Mä oon ymmärtänyt että ei oikeen voi lukee mitään muuta ku sitä tilastomatskuu jos helsinkiin mielii. vai luitteko esim. nyt viime keväänä ku tuli uus koe jotain muutakin..? ens keväänä on mulla vasta eka kerta pyrkimisen suhteen
Psykaa helsinkiin
2
543
Vastaukset
- TomiHki
Hei!
En viime keväänä lukenut/valmistautunut ollenkaan Helsingin kokeeseen, koska osaan ja hallitsen tilastotieteen(jota kokeessa tarvitaan) jo kohtalaisen hyvin.
Myöskin viime vuosien suuntaus helsingin pääsy kokeessa on ollut yleisessä loogisessa päättely kyvyssä, viimeksi oli "normaali koe" 2002, jonka jälkeen kokeessa on ollut päättely tehtäviä, vaikka on annettu luettavaksi toinen pääsykoekirja(tai osa kirjan kappaleista, ollakseni tarkka)
Päättely tehtäviin ei voi varsinaisesti valmistautua mitenkään, joten vastassa voi olla mitä vain ensi keväänä olettaen että pääsykoe pysyy samanlaisena kuin tänä vuonna.
En suosittele hakemaan Helsingiin,vaikka pääsykoekirjoja olisi kaksi. Vaikka toinen pääsykoekirja olisi se ei tarkoita sitä etteikö kokeeseen tulisi päättely tehtäviä, sillä se on jo nähty aiempina vuosina että näin voi käydä.
Itse olen ajattelut hakea päätoimisesti johonkin muuhun yliopistoon kuin Helsinkiin, ja sitten vaan käydä "kokeilemassa" onneani helsingin kokeessa...- ei kannata
päätoimisesti hakea, mikäli siellä on vielä monivalinnat ensi keväänä. On sen verran tuuripeliä ettei enää päättelykykykään auta. Mutta jokaiselle taitojensa mukaan
Nippelitiedoilla Jyväskylään
Päättelykyvyllä Helsinkiin
...itse taidan päätyä Helsinkiin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17012945
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454810Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392798Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1211969Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1121715Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3661638Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481