mikä ihme voisi olla kyseessä?ei kutise sisäpuolelta niinkuin hiivassa yleensä vaan karvoituksen alueella.ei johdu sheivauksesta.eikä pitäisi johtua hygieniastakaan kun peseydyn säännöllisesti.onko jollain sama ongelma ja miten pääsen siitä eroon?
kutina karvoitusalueella
---
3850
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
karvoituksen kohdalta ja tarttuu helposti. Apteekkin ostoksille...
Mieti onko kutina lähtöisin vain pieneltä alueelta ennen kuin seuraavan kerran alat raapia. Jos näin on, tutki olisiko alueella tulehtunut karvatuppi. Yksi pieni punottava karvatuppi saa joskus aikaan ihan julmetun kutinan. Ongelma ratkeaa yleensä hyvinkin nopeasti, kun nyppäisee kyseisen karvan pinseteillä juurineen pois.
Mulla ollut joskus sama ongelma. Sain reseptilääkkeen, eli voiteen olikohan Pimafucort, mitä käytetään aika moniin epäspesifeihin kutinoihin tms. Se toimi. Eikä sitten myöhemmin enää (käytin muutanma vuosi sitten) ole tarvinut lääkettä. Eikä se pitkäaikaseen käyttöön ollutkaan.