Ei kannata hetkeen aikaan käyttää Via Balticaa (E67). Oli tuskaa ja hammasten kiristystä auto tulvillaan viime maanantaina alkaen Latvian ja Eestin väliseltä rajalta aina Liettuan rajalle asti. Tietöitä koko matka, liikennevalot n. 300 metrin välein ja muutama aika pitkä kiertotie kautta Latvialaisen maaseudun. Ja Liettualaiset rekat ajavat ohi noin sataa heti kun tie levenee sen verran, ettei ihan kokonaan tipahda maantieojaan.
Sigulda (n.50-70km Riikasta länteen) oli tosi kiva kaupunki. Ei näytä "latvialaiselta". Tosi siistiä ja kauniita taloja. Näpsäkän junayhteyden päässä Riikasta, eikä matka varmaankaan maksa maltaita.
Sigulda (n.50-70km Riikasta länteen) oli tosi kiva kaupunki. Ei näytä "latvialaiselta". Tosi siistiä ja kauniita taloja. Näpsäkän junayhteyden päässä Riikasta, eikä matka varmaankaan maksa maltaita.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Sigulda (n.50-70km Riikasta länteen)"
Kun ihan tarkasti karttaa katsoo, niin tuntuisi tuo Sigulda olevan pikemminkin Riiasta itään/koilliseen kuin länteen... Välimatkaa kertyy n. 50 km.
uutinen. Kun vähän ikaa kestetään, niin sitten pääsee taas entistä paremmin ja nopeammin euroopan sydämeen...
käänny iklasta lähtiessä salacgrivasta vasemmalle valmieran suuntaan ja seuraa valmieran jälkeen viitoituksia riikaan. soratietä on vain vähän matkaa...
aja riikan ohitustie melkein loppuun, yli via baltican ja jatka a8:aa (latviassa, liettuassa a12) pitkin siauliain kautta joko panevezysiin tai aina vilna-klaipeda-moottoritielle (a1)saakka, josta suunta kaunasiin.
jos välttämättä haluat käyttää latvian-liettuan rajalla via baltican rajanylityspaikkaa (grenstäle), pääsee myöskin via baltican itäpuolelta kulkevaa samansuuntaista tietä pitkin, mutta ajo-ohjeiden antaminen sille tielle on jo hieman vaikeampaa.
tämä jollekkin jotain uutta?
Suomessa on hyvä matkailla,ei ole tietöitä riesana vaan sama tiekurjuus jatkuu vuodesta toiseen;)