Nyt olisi tälläinen ongelma, että aloittelen rakennusprojektia ja rinnetontti on olemassa. Nyt pähkäilen, että rakennanko/rakennutanko lecaelementistä koko talonrungon kerralla vai laitanko ensin lecasta kellarin ja tilaan siihen puurunkoisen talopaketin päälle ? Kuitenkin kellari muurataan lecasta. Mikä olisi järkevää ?
Rinnetalo kumpi parempi ?
builder
2532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mullon Lammirojekti. Eli talo on anturasta vesikatteeseen asti samaa sokkelia paitti että oville ja ikkunoille jätettiin lävet.
Kun rakentaa samasta tavarasta koko talon niin rakenteista tulee yksinkertaisenpia, materiaalin vaihtuessa kun tuppaa tulemaan erinäisiä onkelmia.
Ja kivitalo on helppohoitoisenpi, esim ulkopintaa ei tartte maalailla silloin tällöin. jne.
Mutta pikkasen halvemmalla luultavasti pääset jos otat puutalon siihen päälle, esim telinekulut on pienemmät, ulkopinnoitteet osaat helposti tehdä itse jne.
Kaveripiireissä on tehty esim:
- Lammilla kellari, hirsitalo päälle
- betonielementeillä kellari, precut päälle
- lecalla kellari, precut ja pitkää päälle (3krs)
mites on kuka homman tekee? Jos muuraat itse niin makuasia jos et niin voi olla ongelmia jo löytää muurari tuohon alakertaan saati ylös ja telineitäkin tarvitaan runsaasti..
Helppoa ja vaivatonta on tuo yhdistelmä, mutta ei siihen ihan mitä vaan tönöä voi päälle tilata että siitä talo tulee vai oletko niitä joilla talo on yläkerrassa ja alla on säilytystilaa ilman mitään tarkoitusta?