suuri; Siunausta ja kestämistä Sims..tvo Ola

        Kukaan ei voi totuutta vastaan vaan totuuden puolesta.


      • RitariOlevainen

        kun en ole seurannut sinun "taisteluja" ilkeitten naisten saarroksissa,mutta olen lukemattakin sinun tukenasi,aina,koska tiedän,että jos kuka,tällä palstalla taistelee oikeuden ja totuuden puolesta,niin se olet juuri sinä Sim-Son !
        Olen ollut aika harvakseltaan vaan,pääasiassa "omaa" sotaani Jeesuksen jumaluuden puolesta. Muistan sinua rukouksin,koska ei sitä koskaan tiedä,auttako se vai juuri tuo?
        Otan kohta aikaa itselleni, ja lueskelen viestejäsi,ja tarpeen mukaan otan kyllä kantaa,
        Siunausta sinulle!
        Olen todella pahoillana,että en ollut ajallaan siellä missä olisi pitänyt olla,on ollut mukamas muita kiireitä !


    • soo soo !

      Minusta tämä ei ole mikään riitelyn aihe. Luulen, että molemmat ovat turhautuneita, kun kumpikaan ei "ymmärrä" toistensa mielipiteitä. Mutta eikös se kumminkin ole tärkeintä, että Jeesus on elämämme suurin rakkaus ja hänen lunastustyönsä... Ja me kaikki olemme hänen suurta perhettään ?

      • RitariOlevainen

        Miten liekin ajauduttu kinaamaan,pääasia on itse Jeesus pelastajamme,kiittää vaan tulisi,eikä tahrata mieliä turhalla jauhannalla. On se niin valtava tuo palstus Jeesuksessa !


    • ovat

      kaikki yhtä, samaa Jumalaa..

      • RitariOlevainen

        Jumalallinen totuus,jota ei me voi koskaan täysin täälläm alhaalla käsittää !


    • ekivaari

      meidänkin Kristuksen kautta "täydellisesti yhtä" Isässä ja Pojassa olevan! Halleluja, kiitos Jumalalle jeesuksen Kristuksen kautta! (Jh.17:21-23).

      • RitariOlevainen

        Joka ei koko yhdessä Jeesuksen kanssa, se ei ole yhtä Hänen kanssaan!
        Mutta eihän tällä nyt ole mitään tekemistä Jeesuksen jumaluuden kanssa?

        "Olemme kätketyt Kristuksessa Jumalaan."Sen enempää ei voisi yhtä enää ollakkaan,enhän minä koskaan näitä asioita ole vastaan sanonutkaan.

        Minä uskon KOKO RAAMATUN,johon sisältyy myös Jeesuksen jumaluus! Ja soisin sinunkin sen lopulta tajuavan,rukoilen hartaasti,että Pyhä Henki saisi avata Raamatullisen totuuden siinä tiedossa myöskin sinulle!

        Nuo lukemattomat Raamatun kohdat,joita ahkeraan lainailet,eihän minulla tietenkään ole mitään niitä vastaan,päinvastoin,ne siunaa minua.
        Ja sinuakin tahdon siunata,tänä uutena armon aamuna!Ja jokaista palstan kävijää.

        Joka aamu on armo uus,ja siinä on aina uusi mahdollisuus jokaikiselle,kiitos taivaan Isälle!


      • ekivaari
        RitariOlevainen kirjoitti:

        Joka ei koko yhdessä Jeesuksen kanssa, se ei ole yhtä Hänen kanssaan!
        Mutta eihän tällä nyt ole mitään tekemistä Jeesuksen jumaluuden kanssa?

        "Olemme kätketyt Kristuksessa Jumalaan."Sen enempää ei voisi yhtä enää ollakkaan,enhän minä koskaan näitä asioita ole vastaan sanonutkaan.

        Minä uskon KOKO RAAMATUN,johon sisältyy myös Jeesuksen jumaluus! Ja soisin sinunkin sen lopulta tajuavan,rukoilen hartaasti,että Pyhä Henki saisi avata Raamatullisen totuuden siinä tiedossa myöskin sinulle!

        Nuo lukemattomat Raamatun kohdat,joita ahkeraan lainailet,eihän minulla tietenkään ole mitään niitä vastaan,päinvastoin,ne siunaa minua.
        Ja sinuakin tahdon siunata,tänä uutena armon aamuna!Ja jokaista palstan kävijää.

        Joka aamu on armo uus,ja siinä on aina uusi mahdollisuus jokaikiselle,kiitos taivaan Isälle!

        että yhtä olemme, sillä Jumala on tunnustanut kaikkiyhteyden "Sillä jos me silloin, kun vielä olimme Jumalan vihollisia, tulimme sovitetuiksi hänen kanssaan hänen Poikansa kuoleman kautta, paljoa ennemmin me pelastumme hänen elämänsä kautta nyt, kun olemme sovitetut;" (Rm.5:10).

        Jos Jeesus Kristus olisi yhtä suuri Isän kanssa, hän olisi meille hyödytön ja merkitseisi meille pelkoa, tuhoa ja kuolemaa, (2.Ms.20:19, 5.Ms.18:16) kuten Jumalan puhe israelilaisille Hoorebilla. Välimiehen pitää olla sekä Jumalalle että ihmisille sopiva ja kelpaava, "joka ymmärtää meidän heikkouksiamme."

        Minäkin uskon koko Raamatun ja Kristuksen jumaluuden juuri samalla tavalla kuin Hep.1:3 sen selittää; Jumalan kirkkauden säteilynä ja kuvana.

        "Jumala ei hylkää niitä, jotka häntä etsivät" on se Hengen todistus meidän henkemme kanssa, "että olemme Jumalan lapsia", ja saamme sanoa psalminkirjoittajan tavoin: "Sinun omasi minä olen, pelasta minut, sillä sinun asetuksiasi minä kysyn", (Ps.119:94).

        Minulle pelastus ei ole vain 45 vuotta sitten tapahtunut ahaa-elämys, vaan tarvitsen pelastusta joka hetki niin kauan kuin tässä maallisessa majassa olen. Jeesuskin joutui rukoilemaan Isältä pelastusta viimeiseen huokaukseensa asti, (Jh.12:27).

        Runsasta Herramme siunausta sinullekin, rakas veljeni, RitariOlevainen!


      • RitariOlevainen
        ekivaari kirjoitti:

        että yhtä olemme, sillä Jumala on tunnustanut kaikkiyhteyden "Sillä jos me silloin, kun vielä olimme Jumalan vihollisia, tulimme sovitetuiksi hänen kanssaan hänen Poikansa kuoleman kautta, paljoa ennemmin me pelastumme hänen elämänsä kautta nyt, kun olemme sovitetut;" (Rm.5:10).

        Jos Jeesus Kristus olisi yhtä suuri Isän kanssa, hän olisi meille hyödytön ja merkitseisi meille pelkoa, tuhoa ja kuolemaa, (2.Ms.20:19, 5.Ms.18:16) kuten Jumalan puhe israelilaisille Hoorebilla. Välimiehen pitää olla sekä Jumalalle että ihmisille sopiva ja kelpaava, "joka ymmärtää meidän heikkouksiamme."

        Minäkin uskon koko Raamatun ja Kristuksen jumaluuden juuri samalla tavalla kuin Hep.1:3 sen selittää; Jumalan kirkkauden säteilynä ja kuvana.

        "Jumala ei hylkää niitä, jotka häntä etsivät" on se Hengen todistus meidän henkemme kanssa, "että olemme Jumalan lapsia", ja saamme sanoa psalminkirjoittajan tavoin: "Sinun omasi minä olen, pelasta minut, sillä sinun asetuksiasi minä kysyn", (Ps.119:94).

        Minulle pelastus ei ole vain 45 vuotta sitten tapahtunut ahaa-elämys, vaan tarvitsen pelastusta joka hetki niin kauan kuin tässä maallisessa majassa olen. Jeesuskin joutui rukoilemaan Isältä pelastusta viimeiseen huokaukseensa asti, (Jh.12:27).

        Runsasta Herramme siunausta sinullekin, rakas veljeni, RitariOlevainen!

        ""Jos Jeesus Kristus olisi yhtä suuri Isän kanssa, hän olisi meille hyödytön ja merkitseisi meille pelkoa, tuhoa ja kuolemaa, (2.Ms.20:19, 5.Ms.18:16) kuten Jumalan puhe israelilaisille Hoorebilla. Välimiehen pitää olla sekä Jumalalle että ihmisille sopiva ja kelpaava, "joka ymmärtää meidän heikkouksiamme." ""

        Tähän nyt on perus totuus,juuri sitähän varten Jeesuksen piti tulla,ja luopua ajaksi jumaluudestaan,siinähän tämän asian "juju" onkin?

        Tässä tulee juuri se,että Jeesus on Raamatuusa kolmessa Persoonassa.
        Hän ei ole yksisellitteisesti Jumala,eikä yksiselitteisesti myöskään ihminen.
        Nämä monimuotoisuudet ovt sitä salttua Jumalaa,mistä tässä kerran huomautit.

        Emme koskaan täällä ajassa pääse täyteen tietoon ja käsisittämiseen Jumalan kolminaisuudesta.
        Uskonkautta vaan ymärrämme sen,niinkuin Pietarikaan ei itsessään käsittänyt Jumalan SANAN luovaa voimaa,mutta uskon kautta hän sen käsitti.
        Ei meistä kukaan itsessämme käsitä Jumalaa,kokonaisuudessaan,emmekä kykene tutkimaan Jumalan Hengen salaisuuksia.
        Jeesuksessa me parhaiten pääsemme Jumalaa lähestymään,uskoon tullessamme,se on ainut tie,ja uskossa olessammekin,Jeesuksessa on kaikki Jumalan viisaudet ja tiedon aarteet kätkettyinä.
        Mitä paremmin tunnemme Jeesuksen,sitä enemmän tiedämme myös Jumalasta!


      • RitariOlevainen
        ekivaari kirjoitti:

        että yhtä olemme, sillä Jumala on tunnustanut kaikkiyhteyden "Sillä jos me silloin, kun vielä olimme Jumalan vihollisia, tulimme sovitetuiksi hänen kanssaan hänen Poikansa kuoleman kautta, paljoa ennemmin me pelastumme hänen elämänsä kautta nyt, kun olemme sovitetut;" (Rm.5:10).

        Jos Jeesus Kristus olisi yhtä suuri Isän kanssa, hän olisi meille hyödytön ja merkitseisi meille pelkoa, tuhoa ja kuolemaa, (2.Ms.20:19, 5.Ms.18:16) kuten Jumalan puhe israelilaisille Hoorebilla. Välimiehen pitää olla sekä Jumalalle että ihmisille sopiva ja kelpaava, "joka ymmärtää meidän heikkouksiamme."

        Minäkin uskon koko Raamatun ja Kristuksen jumaluuden juuri samalla tavalla kuin Hep.1:3 sen selittää; Jumalan kirkkauden säteilynä ja kuvana.

        "Jumala ei hylkää niitä, jotka häntä etsivät" on se Hengen todistus meidän henkemme kanssa, "että olemme Jumalan lapsia", ja saamme sanoa psalminkirjoittajan tavoin: "Sinun omasi minä olen, pelasta minut, sillä sinun asetuksiasi minä kysyn", (Ps.119:94).

        Minulle pelastus ei ole vain 45 vuotta sitten tapahtunut ahaa-elämys, vaan tarvitsen pelastusta joka hetki niin kauan kuin tässä maallisessa majassa olen. Jeesuskin joutui rukoilemaan Isältä pelastusta viimeiseen huokaukseensa asti, (Jh.12:27).

        Runsasta Herramme siunausta sinullekin, rakas veljeni, RitariOlevainen!

        sen verran,että Hän ei suinkaan ole pelkästään "kuva ja säteily" !
        ""Minäkin uskon koko Raamatun ja Kristuksen jumaluuden juuri samalla tavalla kuin Hep.1:3 sen selittää; Jumalan kirkkauden säteilynä ja kuvana""

        on Hän sitäkin,mutta jae jatkuu.
        ""..ja kantaen kaikki voimassa sanalla,on,toimitettuaan puhdistuksen synneistä,ja istunut Majesteetin oikealle puolelle korkeuksissa.""
        Kuvat ja heijastukset ei sinänsä voi puhdistaa synneistä,eikä istua Majesteetin oikealle puolelle. Ja oikea puolihan on korkein mahdollinen,jos Kuningas on vielä voimissaan,oikealla istuva on ehdottomati monargiassa yhtä Kuninkaan kanssa.
        Ja jakeet 7 ja 8 samasta luvusta kertoo kyllä ,selvästi,kenestä on kysymys,jos olemme Sanalle kuuliaiset uskomme selittelemättä,mitä se sanoo.

        ""Jumala ei hylkää niitä, jotka häntä etsivät" on se Hengen todistus meidän henkemme kanssa, "että olemme Jumalan lapsia", ja saamme sanoa psalminkirjoittajan tavoin: "Sinun omasi minä olen, pelasta minut, sillä sinun asetuksiasi minä kysyn", (Ps.119:94).""

        Totta on,että joka päivä olemme rukauksessa,ja etsimme Hänen suosiotaan,mutta ei pelastus mielessä tarvitse jokapäivä ikään kuin uudestisyntyä,vaellus Hänen kanssaan on jo sitä uutta elämää,joka saadaan uudestisyntymisen yhteydessä.
        "Minä vaivainen oon mato matkamies maan, ei oikein sovellu jo.Kristuksen löytänelle,siihen saakka,kunnes Hänet löytää,on tuo "herätys" laulu tarpeen.
        Mutta ei enää ylösnousemus voimassa,nöyrällä ja aralla tunolla tosin,kunnia sille kelle kunnia kuuluu,olemme armahdettuja syntisiä,ja täysin riippuvaiset Hänestä,uskossamme!
        Häneltähän me kaiken saamme,jokainen ihminen,ilman Jumalaa ei olsi mitään!


    • Nasse

      siitä on oikein olemassa kirkolliskokouksen päätöskin, äänestyksen jälkeen tekivät jessestä jumalan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2066
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1728
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1402
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1200
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1198
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1041
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      959
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      957
    Aihe