Muistaako kukaan 1970-luvulta OTK:n jakeluautokokeilua, jota testattiin ainakin Imatran varaston / varikon autoissa. Viritys oli muistaakseni aika mielenkiintoinen: Se oli Volvon (B58???) bussialustalla oleva tietty kaksiakselinen auto, jossa ei ollut kuin kuljettajalle kapea ohjaamo. Auton keulan oikeassa reunassa oli perälautanostin (keulalaitanostin? *hymy*), joten pirssin pystyi ajamaan suoraan laituriin keula edellä. Perästään auto oli sitten normaalimman oloinen pariovineen ja perälautanostimineen.
Onko kenelläkään varmempaa tietoa minun (silloisen pikkupojan) muistikuvien lisäksi?
Läpilastattava raskas jakeluauto
4
994
Vastaukset
- Että niitä
Läpilastattavia autoja valmisti Suomen Autoteollisuus Oy eli olivat Sisuja.Mallimerkit on vanhoissa Sisuviesteissä,joita en nyt viitsi alkaa selailemaan,jos tarvis on voin ilmoittaa nekin.
- oli myös
tuollainen auto liikenteessä,oli kai jotain -60 lukua. Se joutui myös osalliseksi ikävään ja vakavaan onnettomuuteen. Kuka muistaa ja tietää tarkemmin, olisi mielenkiintoista lukea.
- mielestäni
Niitä oli 80-luvulla
- Moni-Sisu
mielestäni kirjoitti:
Niitä oli 80-luvulla
Vielä -80 luvulla liikenteessäkin.Ajatus syntyi -74 ja ensimmäinen valmistui -78.Moni-Sisu malli SB 127C Valmet 611CHS Allison automaatti. Teho 127kW 170Hv.Olikohan muilla ku OTK/Elanto ko. autoa,käytössä?Tiedot Sisuviesti 2 1979.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762115Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361744Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101461Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2331240Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601223Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161067Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59980- 60973
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja102670