Mä oon ymmärtänyt että ei oikeen voi lukee mitään muuta ku sitä tilastomatskuu jos helsinkiin mielii. vai luitteko esim. nyt viime keväänä ku tuli uus koe jotain muutakin..? ens keväänä on mulla vasta eka kerta pyrkimisen suhteen
Psykaa helsinkiin
2
539
Vastaukset
- TomiHki
Hei!
En viime keväänä lukenut/valmistautunut ollenkaan Helsingin kokeeseen, koska osaan ja hallitsen tilastotieteen(jota kokeessa tarvitaan) jo kohtalaisen hyvin.
Myöskin viime vuosien suuntaus helsingin pääsy kokeessa on ollut yleisessä loogisessa päättely kyvyssä, viimeksi oli "normaali koe" 2002, jonka jälkeen kokeessa on ollut päättely tehtäviä, vaikka on annettu luettavaksi toinen pääsykoekirja(tai osa kirjan kappaleista, ollakseni tarkka)
Päättely tehtäviin ei voi varsinaisesti valmistautua mitenkään, joten vastassa voi olla mitä vain ensi keväänä olettaen että pääsykoe pysyy samanlaisena kuin tänä vuonna.
En suosittele hakemaan Helsingiin,vaikka pääsykoekirjoja olisi kaksi. Vaikka toinen pääsykoekirja olisi se ei tarkoita sitä etteikö kokeeseen tulisi päättely tehtäviä, sillä se on jo nähty aiempina vuosina että näin voi käydä.
Itse olen ajattelut hakea päätoimisesti johonkin muuhun yliopistoon kuin Helsinkiin, ja sitten vaan käydä "kokeilemassa" onneani helsingin kokeessa...- ei kannata
päätoimisesti hakea, mikäli siellä on vielä monivalinnat ensi keväänä. On sen verran tuuripeliä ettei enää päättelykykykään auta. Mutta jokaiselle taitojensa mukaan
Nippelitiedoilla Jyväskylään
Päättelykyvyllä Helsinkiin
...itse taidan päätyä Helsinkiin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762040Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361716Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi91375Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591180Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241173Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161026- 60950
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58942