kertokaa eri vaihtoehtoja

sisko

Asun poikakaverin kanssa 64 neliössä kämpässä. Olen viikot yksin koska poikakaverini opiskelee toisella paikkakunnalla. Rakastan eläimiä ja haluisin seurakseni jonkun pienen eläimen. Koira on ollut kotona asuessani aina, tosin nykyiseen asuntooni en voi ottaa sitä. Nyt yritän etsiä sopivaa lemmikkiä. Kriteerit ovat: pieni, ihmisseurallinen esim. voi ottaa syliin ei kuitenkaan tarvitse koko ajan seuraa, pärjää päivät yksin, elää n. neljä vuotta. hmm.. siinä taisikin olla tärkeimmät. Olisin kiitollinen jos kertoisitte hyviä vaihtoehtoja. kiitos!

2

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      "elää n. neljä vuotta"

      No tuo jo yksistään käytännössä tiputtaa kaikki linnut pois laskuista... Pienimmät peipotkin elävät tavallisesti keskimäärin 5-6v, yksittäiset kymmenenkin vuotta, ja papukaijat ja isommat linnut sitten siitä ylöspäin.

      Sylieläimiä pienet linnut myöskään yleensä eivät ole. Ja seuraakin tarvitsevat, joskin oma lajikaveri riittää niin ettei ihmisen tarvitse koko aikaa hyysäämässä olla.

    • ---------------

      Se semmoinen kääpiösiili? Tai fretti. En kyllä tiedä kauanko elävät... En ainakaan mitään lintua ottaisi, jos olisin sinä.
      Kani? Se kyllä elää kauemmin. Miksi pitäisi elää juuri tuon aikaa? Hamsteri sopisi mainiosti, sehän alääkin juuri tuon verran. Ja kyllä nekin osaavat seurallisia olla, kun osuu sopivan luonteinen. Kääpiöhamsterit etenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe