Uni/rauhottavien lääkkeiden saannin vaikeus

chaos

Onko muilla kokemuksia siitä että monet lääkärit ei anna uni/rauhottavia lääkkeitä,vaikka niitä todella tarvis?Sen sijaan ollaan tyrkyttämässä jotain skitsofrenialääkkeitä unilääkkeeksi tai sanotaan vaan etten anna mitään.On kai parempi olla sitte osastokunnossa ennen kun apua saa.

3

789

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vaan..

      Asiassa on aina monta puolta..ensinnäkin,niihin jää koukkuun aika äkkiä..toiseks unilääkkeet on tarkoitettu vain tilapäiseen käyttöön..ajan kanssa niihin tottuu ja ei niistä enää ole hyötyä..ja onhan siinä riski että niitä käytetään väärin...siis vetelet koko paketin huiviis tai vedät brenkkua ja niitä..
      onhan sillä lekurillakin vastuu...
      pyydä jotain mietoa esim Imovanea..ehkä sitt saat..

      • chaos

        Mutta silti se on parempi vaihtoehto ku se etttä kaikki koulut menee vituiks unettomuuden ja hermojen vähäisyyden takia..Imovanet ei auta.


    • uneton myös

      Jos olet vielä koukunpenkillä,siis tosi nuori, niin ehkä lääkäri on vähän varovainen sen suhteen että jo nuorena pitäis turvautua unilääkkeeseen,mutta kyllä mielestäni se olisi tilapäisesti sinulle hyväksi.ja pitäis niiden myös auttaa.Puhun kokemuksesta,olen käyttänyt pari vuotta kerran kaksi viikossa ja uni on aina tullut .Voimia sinulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      119
      5523
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      277
      2227
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      92
      1793
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1220
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1207
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1130
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1129
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      153
      1126
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      114
      1108
    10. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      89
      1104
    Aihe