Ihan vasta olen aloittelemassa vanhemmilla päivillä messengerin käyttöä, joten kysynpä viisaammilta.
Tilanne:
Kirjaudun messengeriin ja huomaan, että henkilö A on online-tilassa. No kutsun hänet keskusteluun tai vaihtoehtoisesti hän kutsuu minut. Homma tähän asti ok.
Mutta jos sitten yhteystiedoissani oleva henkilö B tulee online-tilaan ja alottaa keskustelun kanssani. Sitä ihmettelen, että päädytäänkö me kaikki eli minä, henkilö A ja henkilö B samaan keskusteluun? Vai aukeaako aina uusi keskuteluikkuna joka keskustelulle(eli tässä tapauksessa olisi kaksi keskusteluikkunaa auki)? Niin ja henkilöiden A ja B ei tarvitsisi tietää toisistansa tai että keskustelen heidän molempien kanssaan yhtäaikaa.
Sekavaa. Ymmärsiköhän kukaan.
Saavatko keskustelukaverini tietää toisistaan?
3
721
Vastaukset
- Bunny
Aina aukeaa uusi ikkuna, kun aloitat uuden keskustelun uuden henkilön kanssa.
- tuohon
Normaalisti jokainen keskustelu on omassa ikkunassaan eivätkä keskustelijat tiedä monenko kanssa parhaillaan keskustelet. On kuitenkin mahdollista kutsua käynnissä olevaan keskusteluun lisää keskustelijoita, tuo on aika selkeästi toteutettu toiminto sikäli ettei tule kovin helposti vahingossa kutsuttua ketään mukaan käynnissä olevaan keskusteluun. Ja jos olet "vastaajana" niin ne aukeavat aina uuteen ikkunaan.
- lolled123
tuohon kirjoitti:
Normaalisti jokainen keskustelu on omassa ikkunassaan eivätkä keskustelijat tiedä monenko kanssa parhaillaan keskustelet. On kuitenkin mahdollista kutsua käynnissä olevaan keskusteluun lisää keskustelijoita, tuo on aika selkeästi toteutettu toiminto sikäli ettei tule kovin helposti vahingossa kutsuttua ketään mukaan käynnissä olevaan keskusteluun. Ja jos olet "vastaajana" niin ne aukeavat aina uuteen ikkunaan.
Kaikki omissa keskusteluikkunoissaan tai sitten kutsumalla lisää väkeä samaan niin saadaan monikeskustelu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121299- 591283
Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171070- 18955
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45823Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114814- 15762
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64742- 38629
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72623