sain käytetyn kovalevyn, joka on tyhjä. ajattelin asentaa sen toiseksi nykyisee koneeseeni. mitä asioita mun pitäisi ottaa huomioon kun asenna sen ja että se toimisi.
Kiitokset auttajille.
eka kerta
3
400
Vastaukset
- sen tyhjän
kovalevyn samaan ide-kaapeliin nykyisen kovalevyn kanssa edellyttäen ettei sulla jo ole siinä esim. cd-asemaa. Jos siinä jo on cd-asema, niin emossa on yleensä kaksi ide-väylää. Asenna tyhjä kovalevy tähän toiseen ide-väylään samanlaisella ide-kaapelilla kuin tuo käytössäsi oleva kovalevy on asennettu. Mikäli asennat samaan ensisijaisen levyn kanssa, niin sinun on määriteltävä tyhjä kovalevy slaveksi ja se käy niin että kovalevyn takana on niinsanottu jumpperointi ja kovalevyn päällä ohjeet mikä missäkin on. Mikäli asennat sen toiseen ide-väylään, niin laita jumpperointi enabled-kohtaan. Biosin pitäisi tunnistaa se automaattisesti mikäli siellä on asetukset laitettu "Auto".
- Asiasta
"Asennat sen tyhjän kovalevyn samaan ide-kaapeliin nykyisen kovalevyn kanssa edellyttäen ettei sulla jo ole siinä esim. cd-asemaa."
Miksi samaan? Kysyjä kertoi että "sain vanhan kiintolevyn". Mikäli tuo levy on hidas niin se hidastaa myös tuon käyttöjärjestelmälevyn toimintaa. Eli, varmempaa on kun kytkee eri väylään. Vai onko tähän samaan kaapeliin kytkemiselle jokin hyvä perustelu? - en tiedä
Asiasta kirjoitti:
"Asennat sen tyhjän kovalevyn samaan ide-kaapeliin nykyisen kovalevyn kanssa edellyttäen ettei sulla jo ole siinä esim. cd-asemaa."
Miksi samaan? Kysyjä kertoi että "sain vanhan kiintolevyn". Mikäli tuo levy on hidas niin se hidastaa myös tuon käyttöjärjestelmälevyn toimintaa. Eli, varmempaa on kun kytkee eri väylään. Vai onko tähän samaan kaapeliin kytkemiselle jokin hyvä perustelu?kuinka paljon se sinulla on hidastanut, itse en moiseen ole törmännyt. Yleensä käyttöjärjestelmä asennetaan tuolle master-levylle ja muut ohjelmat voi asentaa sille toiselle. Tietenkin mikäli toinen levyu pyörii 7200 rpm ja toinen 5400 rpm, niin hakeehan se vähän kauemmin tietoa siltä toiselta levyltä. Mutta en ala siitä tämän enempää. Jos emolla on toinen ide-väylä vapaana niin siitä vaan asentaan 2.levy sille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h562950Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062731Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv382441- 332359
Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501928Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151559- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1051235- 1771203
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731060